Украйна ще купи до 100 изтребителя Rafale от Франция

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Френският президент Еманюел Макрон и президентът на Украйна Володимир Зеленски направиха първа стъпка към мащабна военна сделка между двете държави.

Писмото за намерение предвижда Украйна да придобие до 100 френски изтребители Rafale и друга техника за защита на въздушното си пространство от производители във Франция.

Споразумението описва условията за евентуалните бъдещи договори за придобиване на бойните самолети със съответното въоръжение, както и ново поколение противовъздушни системи SAMP-T, радарни системи и дронове.

Според съобщението на Елисейския дворец - времевият обхват на бъдещите поръчки ще е 10-годишен.

Зеленски е на посещение в Париж, като се очаква да посети и щаб-квартирата на многонационалните сили, които подкрепят Украйна. Документът за изтребителите е подписан от двамата държавни глави на пистата на авиобазата Вилакубле край Париж.

Еманюел Макрон приветства споразумението с коментар "Велик ден", написан на френски и украински в профила му в Twitter.

Това е втората голяма потенциална сделка за обновяване на ВВС на Украйна след споразумението на Зеленски с шведското правителство за евентуална покупка на 150 изтребителя Gripen-E.

Украйна има критична нужда от изтребители. Нахлуването на руските войски през 2022 г. завари въоръжените сили на страната оборудвани предимно с бойни самолети от съветската епоха.

Въпреки че оттогава много западни държави са изпращали по-стари американски F-16 и няколко френски Mirage, но това е недостатъчно.

Важно днес

Мете Фредериксен печели изборите в Дания, но с исторически слаб резултат

Тя обяви, че е готова отново да поеме премиерския пост

07:26 - 25.03.2026
Важно днес

Отбелязваме Благовещение – деня на благата вест и новото начало

Празникът съчетава християнската традиция и народните вярвания за късмет и ново начало

06:00 - 25.03.2026
Спорт

“Ливърпул” се разделя с легендата Мохамед Салах

Голмайсторът с №11 на гърба има 255 гола в 435 мача за "червените"

21:08 - 24.03.2026
Важно днес

КЕВР очаква вдигане на цените на газа, парното и тока от юли

„Булгаргаз“ иска над 5% увеличение на цената на газа още от следващия месец

20:25 - 24.03.2026
Важно днес

Засега няма да има увеличение на цените в синя и зелена зона в София

ВАС спря реформата, която трябваше да вдигне цените и да разшири зоните за платено паркиране

18:43 - 24.03.2026
Важно днес

Кадровите промени в МВР стигнаха до районните управления

Емил Дечев мотивира смените с необходимостта от гарантиране на прозрачност и нормално протичане на изборния процес

18:25 - 24.03.2026
Важно днес

НАП ще публикува всеки ден средните цени на дизел и бензин

При три последователни дни от над 1,6 евро за литър ще се активира и помощта от 20 евро на месец

16:50 - 24.03.2026
Важно днес

Разследването на фалшивите евро за над 1,2 млн. евро стигна до печатница в Румъния

Печатницата е до българската граница, групата не е успяла да пласира парите

16:28 - 24.03.2026
Важно днес

СЕМ: Кандидат-депутати не могат да са рекламни лица и ТВ водещи по време на кампанията

Медийният регулатор призова за спазване на принципите на равнопоставеност и неутралност по време на кампанията

15:44 - 24.03.2026