Жертвите от земетресението в Мианмар и Тайланд надхвърлиха 1000. Спасителите издирват оцелели Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Броят на загиналите при земетресението в Мианмар достигна над 1000 души, докато спасителите продължават да търсят оцелели под отломките на срутени сгради.

В изявление от събота управляващата военна хунта в Мианмар съобщи, че е потвърдена смъртта на 1002 души, като броят може да нарасне. Ранените към момента са 2376.

В съседен Тайланд, който също усети труса от 7,7 по Рихтер, загиналите към момента за 6-ма, а ранените 26. 47 души са все още в неизвестност, като повечето са намирали на строителна площадка в близост до популярния столичен пазар Чатучак, където се срути небостъргач.

Властите в Банкок съобщиха, че ще изпратят повече от 100 инженери, които да проверят сградите за безопасност, след като са получили над 2000 сигнала за щети.

Мощното земетресение удари Мианмар и Тайланд в ранния следобед в петък и минути по-късно беше последвано от вторичен трус с магнитуд 6,7 по Рихтер.

Земетресението разруши сгради, събори мостове и изкриви пътища в обширни части на Мианмар, като във втория по големина град Мандалай бяха отчетени сериозни щети. Азиатската държава обяви извънредно положение в шестте най-засегнати региона. Според геолози това е най-силното земетресение там от повече от век насам.

Ръководителят на военната хунта Мин Аун Хлайнг отправи изключително рядък призив за международна помощ, което показва сериозността на бедствието. Предишните военни режими избягваха приемането на каквато и да е чуждестранната помощ дори след големи природни бедствия.

ООН обяви, че ще отпусне 5 млн. долара за започване на спасителни операции. Европейският съюз, Франция и Индия също предложиха да предоставят помощ. Китайското правителство изпрати екип от спасители в Мианмар и предостави спешна хуманитарна помощ на Мианмар в размер на 13,8 млн. долара (100 млн. юана), като доставките ще започнат в понеделник.

Живот

Шон Пен избра Киев пред червения килим в Ел Ей и не взе лично третия си "Оскар"

Актьорът получи статуетка за най-добра поддържаща роля в One Battle After Another

20:55 - 16.03.2026
Важно днес

Срещу лекаря, поставил хиалурон на млада жена, която почина, е имало и други сигнали

Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ започва проверка по случая

20:21 - 16.03.2026
Важно днес

Дечев е сменил Захари Васков начело на ГДНП заради теч на информация

Нито един от разследващите Петрохан и Околчица не е бил сменян

18:30 - 16.03.2026
Живот

Песните на Motörhead, с които да си спомним за Фил Кембъл

Китаристът на Леми Килмистър си отиде на 64 години

17:55 - 16.03.2026
Важно днес

Прострелян мъж е открит мъртъв в автомобил в центъра на Бургас

Според първоначалната версия причината за смъртта е самопрострелване

16:52 - 16.03.2026
Култура

Театър „Хенд“ в Пловдив направи представленията си достъпни за хора с увреждания

"Театър за всички" създава пространство, в което различни хора започват да се срещат и да създават общо преживяване

16:42 - 16.03.2026
Важно днес

Европа отказва да се включи в охраната на Ормузкия проток въпреки заплахите на Тръмп

Страните не желаят да се включват в никакви военни действия, свързани с конфликта в Иран

16:30 - 16.03.2026
Важно днес

Народният театър привлича младежи с билети от 5 евро

Инициативата важи за всички спектакли до края на сезона

15:56 - 16.03.2026
Важно днес

БАБХ откри бактерии и плесени в училищни закуски и сандвичи

Установени са и немлечни мазнини в сирене, кашкавал и масло по програмата "Училищно мляко"

15:23 - 16.03.2026