Владимир Зографски донесе олимпийски рекорд за България Снимка: © getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Владимир Зографски донесе рекордно класиране за България в ски скоковете от голяма шанца на Зимни олимпийски игри. Това стана факт, след като в Милано-Кортина той се класира на 10-а позиция.

Досега най-доброто класиране на наш национал бе 14-ото място - на самия Зографски в Пьонгчанг 2018.

32-годишният самоковец прелетя 133.5 метра и със 139.6 т. от съдиите зае шеста позиция след първия си опит. При втория обаче постигна по-малка дължина - 133.5 м, и общата му оценка от двете изпълнения бе 277.3 т., което го свали с четири позиции надолу в крайното класиране.

След изпълнението си Зографски все пак бе разочарован, казвайки, че на такъв форум "няма значение дали си 4-ти или 24-ти", защото само медалите са важни.

"Тренировките вървяха добре. Първият скок беше доста добър. За съжаление на малката шанца се оказа, че съм имал проблем с гащеризона и не успях да се разгърна", спомни си Зографски.

Именно там бяха големите надежди за него, но той не упся да влезе в топ 30.

"Тук на първия скок бях шести. Броят се обаче само медалите. Трябваше да рискувам. Дадох всичко от себе си. За съжаление, скочих малко по-рано и това ми коства добрия резултат", обясни българският състезател.

"Дали си 4-ти или 24-ти няма значение, важни са медалите. На малката шанца изпуснах огромен шанс за медал, защото там съм по-сигурен. Резултатът е солиден, но усещането не е приятно. Не е зле в един от най-трудните спортове".

Зографски вече има участие на четири поредни Зимни олимпийски игри.

Олимпийски шампион стана Домен Превц. Словенецът направи скокове от 138.5 и 141.5 м, а съдиите го оцениха с общо 301.8 т. Втори е Рен Никайдо от Япония с 295 т. (140 и 136.5 м). А трети стана Качпер Томашяк от Полша с 291.2 т. (133 и 138.5 м).

Спорт

Шакира разпали "Ацтека". Мексико започна с победа на Мондиал 2026

Световното по футбол започна!

23:30 - 11.06.2026
Бизнес

Системата на Кока-Кола в България допринася с 623 млн. евро към икономиката на страната

Приносът включва изграждането на нова водопроводна мрежа, която осигурява вода за жителите на Костинброд и Волуяк

20:54 - 11.06.2026
Важно днес

Голото рамо на външната министърка на официална среща предизвика дебат, а кадърът изчезна

Тоалетът, с който Велислава Петрова посрещна Хакан Фидан, предизвика дискусии

17:00 - 11.06.2026
Здраве

Безплатни прегледи за хора, преживели анафилаксия или анафилактичен шок, организира Acibadem City Clinic

Консултациите ще бъдат провеждани от д-р Мариана Мандажиева

16:50 - 11.06.2026
Важно днес

Демерджиев търси човек, когото да предложи с “чисто сърце” за главен секретар на МВР

Сега временно постът заема шефът а СДВР Любомир Николов

16:34 - 11.06.2026
Важно днес

Тръмп заплаши Иран с "тежък удар" тази вечер и даде заявка Вашингтон да "поеме пълен конртол над петрола" на страната

Тръмп възнамерява "в недалечно бъдеще САЩ да поемат контрола върху остров Харг"

16:30 - 11.06.2026
Важно днес

Депутатите замразяват заплатите си на 4236 евро

Отпада автоматичната им актуализация, но увеличения ще могат да се правят през бюджета

15:37 - 11.06.2026
Важно днес

Верижна катастрофа затруднява движението до алея "Яворов" в София

На място са изпратени две линейки

15:02 - 11.06.2026
Важно днес

Управляващите забраниха "необосновано вдигане на цените" за още една година (Обновена)

Мярката вече действа от 2025-а, а "Прогресивна България" все така говори за "драстична инфлация"

14:58 - 11.06.2026