Над 200 гласа, подадени за Васил Терзиев на кметските избори в София, са изчезнали заради груби грешки в протоколите.
Това показва проверката на щаба на ПП-ДБ в две от столичните секции - една от тях се намира във Френската гимназия в центъра, а втората е в "Младост".
Записите за видеонаблюдение от нощта на изборите показват, че членовете на комисиите попълват грешно протоколите.
- В първия случай - те вписват 120-те гласа за Терзиев в полето за отчитане на подкрепата на Антон Хекимян, а 30-те гласа за кандидата на ГЕРБ са прехвърлени механично на Светослав Витков, погрешка.
- Никой от секционната комисия не обръща внимание на разминаването в преброените бюлетини и записаното в протокола. Грешните данни са официално вписани при приемането им от Общинската избирателна комисия.
В "Младост" са преброени 84 гласа за кандидата на ПП-ДБ, но отново в протокола пише "нула".
- Този път членовете на СИК са разбрали, че протоколът е сгрешен, защото контролните суми се разминават - имат 87 преброени бюлетини в повече, отколкото са записани в разбивката на кандидатите.
- Но вместо да проверят къде са грешките им, те са решили да задраскат сумата на реално подадените гласове - и от 250 те стават 163. А Васил Терзиев завършва изборите на нула в тази секция.
"За разлика от Френската тук поне няма печеливши, а само губещ", пише Георги Филипов от щаба на ПП-ДБ.
Не е ясно защо представителите или застъпниците на коалицията в секционните комисии във Френската гимназия и "Младост" не са проверили съдържанието на протокола, който ощетява кандидата.
Липсващите 200 гласа не са толкова много, че да имат съществено значение за резултата от първия тур на изборите в София. Васил Терзиев води пред Ваня Григорова с почти 40 000 бюлетини.
Това обаче е поредният пример за опорочаването на изборния процес - дали заради човешки грешки, дали заради умишлени действия, заради което се стигна до арести в Малорад в област Враца.
Прокуратурата в Монтана също разследва комисия от село Габровница заради това, че членовете ѝ са манипулирали вота, като са "поправяли" подадените невалидни бюлетини и са надписвали бройката на своите партии.
В секция в Кърджали са приемани за валидни бюлетини, в които няма хикс или отметка, а кръгъл знак с химикалката - нарушение на условията на Изборния кодекс, макар и относително дребно на фона на останалите злоупотреби. Във всички случаи се вижда, че легитимното отчитане на вота затруднява длъжностните лица, които са натоварени с тази отговорност.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: