Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:
Върховният касационен съд взе окончателно решение по търговски спор, който засяга председателя на "Продължаваме промяната" Асен Василев.
Става дума за неплатежоспособността на фирмата "СТВ Консълтинг", на която той е бил управител и собственик до май 2021 г. (тогава той стана служебен министър на финансите).
Фирмата стана известна покрай сагата с продажбите на имоти на ул. "Чаталджа" в центъра на София, извършени между 2022-2023 г., с които бяха свързани бившият депутат Даниел Лорер и Станислава Арнаудова от фирмата-посредник в търговията с винетки "Интелигентни Трафик Системи".
Решението на ВКС постановява, че началната дата на неплатежоспособността на "СТВ Консълтинг" е 31 декември 2020 г. - т.е. период, в който Асен Василев все още я е управлявал.
Съдът отменя по-ранно решение на долна инстанция, която беше отместила началната дата с три години по-късно, т.е. след времето на Василев.
Пред "Панорама" по БНТ Асен Василев обяви, че решението на ВКС не го уличава в отговорност за фалита:
"ВКС констатира нещо съвсем различно - тъй като не са предоставени документи, е върнат срокът назад. Иначе самият фалит се е случил 3 г. след като съм напуснал фирмата", каза той.
Какво казва ВКС:
Съдът описва дружеството като трайно декапитализирано и зависимо от финансиране със заеми от 2020 г. нататък. Единствената година, в която коефициентът за обща ликвидност е подобрен, е 2022 г. Според съда обаче това подобрение е било временно и счетоводно, а не реално оздравяване.
ВКС отбелязва, че липсват документи, които да обясняват откъде идват парите за внезапния ръст на ликвидността през 2022.
Вместо това е отчетено, че дружеството се издържа чрез заеми и не генерира достатъчно стабилна собствена дейност.
Към 31 декември 2024 г. общият размер на задълженията на дружеството е десетократно по-голям от балансовата стойност на неговото имущество, става ясно от решението.
Най-важният казус е свързан с един от тези заеми, за който претендира Себастиян Бретшнайдер. Задължението на фирмата към него е съществувало още през 2019 г., но е осчетоводено 4 години по-късно.
Това дава основание на ВКС да приеме, че неплатежоспособността не започва през 2023 г., а е станала факт още към 2020.
Защо датата е важна
Определянето на начална дата на неплатежоспособност е с ключово значение, защото от нея зависи периода, в който сделки и плащания на дружеството подлежат на проверка и евентуално оспорване заради потенциално увреждане на кредиторите.
Това означава, че ще има много по-сериозен контрол върху всички продажби на имоти, прехвърляния на активи и др. сделки след края на 2020 г. - включително под управлението на Асен Василев.
Това засяга и две сделки на ул. "Чаталджа" 3.
"СТВ Консълтинг" придобива имота през 2019 г. с кредит за близо 3 млн. лв., като инвестира част от парите за основен ремонт. След като Асен Василев излиза от дружеството, а собственик става Марио Сотиров, "СТВ" продава имот в сградата на Даниел Лорер през 2022.
Съмненията около сделката бяха осветени от BIRD, които изнесоха данни, че Лорер е купил имота за около 352 000 лв., а две години по-късно го продава за над 1,8 млн. лв.
Купувач е фирма на Станислава Арнаудова, която придобива и останалите части от сградата.
Решението на ВКС потенциално може да даде основания за бъдещо оспорване на сделките, въпреки че не ги обявява автоматично за незаконни.
Евентуално може да се предявят претенции, че сделките на СТВ след 2020 г. може да са увредили масата на несъстоятелността - т.е. имуществото, от което ще се плащат дълговете към кредиторите.
Решението не посочва лична имуществена или наказателна отговорност, но увеличава политическия натиск върху Асен Василев.