Весела Лечева: Досега не съм чула нищо от Делян Пеевски, свързано с олимпийската идея

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


"Най-срамният и най-тъмният период" в историята на Българския олимпийски комитет - така Весела Лечева определи изминалите 9 месеца от избора ѝ за ръководител на БОК, в които старото ръководство на Стефка Костадинова не ѝ позволява да започне мандата си.

Лечева даде интервю за Нова ТВ, в което описа как съдът е "задръстен" от седем жалби срещу нейния избор с еднакво съдържание и "абсолютно безсмилсени мотиви".

Тя се обърна към представителите на спортните организации - членове на БОК, които оспорват избора - "да поемат отговорност и ако чувстват, че са използвани в чужди сценарии, да направят своята преценка по отношение на своите действия".

"На нашето събрание на БОК не избрахме Стефка Костадинова. Избрани бяха Весела Лечева и ново изпълнително бюро от 21 нови членове, пред всички медии, абсолютно прозрачно и открито, с редовен брой участници. Получих поздравления и окуражителни думи и само един ден по-късно БОК се заключи с полицейска охрана", каза тя.

Лечева коментира, че "всеки я пита дали Делян Пеевски стои зад Стефка Костадинова и дирижира тази съдебна сага".

"Досега не съм чула нищо от г-н Пеевски, свързано с олимпийската идея и движение. Не е казал какви интереси има в този спорт. Чува се, че влияе във федерациите по вдигане на тежести и борба, но в нито един ден не е казал каква визия има за развитието на олимпийското движение", каза тя.

Един от странните обрати около вота е решението на съда да не я присъедини като заинтересована страна по жалба на Станка Златева, която твърди, че не ѝ е дадено право да гласува при избора през март.

Лечева каза, че се надява това да е "техническа грешка на съда", защото изходът на процеса я засяга пряко, а отговорността за невписването на Златева в изборната конференция е на старото ръководство.

Весела Лечева отказа да коментира каквото и да било, свързано с президента Румен Радев, който два пъти я назначаваше за служебен министър на спорта. Тя посочи, че Радев "няма нужда от говорители". Преди да влезе в кампания за председател на БОК, Лечева беше подала документи за запазване на марката "Политическа партия Трети март", което се свързваше с евентуален нов проект на Радев.

Вместо това тя взе повод от протестите срещу правителството и каза, че БОК е жертва на същата "липса на почтеност и несъобразяване с правилата, които приемаме".

"Не може да има завладени и пленени институции. Смисълът на мандатност и избор е да се даде възможност за развитие в тази държава. Няма личности, които да са по-силни от държавните институции, стига те да функционират нормално", каза тя.

Според нея - съдебната сага е опит за подмяна на избора от март 2025.

"Ако можеше да променим така резултатът на мача България - Испания, може би щяхме да станем световни шампиони", каза Лечева.

Важно днес

Край на драмата в БОК - всички жалби срещу Весела Лечева са оттеглени

Развръзката, чакана повече от една година, дойде две седмици след изборите

10:32 - 03.05.2026
Важно днес

Агенцията по храните спря 18 тона фъстъци с опасни плесени

Проверката е показала от три до пет пъти превишение на допустимите норми за афлатоксини

10:22 - 03.05.2026
Живот

Защо Никол Кидман поиска да е смъртна дула - грижата, която липсва в последните дни от живота

Все повече известни личности се обучават да бъдат "дула при смърт"

09:56 - 03.05.2026
Важно днес

Доналд Тръмп преглежда плана на Иран за мир, но не е доволен

В него се предлага прекратяване на военния конфликт по всички фронтове и въвеждане на нов режим за експлоатация на Ормузкия проток

09:04 - 03.05.2026
Важно днес

Ново свлачище заплашва обходния път до Пампорово

АПИ и Геозащита търсят алтернативно трасе за бъдещия път Смолян - Пампорово

08:35 - 03.05.2026
Спорт

Двоен празник в синьо - "Левски" е №1 и на волейбол в България

"Левски" официално е отбор №1 в България в два различни спорта

22:24 - 02.05.2026
Здраве

Д-р Чарлз Ноулс, автор на Why We Drink Too Much: Защо „сивата зона“ на пиенето е толкова коварна

Алкохолът не идва като бедствие, а като удоволствие

20:59 - 02.05.2026
Спорт

След 17 години чакане "Левски" отново стана шампион

Футболистите на Хулио Веласкес триумфираха пред 20 000 на "Герена"

19:42 - 02.05.2026
Спорт

Никола Цолов направи втора поредна победа във Формула 2

В генералното класиране Цолов продължава да води с актив от 35 точки

18:30 - 02.05.2026