Зеленски е отказал да приеме визита от президента на Германия Снимка: © Getty Images

Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер е планирал да посети Украйна в следващите дни, но властите в Киев са го уведомили, че "в момента той не е добре дошъл".

Това съобщава Bild, като цитира неназовани украински дипломати. Новината беше потвърдена и от самия Щайнмайер, който в момента е на визита в Полша.

Той посочва, че е бил готов да замине за Украйна заедно с колегите си от Полша, Литва, Латвия и Естония, но украинските власти са сметнали присъствието му за "нежелателно".

Причината за хладния прием спрямо президента на Германия е неговата политика на сближаване с Русия по време на мандата му като външен министър на страната във втория кабинет на Ангела Меркел.

Социалдемократът, който беше избран за президент през 2017 г., публично призна, че е допуснал грешки в отношението към Русия, особено заради пренебрегването на критиките на източноевропейските държави срещу проекта за газопровод "Северен поток 2".

В интервю преди седмица Щайнмайер описа Путин като "бункерен войнолюбец", който трябва да се изправи пред военния трибунал в Хага, и призна, че до последно се е надявал той да не доведе Русия до "тотална политическа, икономическа и морална катастрофа".

Според Bild президентът на Германия е получил ясно предупреждение от украинските власти, че няма да бъде приет на този етап. Киев не изключва промяна на това решение в бъдеще.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

всичко от деня

Урсула фон дер Лайен може да се кандидатира за ръководител на НАТО

Според в. "The Sun" редица държави-членки на НАТО са предложили фон дер Лайен да поеме военния съюз

09:32 - 01.04.2023

Xiaomi обави фотоконкурс за любители и професионалисти в България

Големият победител, ще се присъедини към локалния екип от фотографи на Xiaomi

09:08 - 01.04.2023

Андрю Тейт е пуснат под домашен арест след месеци, прекарани в румънския затвор

Андрю Тейт и брат му Тристан спечелиха обжалване и ще бъдат пуснати под домашен арест

09:04 - 01.04.2023

17-годишен ученик е задържан за фалшивите бомбени заплахи

Момчето е изпращало заплахи в сряда, четвъртък и петък

21:26 - 31.03.2023