И Илияна Йотова се включи в хора на критиците срещу споразумението с Украйна - било неадекватно

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Илияна Йотова не одобрява подписаното в Киев споразумение за сигурност между България и Украйна и го определи като “неадекватно”.

Документът, който е с хоризонт от 10 години, беше подписан вчера от служебния премиер Андрей Гюров и украинския президент Володимир Зеленски.

„Подписването на това споразумение е неадекватно. Един служебен кабинет е с много малък хоризонт. Не може да го изпълни нито със съдържание, нито да реализира каквото и да било“, каза Йотова пред журналисти.

Тя посочи, че не е била информирана за визитата на българската делегация в Украйна, нито за целите ѝ. На практика това не е нарушение на закона, но според Йотова е „недопустимо нарушаване на диалога между институциите и липса на институционално възпитание“.

Йотова коментира, че текстът на споразумението е получила едва след подписването му. По думите ѝ документът не отразява актуалната обстановка и не защитава достатъчно българските интереси.

„Моята преценка е, че това е един слаб документ. Той е остарял за тези две години, не отчита развоя на войната, няма нищо за интересите на българската отбранителна промишленост“, посочи Йотова.

Тя постави под съмнение и практическата му стойност.

„Това е по-скоро политически акт - слабо замислен и слабо изпълнен“, каза президентът, като добави, че става дума за „един текст, който с нищо не обвързва България и не знам и колко помага на Украйна“.

Според Йотова подобни международни ангажименти трябва да се поемат от редовно правителство и след обсъждане в Народното събрание.

Споразумението за сигурност между България и Украйна е част от европейска инициатива, която започна през 2024 г., но страната ни така и не взе решение дали да се включи в нея.

Критики към действията на Андрей Гюров има не само от Илияна Йотова, но и от бившия президент Румен Радев, лидера на БСП Крум Зарков и бившия председател на парламента Наталия Киселова, която в края на 2024 г. саботира разгледжането на въпроса в Народното събрание.

Зеленски - Гюров Румен Радев, Крум Зарков и Наталия Киселова никак не харесват споразумението с Украйна

Важно днес

В Елин Пелин се готвят да поставят нов православен рекорд - ще плетат венец с дължина от километър

Планът е венецът да обиколи една от църквите в града

18:56 - 31.03.2026
Спорт

Гонзо обвини "клеветниците" за смъртта на Борислав Михайлов

Георги Иванов се закани да посочи конкретни имена

18:19 - 31.03.2026
Бизнес

Третото издание на Coca-Cola Hellenic – UNWE Academy събра над 90 участници

Инициативата на Центъра за споделени услуги на Кока Кола ХБК, УНСС и Междууниверситетския център за развитие на кариерата отличи най-добрите млади таланти и засили връзката между бизнеса и образованието

17:32 - 31.03.2026
Важно днес

Димитър Илиев обвини шефовете на тотото, че работят за частни интереси и ги уволни

Освен изпълнителния директор е отстранена и по-голямата част от Управителния съвет

17:15 - 31.03.2026
Важно днес

Месокомбинатът с лоша хигиена в Монтана е доставял храна на детски градини и училища във Враца

Заводът е собственост на съпругата на депутата от ДПС-НН Димитър Аврамов

16:30 - 31.03.2026
Важно днес

"Остайница" на Рене Карабаш вече е в краткия списък за наградата Booker

Романът на българската писателка е сред шестте номинации за най-добра преводна литература

16:05 - 31.03.2026
Живот

„Евровизия“ ще има първо издание в Азия

Десет държави вече са потвърдили участие, финалът ще се проведе в Банкок

15:39 - 31.03.2026
Важно днес

Иран удари кувейтски петролен танкер и цените на петрола подскочиха

Възможно е корабът да не е бил целта на атаката

14:45 - 31.03.2026