Априлският брой на Vogue Italia излезе с чисто бяла корица. Причината: реакцията на екипа на модното издание към продължаващата епидемия от Covid-19, която засегна особено остро Италия.
"Бялото е универсално послание за сила, чистота, уважение и надежда. Зад мълчанието на тази корица се ражда много жив и персонален брой на Vogue Italia. Над 40 артисти приеха предизвикателството, като ни изпратиха своите творби под карантина. Помолихме ги да бъдат верни на ситуацията и ограниченията, които всички споделяме в трудните времена, като създадат семпли и откровени образи, и като прердставят модата по начин, който отразява този момент, който всеки изпитва от първа ръка", пишат авторите на броя.
Главният редактор на Vogue Italia Емануеле Фарнети обяснява идеята на белия брой с три аргумента - "да погледнем отвъд бедствието, за да си представим карта на света, който ни очаква", "да съберем своята общност"; "да принтираме бяла корица не защото липсват снимките, а защото бялото фокусира много неща в едно".
"Бялото е преди всичко уважение. Бялото е прераждане, светлината след мрака, сумата на всички цветове. Бялото е цветът на униформите, носени от хората, които рискуват живота си, за да спасят нашия живот. То ни дава пространство и време да помислим, но и да помълчим. Бялото е за онези, които запълват празното време и пространство с идеи, мисли, истории, стихове, музика и грижа за другите. Бялото напомня, че след кризата през 1929 г. този неопетнен цвят е възприет като израз на чистотата на настоящето и надеждата на бъдещето".
"Преди всичко - бялото не е капитулация, а празен лист, който чака да бъде изписан; титулна страница на нова история, която започва сега", пише Фарнети.
Това е вторият експеримент на Vogue Italia с корицата на месечния брой през 2020 г. - януарското издание беше решено изцяло без фотосесии, а изображенията в броя бяха заменени от рисунки. Обяснението тогава беше свързано с кампания за опазване на климата и спестяването на негативния отпечатък от стотиците пътувания, разходи за електричество, найлони за увиване на дрехи, събиране на хранителни отпадъци от кетъринг услуги и др.
Изборът на Vogue Italia е пример за драстичната промяна в модната индустрия след развитието на кризата с Covid-19. Докато потреблението на обичайните продукти рязко намаля, много брандове прекратиха серийното си производство, за да помогнат със снабдяването на държавите с маски, предпазно облекло или дезинфектанти. Някои от най-големите търговци в луксозния сегмент като конгломератът LVMH вече отчитат между 10 и 20% спад в приходите на годишна база заради ефекта от пандемията.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: