Унгарската разузнавателна служба е шпионирала служители на Европейския съюз, докато те са били на посещение в страната. Това се твърди в разследване на унгарския медиен център Direkt36 и белгийския вестник De Tijd.
Според доклада унгарската шпионска агенция (контраразузнавателната служба, еквивалент на българската ДАНС - б.р.) е провеждала широкомащабни операции срещу служители на Европейската служба за борба с измамите (OLAF), докато тя е проучвала дейността на унгарска фирма, свързана с името на зетя на премиера Виктор Орбан – Ищван Тиборч.
Разследването открива, че между 2015 и 2017 г. унгарските власти са провеждали цялостно наблюдение на представители на OLAF.
Те са били физически проследявани, докато са пътували с автомобили, техните телефонни разговори са били подслушвани, a хотелските им стаи - претърсвани. Освен това е теглена информация от лаптопите им. Няма данни какво е съдържала тя..
В изявление пред европейското издание "Politico" Берталан Хаваши, говорител на кабинета на Орбан, отговори на разкритията с думите: „Ние не се занимаваме с фалшиви новини.“
Това не е първият скандал, свързан с дейността на унгарските служби.
През 2021 г. унгарски депутат призна, че правителството е закупило израелския шпионски софтуер Pegasus за подслушване на журналисти, активисти и опозиционери.
Към този момент няма официален коментар от OLAF.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: