„Забавно лято, грижовна есен“ – истории за промяна, знание и вдъхновение Снимка: © Забавно лято, грижовна есен

Има инициативи, които променят съдби, но малко са тези, които го правят с толкова отдаденост и последователност. „Забавно лято, грижовна есен“ е именно такава програма – тя обединява мотивацията за образование в учениците, желанието за развитие и добро преподаване на учителите, подкрепа и надежда за младите предприемачи и грижата за възрастните.

Вече 10 години зад нея стоят Фондация BCause и Филип Морис България – партньори, които доказват, че когато социалната отговорност се превърне в лична кауза, резултатите надхвърлят очакванията.

Какво направи програмата толкова значима?

От старта си през 2015 г. до днес програмата за подкрепа на местните общности „Забавно лято, грижовна есен“ променя съдби в шестте тютюнопроизводителни региона на България: Благоевград, Кърджали, Разград, Силистра, Хасково и Шумен.

За десет години:

  • Над 4 457 деца са преминали през летните образователно-приключенски академии, които превръщат ученето в забавление.
  • 274 учители са обучени в методите на неформалното образование и сугестопедията, за да мотивират нови поколения ученици.
  • Повече от 20 000 специализирани медицински прегледа са предоставени на възрастни хора в отдалечени райони, като за много от тях това е бил първият преглед в живота им – не просто при специалист, а изобщо медицински преглед.
  • 37 предприемачески проекта са получили безвъзмездно финансиране на обща стойност 260 000 лв., благодарение на Академията за местни предприемачи.

„Виждаме как програмата се превърна в пример за устойчива подкрепа. Бизнесът и неправителственият сектор се обединят в подпомагането на различни общности в страната, които често остават пренебрегвани.

Диляна Якова Филип Морис

Чувството на удовлетворение е за нас от това, че заставаме зад невероятна устойчива програма, подкрепяща ценните неща в живота, а за тези общности – това са стотици усмивки и сълзи от умиление и радост в очите на деца, учители, възрастни хора и находчиви предприемачи с идеи, на които е подадена ръка“, казва Диляна Якова, мениджър Регулации и устойчиво развитие във Филип Морис България.

Истории за предприемачество и социална промяна

„Нашата мисия и отговорност е да подкрепяме предприемачите в нелекия им път“, казва Явор Гочев, програмен директор на "Център за предприемачество Ринкър” към фондация BCause.

„Предприемачеството като всяко друго нещо в живота е свързано с много усърдна работа и мотивация. Някои хора казват, че се раждаш предприемач, но всъщност успехът идва с постоянство и методична подготовка“, споделя Явор Гочев.

Самият той е преминал през редица предприемачески програми, състезания и е завършил магистратура в Дания със специализация в сферата на предприемачеството.

„Целият ми път е бил свързан с предприемачеството – от обучението ми до професионалното ми развитие“, подчертава той.

Явор Гечев

Явор дава за пример Камен Бакърджиев – един от успешните участници в Академията, създател на "Цветята на Камен".

„Той беше скромен човек, който не обичаше публичното говорене, но по време на обучението се пречупи и направи страхотна презентация. Работил е в София, но реши да се върне в родния си град и да развива собствен бизнес. Днес има оранжерия, хора, които работят за него и няколко пъти увеличение на производството.“

„В Академията за местни предприемачи не просто финансираме идеи – ние ги подготвяме да бъдат устойчиви и дългосрочни, за да не съществуват само докато трае финансирането.

Най-големият ефект от програмата е създаването на общност от хора на местно ниво, които се подкрепят взаимно. Опитваме се да пренесем възможностите от големия град в по-малките населени места“, обяснява той.

От кандидатствалите 13 екипа тази година, безвъзмездна финансова помощ на обща стойност от 60 хиляди лева спечелиха 5 от тях.

В Благоевград от пекарна „Череша“ вече ще се носи аромат на вкусен хляб с квас, в Петрич ще се чуват повече звуците на чанове, излети от бронз, ще се появят на пазара чаши, направени от рециклирана утайка от кафе, а цвекланката – с голямата награда от 18 000 лв., ще прослави региона на гр. Силистра с единствената и неповторима на пазара сурово-сушена вегетарианска алтернатива на луканка, както и стекове и други продукти, създадени по авторска рецепта.

Диляна Якова, от своя страна вярва, че най-голямото постижение на програмата е създаването на истинска общност. „След първата година видяхме как децата стават рано и сами искат да ходят на летните академии в местното училище. След края на всяка академия те очакваха следващата с нетърпение. Родителите им се чудеха как така техните деца избират да учат през лятната ваканция.“

Според нея връзката между бизнеса и неправителствения сектор е ключова за успеха на програмата, подкрепяща развитието на тютюнопроизводителните региони. „От самото начало искахме да съчетаем опита и ресурсите на международния бизнес със социалната мисия на неправителствените организации. Работихме така, че да създадем реални възможности в тези региони, а не просто еднократна подкрепа.“

Специализираните медицински прегледи за възрастните също е ключов елемент на програмата. Диляна Якова подчертава, че за много от хората самият факт, че някой иска да се погрижи за тях и обръща внимание на здравето им, е от огромно значение. „Имаше хора, които не бяха ходили на преглед от 20 години. Само това, че лекар от големия град е дошъл при тях за специализирана грижа, и разговорът с него, е събитие за тях.“

Тя допълва и важността на учителите в този процес. „Обучените учители не просто преподават – те вдъхновяват децата да виждат нови възможности и да търсят своето развитие. Видяхме как една добра практика може да промени цяла общност.“

Истории за промяна, знание и вдъхновение

Елица Баракова

„Никога няма да забравя залезите над река Дунав, учителят, който след обучението каза: 'Може би моето преподаване може да бъде подобрено, възрастната жена, която ме хвана за ръката с благодарност, детето, което поиска книга за подарък, преподавателят, който след Академията за учители даде на децата задача – как би протекло Априлското въстание, ако тогава е имало Facebook. Тези моменти са истинското доказателство за смисъла на програмата“, разказа и Елица Баракова, изпълнителен директор на Фондация BCause.

Добрите резултати на учениците и ентусиазъмът за учене са доказателство за успеха на програмата.

Какво следва оттук насетне?

С обща инвестиция от 2,5 милиона лева за изминалите 10 години, "Забавно лято, грижовна есен" ще продължи в нови посоки, с ново име и нови следи, които да променят съдби в цялата страна. .

Визията за бъдещето включва разширяване на инициативата на национално ниво, подкрепа за иновации и технологии, които намаляват вредата и подобряват качеството на живот.

Десет години по-късно едно е сигурно – когато хората повярват в собствените си възможности, промяната става реалност.

Материалът се публикува с подкрепата на Филип Морис България.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Началник в полицията е уволнен след обвинения в рекет и контрабанда

Началникът на РПУ-Петрич е подсъдим, след като беше задържан в спецакция

17:15 - 06.02.2025
Важно днес

Санторини обяви извънредно положение. Постоянните земетресения опразниха острова

Около две трети от жителите на Санторини са напуснали острова. Популярните туристически улици са почти безлюдни

16:15 - 06.02.2025
Спорт

Супербоул идва - с Тръмп на трибуните и Ламар на сцената

Какво трябва да знаете преди шоуто в Ню Орлиънс

14:32 - 06.02.2025
Важно днес

Сарафов упорства да е главен прокурор - обжалва спрения си избор и оспорва закона

И.ф. главен прокурор иска ВАС да прати Закона за съдебната власт в Конституционния съд

14:24 - 06.02.2025
Важно днес

Катастрофа затруднява движението по магистрала "Тракия" в района на Ихтиман

Автомобилите се отклоняват при пътен възел „Вакарел“

13:50 - 06.02.2025
Важно днес

Мъжът, заснет да се хвърля пред коли в София, е отнел живота си

Младият човек е намерен мъртъв няколко часа след освобождаването от полицията

12:59 - 06.02.2025
Важно днес

На второ четене: Теменужка Петкова откри 4,068 млрд. лв. забавени разходи от 2024 г.

Имат ли министерствата скрити задължения, които МФ не е видяло досега?

11:32 - 06.02.2025