Желязков разпоредил на министри да проверят разкритията около енергийните дружества на Ковачки Снимка: © Министерски съвет

Премиерът Росен Желязков е разпоределил проверка във връзка с разследването на "Антикорупционния фонд" (АКФ) и разкритията около енергийните дружества, свързвани с бизнесмена Христо Ковачки. Това стана ясно от негово изказване по време на парламентарен контрол в петък.

Министър-председателят твърди, че е наредил на трима министри - на енергетиката, финансите и околната среда и водите, да направят проверка по казуса. Той посочи, че се е запознал с разследването на АКФ и смята, че в него има "достатъчно данни за самосезиране на прокуратурата".

За проверката стана ясно едва след директен въпрос към Желязков от депутата от ПП-ДБ Лена Бориславова какви мерки ще предприеме кабинетът след изнесените данни.

Разследването на АКФ показва, че под прекия контрол на Ковачки функиционира мащабна мрежа от производители на ток, въглищни мини, търговци на газ, въглеродни емисии, биомаса, пенсионни и застрахователни фирми и др. В нея попадат някои от ключовите въглищни централи в България, а ефектът е гигантски оборот от над 5 млрд. лв. годишно, но и пряко влияние върху уж "свободния" пазар на ток.

Желязков беше попитан и дали е възложил проверка и в МВР за евентуален теч на данни, които са възпрепятствали разследване на европрокуратурата, насочено към дейността на фирмите на Ковачки. Премиерът обаче не отговори на този въпрос.

В разследването на АКФ се твърди, че Ковачки е бил предварително информиран за предстоящи проверки, включително такива на европейската прокуратура. Лена Бориславова подчерта, че това е пореден случай, с който се доказва, че от МВР изтичат данни за проверки, които предстоят по възлагане на европейската прокуратура и че сходен случай е имало отново тази година с българския европрокурор Теодора Георгиева.

Министър-председателят не разясни и дали социалното министерство ще проверява дали фирмите на Ковачки са изплатили задълженията си към държавния бюджет под формата на осигуровки.

По-рано тази седмица управляващото мнозинство на ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС-Пеевски блокира опит в парламента да бъде създадена временна комисия, която да се занимава с разкритията около тайния енергиен холдинг на Ковачки. Депутатите от четирите формации отказаха да гласуват в подкрепа точката за подобна комисия да бъде включена в дневния ред.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Откритият „починал“ в Пирин отново е в неизвестност

Мъжът от Русе не може да бъде задържан, защото официално е мъртъв

21:54 - 03.11.2025
Важно днес

Разширяват шест пъти зоната, забранена за стари коли в София

От 1 декември влизат по-строги ограничения за движение с автомобили от първа и втора екогрупа

21:01 - 03.11.2025
Важно днес

„Хамас“ заяви готовност да предаде управлението на Газа на палестинци

Турция настоява контролът и сигурността в анклава да бъдат изцяло в палестински ръце

19:56 - 03.11.2025
Важно днес

Бюджет 2026 - нов ръст на заплатите в МВР и отбраната за сметка на частния бизнес

Министерството на финансите най-после публикува Проектобюджет 2026

18:46 - 03.11.2025
Важно днес

Замяната на Джо Байдън с Камала Харис беше „грешка“, заяви актьорът Джордж Клуни

Актьорът, който е и голям дарител на демократите, разкритикува решенията на партията в последната година

18:25 - 03.11.2025
Важно днес

Избирателната комисия във Варна проверява дали кметът Благомир Коцев трябва да бъде отстранен

В ОИК-Варна е постъпил сигнал от гражданин, който твърди, че след 30 октомври Коцев няма право на отпуск

17:46 - 03.11.2025
Важно днес

Чехия ще има правителство на популисти и противници на ЕС и НАТО

Новата коалиция в Прага обещава да спре помощта за Украйна и да се противопостави на Зелената сделка на ЕС

17:29 - 03.11.2025
Важно днес

Нарушител наби кмет на село заради акт за незаконно изхвърлени отпадъци

Случаят е от павликенското село Дъскот

17:06 - 03.11.2025
Важно днес

Забраната на мобилните телефони в училище влиза в сила през януари

Около 800 училища вече са въвели новите мерки по свое решение

16:44 - 03.11.2025