"Посоката в телекомуникациите открай време са я определяли потребителите. И най-важното в технологиите, които се внедряват, е стойността, която дават на хората. Операторите, които поставят хората в центъра на технологиите, ще доминират пазара." Прогнозата е на Асен Великов, главен изпълнителен директор на Vivacom, в интервю за "Капитал". През август 2025 г. United Group назначи Асен Великов за главен изпълнителен директор на Vivacom. От 2013 година той е финансов директор, а от 2014 година е член на Управителния съвет на компанията. Започва своята кариера във Виваком през 1999 година и активно участва в бизнес трансформацията на Vivacom, като заема различни позиции във Финанси.
Притежава магистърска степен по международни икономически отношения, завършил е програмата на Станфорд за висши мениджъри (Stanford Executive Program).
"Във време, в което качеството на живот и лесното и ефективно решаване на ежедневни задачи става приоритет. А Vivacom ясно показва, че отговаря на изискванията в тази реалност, като поставя клиента в центъра на всичко, което прави." казва Великов и продължвава:
„Това означава фокус върху развитието на иновативни, качествени и релевантни продукти и услуги за потребителите, които им гарантират бърз и сигурен достъп до предпочитаните приложения навсякъде и по всяко време. Поддържане на добро клиентско изживяване и водещо качество в ключовите телеком услуги ще е основен фокус в 2026 г.”
Според него новият базов стандарт – качество, сигурност и лесно управление на услугите, определят следващите стъпки в развитието на Vivacom, а именно, дигитализация на бизнес процесите и осигуряване на свобода на клиентите да управляват своите услуги, като получават все повече стойност от тях. Изкуственият интелект ще навлиза там, където има смисъл и полза за клиентите, служителите и процесите.
За да бъдат още по-ефективни в тази среда, Vivacom наскоро правят важни структурни промени. Нова главна дирекция, която обединява дейностите, свързани с обслужването на клиентите, вече поставя още по-голям фокус върху грижата за клиентското изживяване. Подобрява се и синергията между ключовите функции в компанията, така че резултатът да се види в удовлетвореността на потребителите.
В този контекст, продуктите и услугите на Vivacom с по-висок приоритет за инвестиции са именно тези, които водят към повече доволни клиентите.
Фокус за компанията остава разширяването на оптичната мрежа, която вече достига до 1,7 милиона домове, казва Асен Великов припомня, че Vivacom е и първият телеком, който предлага 10GIGA изживяване в супер бързата и стабилна 10-гигабитова мрежа.
„Свръхбързият и сигурен интернет без прекъсвания се превръща в базово очакване - независимо дали става въпрос за отдалечен достъп до здравна грижа, за връзка с критично приложение за транспорт или просто за пълноценно изживяване в EON“, обяснява той. Затова компанията предоставя вече и Wi-Fi 6 оборудване за още по-бърза и сигурна свързаност, а от края на миналата година отново първа започна да предлагаме FTTR (Fiber To The Room) за стабилен интернет до всяка точка на дома и офиса с най-новия Wi-Fi 7 стандарт.
Във фокуса на усилията на Vivacom очаквано остава и 5G мрежата и всички свързани с нея устройства и планове, с които се улеснява ежедневието на хората. Докато разширява покритието си, компанията се подготвя за нарастващия интерес към диференцираната свързаност.
„Това означава вместо една мрежа за всички да имаме частни 5G мрежи с персонализирани услуги за клиентите. Инвестициите ни в развитието на 5G мрежата позволяват успешно да предлагаме високоскоростен 5G Home Internet в комбинация с телевизия EON“, посочва Великов.
Сред другите приоритети са непрекъснатото надграждане на тв слугата EON, персонализиране на съдържанието - с помощта на AI и по-добри метаданни, така че зрителите лесно и бързо да намират това, което ги вълнува.
Паралелно с това тече и обогатяване на каталога, включително с живи и интерактивни формати и локални продукции. Наскоро Vivacom пусна новите канали Arena Action, Arena Comedy и Arena Life, и обнови семейния VIVACOM Arena.
Огромен on demand каталог беше добавен и с двата канала SkyShowtime, където са едни от най-гледаните и актуални продукции.
Макар 5G категорично да доминира в мобилните мрежи към момента, в световен мащаб вече се отправя поглед към 6G. Очаква се до няколко години тази технология да предложи многократно по-високи скорости, почти нулево закъснение и вграден изкуствен интелект.
Асен Великов смята, че пълният мащаб и възможности на AI тепърва ще се виждат. А във връзка с прогнозите за спукване на AI балона той отбелязва, че при всеки технологичен пробив, в който има бум на инвестиции с огромен брой играчи, неизменно има отпадащи – и това е нормално.
„Ключът за успешна интеграция на AI е намирането на тези задачи, които могат да се изпълняват много по-ефективно, както и промяната на процеси, така че да се възползват максимално от силата на текущите възможности на изкуствения интелект. Клиентското обслужване при нас вече отчита много по-високи нива на удовлетвореност, когато действията на екипите ни са подпомогнати от AI инструментите“, казва той.
Според него хората ще продължат да създават и управляват технологиите и AI в своя полза. И ако сега опитни служители тепърва овладяват и използват AI, скоро това ще става от ученическа възраст. В тази връзка Vivacom подкрепя младите хора със знания и възможност да се докоснат до реална практика чрез разнообразни инициативи, например Стажантска програма, Техническа академия и много други.
„Подкрепяме образованието на учениците в България, на които даваме възможност за участие в Практикантска програма, а от тази пролет въвеждаме нова инициатива на United Group - Job Lab. Тя е насочена именно към младежи в 11. и 12. клас, включително в неравностойно положение, с фокус върху AI и дигиталните технологии, комуникационните умения, критичното мислене”, казва Великов.
В същото време изкуственият интелект поставя нови предизвикателства пред киберсигурността. Тя става водещ приоритет в решенията на Vivacom за бизнеса, особено в контекста на новото законодателство, което въвежда европейската директива за киберсигурност. Вече всякакви организации, и от частния, и от публичния сектор, трябва да отговорят на много повече изисквания за защита на своите мрежи и инфраструктура, като отговорността за киберинцидентите и за начина, по който се реагира на тях, вече е вменена на най-високо управленско ниво в компаниите и институциите.