За първи път: Съдът в Страсбург отмени решение срещу България за смяна на пола Снимка: © Getty Images

Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) за първи път отмени свое решение по дело срещу България. То касае казус за юридическа промяна на пола, която съгласно българското законодателство не е разрешено.

Държавата е поискала ЕСПЧ извънредно да преразгледа свое решение по делото "Я.Т. срещу България", което е първоначално заведено заради отказ на българските съдилища да допуснат юридическа промяна на пола на жалбоподателя.

Отмяната на решението сега е заради злоупотреба с правото на жалба, се посочва в мотивите на съда.

Я.Т. е трансджендър мъж. През 2016 г. районен съд, а след това и окръжен, отказват вписване в регистрите на променения му пол от женски на мъжки, както и сменените имена и ЕГН.

По случая той завежда дело срещу България пред ЕСПЧ - независим международен съд, който разглежда жалби за нарушения на правата на човека. През 2020 г. съдът постановява, че е налице нарушение на правото на зачитане на личния и семейния живот и присъжда обезщетение за неимуществени вреди в размер на 7500 евро и разноски.

След постановяване на решението, правителствените агенти установяват, че делото в Страсбург върви, адвокатът на Я.Т. започва ново дело за юридическа промяна на пола, но в друг съдебен район в България. Там съдът е уважил исканията му и през юни 2017 г. посочените данни са променени в Регистъра за гражданско състояние.

Тази информация не е била известна на ЕСПЧ към датата на постановяване на осъдителното решение. Това е причината българското правителство да поиска извънредна процедура и преразглеждане на решението.

В последното си решение ЕСПЧ посочва, че жалбоподателят е трябвало да уведоми съдебната институция за всеки релевантен факт по делото, както и да сътрудничи с оглед на правилното правораздаване.

„Съдът заявява, че в настоящия случай, жалбоподателят и неговият адвокат съзнателно не са го информирали за фактите относно второто производство по Закона за гражданската регистрация", посочват от там.

Я.Т. сега ще трябва да възвърне полученото от държавата обезщетение в размер на 7500 евро за неимуществени вреди и 4150 евро за разходи и разноски. В противен случай държавата може да ги претендира по съдебен ред.

Според българското законодателство смяната на пола юридически не е възможна. През 2023 г. Върховният касационен съд (ВКС) сложи край на възможността за юридическа промяна, въпреки частични предходни съдебни практики, които разрешава подобни правни действия.

Съдът в Страсбург на няколко пъти е казвал, че отказът на българските съдилища за юридическа промяна на пола без обосновани мотиви нарушава правото на личен живот на транс хората.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Кариерен (ре)старт

А1 подкрепя младите таланти с интерес в сферата на технологиите

Започна академичната година на първия A1 Tech Talents клас в специалност „Телекомуникационни технологии“ в партньорство с Висшето училище по телекомуникации и пощи (ВУТП).

11:55 - 19.09.2024
Текстове от партньори

Вече може да вземете Mastercard от EasyPay за всякакви покупки

Какви са предимствата на новата платежна карта?

09:19 - 19.09.2024
Важно днес

Без предложения за главен прокурор в първия ден за номинации (Обновена)

Самият избор ще се състои на 16 януари 2025 г.

08:38 - 19.09.2024
Важно днес

Расте броят на жертвите и ранените при втората вълна от експлозии в Ливан

Смята се, че израелската шпионска агенция Мосад стои зад координирата атака

07:36 - 19.09.2024