ГЕРБ, ДПС на Пеевски и компания са единни зад кабинета “Желязков” и за шестия вот Снимка: © Screenshot БНТ

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Народното събрание ще гласува шестия вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" в четвъртък от 13:30 часа. Той беше иницииран от ПП-ДБ и подкрепен от МЕЧ и АПС на Доган. Темата е за провала на правителството в икономическата политика, довел - заради проекта за бюджет за 2026-а, до едни от най-мащабните протести в България.

От дебатите в зала, които продължиха близо 4 часа управляващото мнозинство изглежда единно - в залата министри и депутати от ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН подкрепиха с изказванията си правителството на Росен Желязков.

От ДПС-Ново начало не се включиха в дебатите, а самият Делян Пеевски не беше в залата. Той не присъства и на контрапротестите, които организира вчера вечерта под надслов "Не на омразата", с които демонстрира и подкрепа за кабинета.

Според вносителите на вота "Основен проблем на икономическата политика на правителството, е, че тя е насочена към корупционните интереси на Делян Пеевски и на покровителстваните лица от завладените от него правоохранителни институции", се казва в мотивите.

Депутатът от ПП-ДБ Манол Пейков обърна внимание, че в залата не присъства лидерът на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски и го призова "да се появи в цял ръст", за да чуе дебата, който е насочен именно към него.

Той така и не се появи в залата, а опозицията разполжи на мястото на Делян Пеевски негова фигура от картон.

Бившият финансов министър и председател на ПП Асен Василев се обърна към премиера Росен Желязков с призив да подаде оставка, защото няма свободна воля".

"Това правителство трябва да подаде оставка, защото краде българския народ", заяви Асен Василев и посочи серия числа от резвизирания проектобюджет, сред които повишаване на заплатите в комисията за борба с корупцията с 40% и вдигането на заплатите във Висшия съдебен съвет. Председателката на Народното събрание Рая Назарян се опита да прекъсне изказването на Василев за бюджета, с аргумента, че "се отклонява от темата на дебата", въпреки че вотът на недоверие, който се обсъжда е заради провала на правителството в икономическата политика.

Василев се обърна към БСП с думите, "сигурен съм, че това не е позциия на БСП (за повишаването на заплатите във ВСС, б.р.), ама не ви позволява картонената фигура, която се появява за 30 секудни тук и после ви дава разпорежания от кабинета", каза Василев.

Той призова премиера Росен Желязков да подаде оставката си именно заради липсата на свободна воля:

"Г-н Желязков, вие нямате свободна воля и затова трябва да си подадете оставката. Ако имате такава - станете и го зяавете. Кажете, че няма да вдигате заплатите в КПК, че ще свалите охраната на Пеевски от НСО и ще спестите 2 млн. лева на данъкоплатците, тогава ще ви повярвам, че имате свободна воля", заяви Василев.

Той критикува редица параметри от ревизирания бюджет, включително орязаните средства от 260 млн. евро, които бяха обещани за младите лекари и медицински специалисти и предвидени в първия вариант на бюджет 2026. В ревизирания вариант на финансовата рамка са заложени само 30 млн. евро, а медицинските сестри, фелдешери и др. медицински специалисти обявиха протести.

В отговор финансовата министърка Теменужка Петкова заяви: " лекарите са ни важни и защото са ни важни сме осигурили 30 млн. евро за тях, както и 100 млн. евро по оперативната програма за развитие на човешките ресурси за медицинските сестри."

При представянето на мотивите за вота от парламентарната трибуна Божидар Божанов от ПП-ДБ посочи членството в еврозоната като "изключително важен стратегически приоритет, който за щастие е факт", като определи оставането на правителството като риск. По-рано днес Бойко Борисов, лидерът на ГЕРБ - партията мандатоносител за мнозинството зад кабинета "Желязвков", заяви, че няма да обсъжда оставка на кабинета до 1 януари, когато еврото става официална валута в България.

"Еврозоната е изключително важен стратегически приоритет - за щастие тя е факт. И колкото и да не ви се иска, този успех ще трябва да споделите с опозицията, които в момента на колебания призовахме да поискате конвергентен доклад и подкрепихме декларацияа на БНБ за членството в еврозоната като приоритет", припомни Божанов.

Той обаче предупреди, че за "да е успех за България, властта трябва да е легитимна и да има поне капка остатъчно доверие, за да се отговори на първоначалния скептицизъм, а тази власт не е такава и създава повече рискове за еврозоната", заяви Божанов.

Съпредседателят на "Да, България", която е част от коалицията ПП-ДБ, подчерта, че именно заради нелегитмността на 100 хиляди души излязоха на площада и поискаха "Оставка".

Предвижда се гласуването на вота на недоверие да се проведе 24 часа след приключване на разискванията по него - тоест в четвъртък.

Заедно с разискванията в пленарната зала се очаква ПП-ДБ да представят от трибуната и петиция с искането за оставка - "Вън Пеевски и Борисов от властта". Събирането на подписи започна на втори декември, денят след огромния протест срещу бюджет 2026, като за седмица са се включили над 84 хиляди души.

За деня на дебатите по втория вот на недоверие е обявен и нов протест. Вотът на недоверие бе внесен миналия петък и тогава от ПП-ДБ обявиха, че свикват протест в деня на обсъждането му.

Интерес към демонстрацията във Facebook са заявили над 30 хиляди души, като близо 11 000 от тях са отговорили, че ще присъстват.

Важно днес

„Продължаваме Промяната“ включват в листите си лица от протестите

Граждански активисти и представители на поколението Gen-Z стават част от кандидат-депутатските листи на формацията

18:07 - 01.03.2026
Спорт

Отиде си легендарният Джони Велинов

Една от най-големите фигури в историята на ЦСКА

17:56 - 01.03.2026
Важно днес

Около 1400 български туристи са в Близкия изток, най-много са в Дубай

МВнР разширява каналите за връзка и подготвя организация за съдействие при прибиране

17:19 - 01.03.2026
Важно днес

Доц. Михаил Околийски: Ще проверим всички търгове в здравното министерство

Министърът отрече политически мотиви в освобождаването на Иванка Динева

16:23 - 01.03.2026
Важно днес

Временен съвет поема управлението на Иран след смъртта на Хаменей

Трима висши представители временно поемат правомощията на върховния лидер

16:05 - 01.03.2026
Живот

Разривът с родителите - криза или опит за нов баланс? Разговор с психотерапевта Биляна Котева

Защо в семейството стратъх води до контрол, а контролът - до напрежение

15:37 - 01.03.2026
Спорт

Малена Замфирова отново се качи на подиума за Световната купа

16-годишната българка спечели малкия финал в Криница

15:26 - 01.03.2026
Важно днес

Ударите между САЩ и Иран доведоха до хиляди отменени полети и хаос във въздушния трафик

Хиляди пътници остават блокирани в Азия и Европа

14:55 - 01.03.2026