"Joker" с Хоакин Финикс поведе с общо 11 номинации за наградите "Оскар" на американската Филмова академия. Филмът на Тод Филипс, създаден по мотиви от комиксовата вселена на DC за Батман, ще се бори за златна статуетка в категориите "Най-добър филм", "Най-добър режисьор" и "Най-добър актьор в главна роля". 

По 10 номинации заслужиха още гангстерският епос на Мартин Скорсезе "The Irishman", "Once Upon a Time in Hollywood" на Куентин Тарантино и военната драма "1917" на Сам Мендес. 

Композиторът Джон Уилямс победи своя собствен рекорд за жива личност с най-голям брой номинации за "Оскар", след като беше класиран в категорията за "Най-добра оригинална филмова музика" за Star Wars: The Rise of Skywalker. Това е 52-та номинация за Уилямс, който има пет награди "Оскар" за работата си по филмите "Списъкът на Шиндлер", "Извънземното", "Челюсти", "Цигулар на покрива" и "Междузвездни войни: Нова надежда". 

Антонио Бандерас и Скарлет Йохансон получиха първите номинации за наградата в кариерата си. Бандерас ще участва в конкуренция за "Оскар" благодарение на главната си роля във филма на Алмодовар "Pain and Glory", а Йохансон се сдоби с две номинации едновременно - за главна и за поддържаща роля, съответно в "Marriage Story" и "Jojo Rabbit". 

Анимационната "Физика на тъгата" е в краткия списък за "Оскар"  този път не успя да се пребори за номинация в категорията си "Късометражен анимационен филм", въпреки че достигна до късата листа в конкуренция с още 91 заглавия. 

Наградите "Оскар" ще бъдат раздадени на 9 февруари в Лос Анджелис. 

Вижте пълния списък на номинираните по категории. 

Най-добър филм

“Ford v Ferrari”
“The Irishman”
“Jojo Rabbit”
“Joker”
“Little Women”
“Marriage Story”
“1917”
“Once Upon a Time in Hollywood”
“Parasite”

Най-добър актьор в главна роля

Антонио Бандерас - “Pain and Glory”
Леонардо Дикаприо - “Once Upon a Time in Hollywood”
Адам Драйвър - “Marriage Story”
Хоакин Финикс - “Joker”
Джонатан Прайс - “The Two Popes”

Най-добра актриса в главна роля 

Синтия Ериво - “Harriet”
Скарлет Йохансон - “Marriage Story”
Сърша Ронан - “Little Women”
Чарлийз Терон - “Bombshell”
Рене Зелуегър - “Judy”

Най-добър актьор в поддържаща роля

Том Ханкс - "A Beautiful Day in the Neighborhood”
Антъни Хопкинс -  “The Two Popes”
Ал Пачино - “The Irishman”
Джо Пеши - “The Irishman”
Брад Пит - “Once Upon a Time in Hollywood”

Най-добра актриса в поддържаща роля 

Кейти Бейтс - “Richard Jewell”
Лора Дърн - “Marriage Story”
Скарлет Йохансон - “Jojo Rabbit”
Флорънс Пю - “Little Women”
Марго Роби - “Bombshell”

Най-добър режисьор 

Мартин Скорсезе - “The Irishman”
Тод Филипс - “Joker”
Сам Мендес - “1917”
Куентин Тарантино - “Once Upon a Time in Hollywood”
Бонг Джун Хо - “Parasite”

Най-добър анимационен филм 

“How to Train Your Dragon: The Hidden World” - Дийн Деблоа
“I Lost My Body” - Джеръми Клапин
“Klaus” - Сергио Паблос
“Missing Link” - Крис Бътлър
“Toy Story 4” - Джош Кули

Най-добър късометражен анимационен филм 

“Dcera" - Дария Кашчеева
“Hair Love” - Матю А. Чери
“Kitbull" - Розана Съливан
“Memorable" - Бруно Колет
“Sister" - Сики Сонг

Най-добър адаптиран сценарий 

“The Irishman” - Стивън Зейлиан
“Jojo Rabbit” - Таика Уайтити
“Joker" - Тод Филипс, Скот Силвър
“Little Women” - Грета Гъруиг
“The Two Popes” - Антъни Маккартън 

Най-добър оригинален сценарий

“Knives Out” - Райън Джонсън 
“Marriage Story” - Ноа Баумбах
“1917" - Сам Мендес и Кристи Уилсън-Кеърнс
“Once Upon a Time in Hollywood” - Куентин Тарантино
“Parasite" - Бонг Джун Хо и Джин Уон Хан 

Операторско майсторство:

“The Irishman" - Родриго Прието
“Joker" - Лорънс Шер
“The Lighthouse” - Ярин Блашке
“1917” - Роджър Дийкинс 
“Once Upon a Time in Hollywood” - Робърт Ричардсън

Най-добър документален филм 

“American Factory” - Джулия Рихерт, Стивън Богнар
“The Cave” - Ферас Файяд
“The Edge of Democracy" - Петра Коста
“For Sama” - Уаад ал-Катаеб, Едуард Уотс
“Honeyland" - Тамара Котевска, Любо Стефанов

Най-добър чуждоезичен филм 

“Corpus Christi” - Ян Комаса 
“Honeyland” - Тамара Котевска, Любо Стефанов
“Les Miserables” - Ладж Ли
“Pain and Glory” - Педро Алмодовар
“Parasite” - Бонг Джун Хо

Най-добър филмов монтаж:

“Ford v Ferrari”
“The Irishman”
“Jojo Rabbit”
“Joker”
“Parasite”

Най-добър звуков монтаж

“Ford v Ferrari”
“Joker”
“1917”
“Once Upon a Time in Hollywood”
“Star Wars: The Rise of SkyWalker”

Звуков микс

“Ad Astra”
“Ford v Ferrari”
“Joker”
“1917”
“Once Upon a Time in Hollywood”

Продукционен дизайн

“The Irishman”
“Jojo Rabbit"
“1917"
“Once Upon a Time in Hollywood"
“Parasite”

Най-добра оригинална филмова музика

“Joker” - Хилдур Гуднадотир
“Little Women” - Александър Деспла
“Marriage Story” - Ранди Нюман
“1917” - Томас Нюман
“Star Wars: The Rise of Skywalker,” Джон Уилямс

“The King" - Николас Брител

Най-добра оригинална песен от филм

“I Can’t Let You Throw Yourself Away” - “Toy Story 4”
“I’m Gonna Love Me Again” - “Rocketman”
“I’m Standing With You” - “Breakthrough”
“Into the Unknown” - “Frozen 2”
“Stand Up” - “Harriet”

Най-добър грим и прически

“Bombshell”
“Joker”
“Judy”
“Maleficent: Mistress of Evil”
“1917”

Най-добър костюмен дизайн 

”The Irishman”
“Jojo Rabbit”
“Joker”
“Little Women”
“Once Upon a Time in Hollywood”

Най-добри визуални ефекти 

“Avengers Endgame”
“The Irishman”
“1917”
“The Lion King”
“Star Wars: The Rise of Skywalker”

Прочети