Валентина Георгиева се класира на финал на Олимпиадата в Париж Снимка: © Getty Images

Българската състезателка по спортна гимнастика Валентина Георгиева се класира на своя първи финал на Олимпийски игри с отлично представяне на прескок.

Това се случи точно в деня, в който Георгиева навърши 18 години.

Със средна оценка 13,999 т. тя се класира на девето място, но беше изтеглена с една позиция напред заради изключването на една от представителките на САЩ.

На финалите се класираха общо три американки, но правилото на турнира е, че не може да участват повече от две гимнастички от една държава.

Така Джордан Чайлс трябваше да отстъпи, а на първо и трето място останаха Симон Байлс (15,300) и Джейд Кери (14,433).

"Най-добрият подарък за рождения ми ден е това, че се опазих здрава. Доста съм доволна от представянето ми. Имам леки забележки към гредата. Доста съм доволна и от прескока, макар една седмица да не се получаваше. Тук, на правилния момент, стана. Малко ме отрязаха на първия прескок, можеше и по-висока оценка да ми дадат", казва Валентина Георгиева пред БНТ.

Тя посочва, че самият дебют на Олимпиадата е постижение за нея, особено след като е преминала през операция на коляното в последната година.

"През нея спечелих 4 медала, олимпийска квота, 2 вътрешни състезания с 5 от 5 медала, сребърен медал на европейско първенство. За рождения ми ден си пожелавам финал и медал от Олимпийски игри", казва още тя пред БНТ.

Финалите ще се проведат на 3 август.

Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Израел нападна Ливан и започна "нова фаза на войната" срещу "Хизбула"

Израел започна да нанася удари по цели в Ливан в поредна ескалация на напрежението

20:01 - 19.09.2024
Важно днес

Законът на "Възраждане" за чуждестранните агенти се провали в парламентарна комисия

Законопроектът беше отхвърлен още на първо четене и събра подкрепа само от "Възраждане"

19:03 - 19.09.2024
Живот

Висша мода по халат: Риана, Изабел Юпер и новата мания по комфортни дрехи

Нова тенденция превръща халатите за баня в облекло от висшата мода

18:50 - 19.09.2024
Технологии

Huawei представи 14 нови смарт часовника. Сред тях и за 24-часово следене на кръвното

И тази година Huawei избра Барселона, за да представи новите си смарт часовници

17:50 - 19.09.2024
Важно днес

ЕС праща 160 млн. евро на Украйна, взети от замразени руски активи

Средствата ще отидат за хуманитарна помощ и ремонти на енергийната инфраструктура

16:44 - 19.09.2024
Текстове от партньори

Player 0.0 е първото по рода си виртуално състезание за почитателите на F1®, в което най-добрият шофьор е този, който не пие

Участниците ще се състезават на специални симулатори за място на световния финал, където ще могат да се изправят срещу трикратния световен шампион във F1® и официален посланик на Heineken® 0.0 Макс Верстапен

16:31 - 19.09.2024