София не е град с пазар, а пазар с град. Капитализмът е синоним на корупция. Кметът е рентиер на олигарсите. Водата, чистотата и светлината в София са в частни ръце. Дори битакът е приватизиран. Така не може повече.
Това е манифестът на Ваня Григорова, която е на крачка от балотаж на кметските избори в София, ако съдим по данните на "Алфа Рисърч".
Ваня Григорова, която през 2022 г. лобираше България да плаща на "Газпром" в рубли, се оказва фаворит на 1/5 от софиянците, твърдо решили да гласуват на 29 октомври.
В Синя София, в която агитката на "Левски" мрази Паметника на съветската армия, 20% харесаха кандидатката, подкрепена от русофила Николай Малинов, Волен Сидеров и Румен Петков.
Ваня Григорова привлича и двойно повече симпатизанти от цялата общинска листа на "БСП за България" (10,1%), която всъщност я извади от синдикалния ѝ офис и я вкара в истинската политика.
В момента никой не се наема да прогнозира изхода от евентуален балотаж между нея и Васил Терзиев. А само до преди година победата на ПП и ДБ срещу ГЕРБ в София изглеждаше въпрос на време.
Как Ваня Григорова се оказа толкова силна номинация в град като София?
Автентичен ляво-популистки глас
За разлика от ПП, които искат да представляват и "Бизнес парка", и "Илиянци", Григорова води класова борба срещу IT-тата и жълтите павета, и иска цяла София да го знае.
Ваня Григорова планира да къса договори на концесионери, да върне всички комунални предприятия обратно в общината (което ще я направи и крупен работодател), да превъзпитава графити-артистите в празните читалища и да превърне София в хибрид между "Червената Виена" и Троян, който зареждал детските си градини с чисти храни от кооператив за биоземеделие.
За нея няма значение, че бюджетът на австрийската столица е над 16 милиарда евро, (12 пъти по-голям от този на София), или че децата в предучилищна възраст в Троян са 60 пъти по-малко от връстниците им тук.
Щом има кой да "купи" посланията ѝ в града с най-високата средна заплата за цяла България, значи е уцелила болно място.
Докато на десния фланг се водят компроматни битки заради ДС-роднините на Васил Терзиев, балотажът в София се отваря към откровено марксистка платформа.
Ваня Григорова има най-дълъг политически опит от тримата фаворити на I тур
В продължение на 8 години тя беше икономически съветник в КТ Подкрепа, което ѝ осигури трибуна по всички теми от националната политика. През 2019 г. беше и независим кандидат за евродепутат.
Стои много по-близо до Румен Радев и екипа му, отколкото до Корнелия Нинова. Григорова и бившият началник на кабинета на президента Иво Христов са членове на лявото сдружение "Солидарна България", което е част от лявата протестна мрежа в последните 15 години.
В името на нейната кандидатура БСП се съюзи и с най-големите вътрешни врагове на Нинова - "Левицата". На практика кампанията ѝ започна 2 месеца преди да бъде номинирана официално.
Засега опитите на "Възраждане" да я дискредитират по джендър-соросоидна линия се връщат като бумеранг. ИТН проявяват видима толерантност към нея, което явно е покана за сделка на втори тур.
Ваня Григорова има харизма и не те оставя без отношение
Ваня Григорова е по-провокативна от Деян Николов, по-добър демагог е от Антон Хекимян и има повече чувство за хумор от Васил Терзиев.
Има повече чувство, точка. Неслучайно беше редовен гост в телевизиите още преди изборите - жената прави рейтинг дори да няма никаква експертиза в обсъжданата тема.
Емоционална е, пали бързо, говори образно и oбразът ѝ говори. Често става героиня на иронични мемета заради недомислени твърдения, които хвърлят събеседниците ѝ в ступор, но не се трогва от опроверженията.
Преувеличеното ѝ изказване, че софиянци не излизали от вкъщи заради липсата на обществени тоалетни, беше едно от малкото неща в предизборния дебат извън клишетата за "ремонта на ремонта" и "калните точки".
Заяждането ѝ с чужденците, които пиели бира по бул. "Витоша", набързо беше осмято в социалните мрежи. Накрая щабът ѝ намери как да обърне гафа в PR-трик и направи клип "Омръзна ли ти да се чувстваш като чужденец в собствения си град".
Успя да проведе по-различна кампания с иронични и запомнящи се послания.
Имиджово (и антропологично) Ваня Григорова се отличава от иначе сходните визуално кандидати като Васил Терзиев, Борис Бонев, Антон Хекимян, Ивайло Вълчев, Деян Николов, Вили Лилков.
Често тя е единствената жена в дебата, ако не броим инцидентните появи на Виолета Комитова. Повишава тон, контраатакува, не чака някой друг да ѝ даде думата, за разлика от други кандидати.
Фокусира протестния вот
Изборите на 29 октомври ще са първата гражданска контрола на 5-те месеца на управлението на ПП-ДБ и ГЕРБ, под тежката сянка на Пеевски.
Същата конфигурация (без ДПС) вероятно ще се повтори и в Столичния общински съвет, където засега изглежда, че най-голямата сила ПП-ДБ няма да може да управлява без ГЕРБ.
Като опозиционен кандидат с най-голяма преднина в класацията, Ваня Григорова може да привлече избиратели за тактическо гласуване - никой не иска гласът му да се губи или да избира между две нежелани опции на балотаж.
Това би трябвало да е червен флаг за ПП-ДБ и ГЕРБ на централно ниво.
София вече гласува веднъж за Мая Манолова
Кандидатурата на Ваня Григорова е повторение на кампанията на БСП от 2019 г., но с по-свежа визия.
Тогава Манолова събра почти 28% на първи тур, с 10 процентни пункта повече от червената листа. По традиция градската десница се разцепи на съставните си части и подари победата на Йорданка Фандъкова.
Разликата сега е в партийния вот на "Възраждане", които на последните парламентарни избори бяха трета политическа сила в трите столични МИР-а. Мажоритарната кампания на Ваня Григорова успя да ги изтласка на далечно четвърто място в кметския вот.
Не Ваня Григорова печели, самодоволството губи
Опонентът ѝ на тези избори не е ГЕРБ, а концепция за несменяемото управление на София от 1989 г. насам. Процентите на Ваня Григорова би трябвало да разсеят илюзиите, че щом София е синя крепост, то властта се полага по право на "сините".
Години наред Борисов и Фандъкова успяваха да печелят кметските избори от първи тур благодарение на слабите или ексцентрични кандидати на опозицията. През 2019 г. изборът пак беше сведен до "още от същото", като по-малкото зло на балотажа.
Сега двете най-големи политически сили в държавата излъчиха кандидати, които събират по-малко подкрепа от партийните листи.
Същата е и ситуацията с "Възраждане", където лидерската доминация на Костадин Костадинов задушава израстването на други мажоритарно избираеми фигури.
Нека да си признаем: нито един от кандидатите за кмет на София не е роден лидер, но и слабостите им си имат градация.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: