Бедните страни са много слабо подготвени за борбата с пандемията от коронавирус, каза папата в своето Великденско обръщение към миряните в полупразната базилика "Свети Петър”.
"Всички държави трябва да предприемат необходимите мерки, като частично или дори изцяло анулират дълговете, които тежат в балансите на най-бедните страни", каза той.
Международните санкции също трябва да бъдат облекчени. Сегашните времена не позволяват егоизъм, подчерта още папа Франциск.
В молитвата си той насърчи всички политически отговорни хора да работят за общото благо на гражданите и да им позволят да живеят достоен живот с всички възможни средства.
„Безразличието, егоизмът, разделението и забравата не са думите, които искаме да чуем в този момент.“
Франциск апелира към европейците да покажат „солидарност“ в кризата.
ЕС е изправен пред „епохално предизвикателство“ и може да се наложи „да предложи нови пътища“.
В словото си, главата на католическата църква изрично благодари на многото помощници в кризата, "които ще стигнат до границите на собственото си здраве". Пандемията внезапно промени живота на милиони хора, някои просто ще ги задържи вътре, но мнозина ще се притесняват и страхуват за несигурното си бъдеще, за загубата на работа си и ще оплакват починалите.
Папа Франциск каза, че в мислите си е с жертвите и техните семейства.
„Това е един много самотен Великден, на фона на скръбта и на различни нужди, които донесе пандемията - от физическото страдание до финансовите затруднения.“
"Болестта лиши много хора от близост един с друг.”
Папата поиска защита за бедните и тези, които живеят в периферията на обществото - бежанците и бездомните.
Папа Франциск припомни за нуждите на хората в Азия и Африка, както и за „многото мигранти и бежанци, сред които има и деца, които живеят в непоносими условия, особено в Либия и на гръцко-турската граница“.
Той спомена и бежанците на гръцкия остров Лесбос.
След своето Великденско послание папата изнесе и своята „Urbi et Orbi“.
Франциск призова да спре производството на оръжия „Нуждаем се от хляб, а не от пушки“, каза папата. Наскоро главата на католическата църквата поиска от генералния секретар на ООН Антонио Гутереш да отправи призив за глобално прекратяване на огъня в кризата с коронавируса.
Папата призова за надежда дори в „най-мрачния час“.
Той предупреди за песимизъм - надеждата е нещо различно от „чистия оптимизъм“, каза папа Франциск. Исус е победил смъртта, добави той. "Да не се поддаваме на отчаянието, да не поставяме камък пред надеждата."
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: