Бившият депутат и служебен министър на спорта Весела Лечева спечели избора за нов председател на Българския олимпийски комитет.
Лечева е събрала 48 гласа срещу 33 за досегашната дългогодишна ръководителка на БОК Стефка Костадинова при гласуването на делегатите на общото събрание на комитета.
Костадинова управляваше Българския олимпийски комитет от 20 години - тя беше избрана още през ноември 2005.
Весела Лечева е бивша състезателка по спортна стрелба, сребърна медалистка от Олимпиадите в Сеул (1988) и Барселона (1992).
Спортната ѝ кариера приключи още през 90-те години, като малко след това тя започна да се занимава с политика.
Беше избрана за депутат от БСП през 2001 г., а през 2005 г. стана председател на Държавната агенция за младежта и спорта в правителството на Сергей Станишев.
През лятото на 2007 г. нейният съпруг Манол Велев, който се занимаваше с хазартен бизнес, беше прострелян в главата пред офиса си в центъра на София. Велев оцеля от стрелбата, но така и не се възстанови. Смъртта му настъпи през 2022 г.
Лечева стана частен обвинител по делото срещу Васил Божков, който е обвинен за поръчител на стрелбата срещу Велев.
Весела Лечева се върна в Народното събрание между 2017-2021 г. при новото ръководство на БСП начело с Корнелия Нинова, но впоследствие стана приближена до президента Румен Радев, с когото Нинова влезе в конфликт.
През 2022 г. тя беше назначена от Радев за служебен министър на спорта в кабинетите на Гълъб Донев, а през 2023 г. тя напусна Националния съвет на БСП в знак на несъгласие с "братоубийствената война" на Нинова с президента.
В началото на 2024 г. стана ясно, че Лечева е регистрирала марката "Движение Трети март" в Патентното ведомство - първи сигнал за готвена политическа партия на Радев.
Кампанията на Стефка Костадинова също мина през политически маневри.
На 7 март изненадващо пресцентърът на ДПС Ново Начало съобщи, че тя се е срещнала с Делян Пеевски по повод "бъдещето на олимпийския комитет и предизвикателствата пред българския спорт".
"Делян Пеевски даде висока оценка за работата на Стефка Костадинова за българския спорт и изрази своята подкрепа за избора й за нов мандат", се казваше в съобщението.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: