Служебното правителство ще поиска от Конституционния съд да отговори на въпроса дали министърът на правосъдието има право да поиска отстраняване на главния прокурор и председателите на ВКС и ВАС.
Решението за сезиране на КС ще бъде взето в сряда след заседанието на Министерски съвет, стана ясно от интервю на Янаки Стоилов пред БНР.
Министърът на правосъдието настоява за произнасяне на КС заради отказа на Висшия съдебен съвет да разгледа по същество сигнала, който той внесе срещу главния прокурор Иван Гешев.
Мнозинството от 12 гласа във ВСС реши, че това искане е недопустимо, тъй като правосъдният министър няма правомощия по отношение на "тримата големи".
Последните промени в конституцията от 2015 г. обаче гласят, че той "може да прави предложения за назначаване, повишаване, понижаване, преместване и освобождаване от длъжност на съдии, прокурори и следователи". Според Стоилов - в този обхват влизат и най-висшите ръководители на съдебната власт, които би трябвало да се освобождават при извършено тежко престъпление, системно неизпълнение на служебните задължения или накърняване на престижа на съдебната власт.
"Споровете бяха много, но най-малко дискусионен е въпросът за правото на министъра на правосъдието да може да прави такова предложение. Ако се приеме обратното, би означавало, че само хора от Съдебния съвет, от кадровия орган на съдебната власт, могат да си търсят взаимно отговорност, а това противоречи на идеята за разделението и баланса на властите", каза той в интервю за Силвия Великова.
Едновременно с искането на правителството до Конституционния съд ще започне и процедура по обжалване на решението на ВСС пред Върховния административен съд.
"Аз призовавам следващия министър на правосъдието да прояви силна ангажираност с тези въпроси. Що се отнася до КС, там процедурата така или иначе ще се развива. Но е важно как ще се отстоява позицията във Върховния административен съд. Дали ще се поддържа тази позиция? Това за мен ще бъде много по-реален конкретен тест, отколкото всякакви общи заявления за съдебна реформа", каза Янаки Стоилов.
Той изрази надежди, че новият кабинет няма да следва досегашния модел, при който "старите и големи икономически интереси обикновено се прегрупират така, че да намерят ново политическо представителство".
"Някак гражданите разбират по-късно за тези обстоятелства от времето, в което те гласуват. Но този опит би трябвало да бъде налице и е мното важно самите политически партии да отстояват своята позиция при селекцията на кандидати, при позициите, които заемат. Иначе политиката ще ерозира, ще флуктуира в моментни изблици от всякакви очаквания, които ще водят към нови разочарования", каза той.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: