Властта лиши Радев от правото да участва в избора на шеф на ДАНС Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Управляващото мнозинство на ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС "Ново начало" окончателно лишиха президента Румен Радев от участие в процедурата по назначение на председател на ДА "Национална сигурност".

Това стана седмици след като Радев отказа да подпише указ за утвърждаването на Деньо Денев за ръководител на контраразузнаването.

Денев е временно изпълняващ длъжността, откакто предишният титуляр Пламен Тончев изненадващо се отказа от поста, за да стане председател на Комисията по досиетата.

Денев е смятан и за кадър, лоялен на мнозинството в Народното събрание, а ДБ директно го свързват с Делян Пеевски.

Занапред председателят на ДАНС ще се избира от парламента - т.е. отваря вратата за политически назначения в службата.

Сходни промени, които да изключват президента от кадруване в специалните служби, се готвят и за ДА "Разузнаване" и "ДА "Технически операции". Очаква се окончателното им гласуване да се проведе след седмица.

Реакцията на Румен Радев: Пеевски оглозгва това, което е останало от Конституцията

Президентът Румен Радев разкритикува действията на мнозинството, като обяви, че промените "окончателно ще подчинят службите за сигурност на политическите цели на управляващите".

"Службите ще бъдат употребени не само за манипулации по изборите и за прикриване на кражби и грабеж, но и за композиране на компромати срещу неудобните и задушаване на всяка възможна опозиция", казва той.

Радев напомня, че гласуваният закон е повторение на сценария от май-юни 2013 г., когато по идентичен начин БСП и ДПС отнеха тази власт на тогавашния президент Росен Плевнелиев.

Веднага след това премиерът Пламен Орешарски реши да предложи Делян Пеевски за председател на ДАНС в скандално гласуване в Народното събрание, което провокира масовите граждански протести срещу кабинета.

Според Радев - "същият Пеевски взема службите на абордаж с присъдружните му партии. След като сглобката похити Конституцията, Пеевски оглозгва това, което е останало от нея, както оглозгва и политически партии. Първо ДПС, сега е ГЕРБ, наред са и други".

Той напомня и за позицията на ГЕРБ от преди 12 години, с която тогавашната опозиционна сила критикуваше отнемането на правомощията на президента по отношение на службите за сигурност, и пита: "Какво се промени, за да си отричат сега собствените мотиви?"

Важното е, че обществото ни вече започва да реагира на произвола. Лошата новина за управляващите е, че това е само началото, заявява още Радев.

Спорт

Капитан Роналдо смълча критиците и се отпуши на Мондиал 2026

Голям мач за Кристиано

21:02 - 23.06.2026
Кино и сериали

Зоуи Кравиц и Сейди Синк участват в експериментална видеоигра на Netflix

В Unhinged действието се развива на екрана, а телефонът на играча служи като контролер

19:07 - 23.06.2026
Важно днес

Голям пожар избухна в столичния квартал „Обеля“

На място са изпратени екипи на пожарната, линейка и полиция

18:33 - 23.06.2026
Спорт

Никола Цолов има гарантирано място във Формула 1 за 2027 г., съобщи испанско издание

Българският пилот ще кара за Racing Bulls през следващия сезон, твърди специализираният сайт SoyMotor

18:00 - 23.06.2026
Важно днес

DARA отказа да участва във фестивал в Баку с руски изпълнители, подкрепящи войната

Певицата беше критикувана от украински фенове

17:27 - 23.06.2026
Бизнес

Милена Драгийска, Lidl: Не високите цени, а доходите остават проблем в България

Свръхправомощията на КЗК създават риск, не решават проблем

16:38 - 23.06.2026
Важно днес

КЗК отмени поръчката за проектирането на Националната детска болница

Държавната компания ще обжалва решението

15:49 - 23.06.2026
Бизнес

Фалшивото "немско масло" без краве мляко е засечено заради съмнително ниска цена

Не става въпрос за имитация на "краварката", а за фалшив продукт

15:15 - 23.06.2026
Бизнес

Битката за империята зад Ray-Ban все повече прилича на сюжет от Succession

Един от наследниците на богатството на Леонардо Дел Векио иска контрол. Семейният фонд не дава

14:41 - 23.06.2026