България вече не е обвързана със задължението да затвори въглищните си електроцентрали до 2038 г.
Това обяви вицепремиерът Томислав Дончев в интервю за bTV, като подчерта, че след преговори с Европейската комисия това изискване окончателно е отпаднало от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ).
„Няма законодателен текст, който да фиксира краен срок за ограничаване на производството на електроенергия от въглища. Колко още ще работят въглищните централи, ще реши пазарът“, заяви Дончев.
Така България получава възможност да запази работата на въглищните мощности и след 2038 г., ако това е икономически обосновано. Планът за поетапното затваряне на централите бе приет след множество протести на служителите в комплекса "Мини Марица - изток" и предвиждаше да бъдат отпуснати средства за постепенна подготовка на дейностите по ликвидация на централите.
От думите на Томислав Дончев стана ясно още, че във времето ще бъде отложена и либерализацията на пазара на ток за битовите клиенти. Тази промяна ще се случи едва когато държавата има готовност за това.
Независимо от направените промени и забавянето в реализацията на проектите, няма да бъдат загубени средства по ПВУ, подчерта още Дончев. Думите му идват няколко месеца след като самият той заяви, че България няма да получи втория транш по Плана и ще загуби над един милиард лева.
Сега Томислав Дончев обясни, че до момента България е получила малко над 3 млрд. лв., а очакванията са до края на 2025 г. да бъдат усвоени още поне 3 млрд. До края на август 2026 г. страната трябва да получи още 9 млрд. лева.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: