От 14 април започва тазгодишната Велика или Страстна седмица - времето, в което християните се прекланят пред страданията на Христос по пътя към Голгота и разпятието.
Всеки ден от Страстната седмица Църквата си спомня за събитията от последните дни на живота на Спасителя с покайни богослужения.
Велики понеделник е посветен последното пребиваване на Христос в Йерусалим. Той влиза в Йерусалимския храм и го намира пълен с търговци. Божият Син изгонил търговците, защото храмът е дом за молитва, а не тържище.
Велики вторник е ден за поучения и нравствени наставления. Христос дава пример с притчи за това как вярващите трябва да благотворят, като отделят от последните си средства, да не униват в очакване на спасението и да живеят добродетелно.
На Велика сряда Исус Христос показва защо опрощаването на грешниците е и по-важно от това на праведниците. Разкаяла се блудница излива драгоценен елей върху него като за погребение, приживе го оплаква и умива краката му със сълзи. Много се прощава на този, който умее много да обича, казва Христос на своите ученици. Това е и денят, в който Юда решава да предаде Учителя си с целувка.
Велики четвъртък е възпоминанието за Тайната вечеря, когато Исус Христос установява светото тайнство на причастието. Тогава той съобщава на своите ученици, че знае, че ще бъде предаден. На този ден свещенослужителите изнасят кръста от олтара, което символизира носенето му от Христос към Голгота.
Велики или Разпети петък е най-тъжният ден от Страстната седмица, когато се извършва Опело Христово. Това е денят, в който Христос поема тежкия кръст по пътя към разпятието, охулван и бичуван, носещ венец от тръни на главата. Той приема смъртта, за да спаси цялото човечество със своето изкупление.
По традиция всички храмове изнасят Светата плащеница от олтара за поклонение от сутринта. Вратите им са отворени постоянно, за да могат вярващите хора да дойдат на служба и да видят символа на господния гроб.
На Велика събота Църквата възпоменава погребението на Христос и слизането му в Ада, за да разкъса оковите му. Църковното богослужение започва рано сутрин и продължава до края на деня, когато се отбелязва и тържественото Възкресение.
Така християните посрещат Великден - Исус Христос възкръсва от мъртвите и носи посланието, че доброто, макар и привидно победено, ще надделее, а смъртта е отворена врата към вечния живот.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: