Украйна няма да бъде домакин на "Евровизия" през 2023 г. Снимка: © Getty Images

Украйна няма да бъде домакин на песенния конкурс "Евровизия" през 2023 г., въпреки че спечели тазгодишното издание. Това става ясно от изявление на Европейския съюз за радио и телевизия (EBU).

След като украинският оркестър "Калуш" грабна първото място на конкурса в Торино, EBU е разгледал възможностите за провеждането на "Евровизия" в партньорство с украинската обществена телевизия UA:PBC. Те имат опит като домакин на музикалното състезание през 2005 и 2017 г.

"Предвид продължаващата война след руската инвазия в тазгодишната страна победител, EBU отдели време да проведе пълна оценка и проучване за осъществимост както с UA:PBC, така и със специалисти от трети страни, включително по въпросите на безопасността и сигурността", се казва в изявлението.

The European Broadcasting Union - EBU has issued the statement below regarding the hosting of next year’s #Eurovision...

Публикувахте от Eurovision Song Contest в Петък, 17 юни 2022 г.

След подробен анализ, управителният съвет на "Евровизия" е решил, че провеждането на конкурса в Украйна е невъзможно по причини, свързани със сигурността.

За да може да бъде гарантирана непрекъснатостта на събитието, EBU ще започне да провежда разговори със страната, завършила на второ място тази година - Великобритания. Предстоят дискусии с обществения оператор BBC за поемане на домакинството през 2023 г.

Само преди дни украинската делегация изрази готовността си за провеждането на конкурса в някои от градовете в страната.

Украйна вече се подготвя за "Евровизия" 2023

Редица украински политици, сред които министърът на културата Александър Ткаченко уверяваха, че следващото издание на "Евровизия" ще се случи на територията на Украйна.

Украинската страна все още не е коментирала решението на Европейския съюз за радио и телевизия.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

Никола Цолов в болид от Формула 1 и неповторимо дрифт шоу в центъра на София

Red Bull Showrun Sofia 2025 събра стотици фенове

20:11 - 08.06.2025
Важно днес

Фондацията на Криско за деца със специални потребности е събрала 1 млн. лева

В напреднал етап са и разговорите за терен за изграждане на център за интеграция на деца със специални потребности

19:14 - 08.06.2025
Важно днес

Лена Бориславова: Кабинетът "Желязков" ще падне, когато Пеевски реши

"Тезата на Борисов, че ПП работят срещу влизането в еврозоната, е абсурдна"

18:51 - 08.06.2025
Важно днес

Синът на Тодор Батков премахнал с мотокар бетонни прегради на границата с Гърция

Изпратена му е призовка от полицията

17:30 - 08.06.2025
Важно днес

Вторият български F-16 кацна в авиобаза "Граф Игнатиево"

България очаква общо 16 самолета от САЩ до 2027 година

17:04 - 08.06.2025
Важно днес

Италианците решават с референдум дали да се облекчат изискванията за гражданство

Те трябва да отговорят на въпрос дали гражданство да са дава след 5г., а не след 10 години

15:00 - 08.06.2025
Спорт

Гимнастичката Стилияна Николова спечели три златни медала на европейското по художествена гимнастика

България завърши  европейското първенство в Естония с общо 5 отличия

14:38 - 08.06.2025
Важно днес

Полицията не допусна шествието на "Възраждане" до сградата на ЕК в София

След щурма през февруари, полицията този път се презастрахова

13:58 - 08.06.2025
Важно днес

Шестима са вече задържаните за незаконните старчески домове в Старозагорско

75 души са държани в нечовешки условия във въпросните домове

12:46 - 08.06.2025