Поглед отвътре на един от най-красивите хотели в света: Villa Palladio в Джайпур
Чували ли сте за индийското селце Канота в щата Раджастан? Едва ли - прашно и затънтено място, казват мнозина.
Някога обаче през селцето минава пътят между двете древни кралства на Индия - Моголския двор в Агра и Кралския двор на Джайпур. И там се намира бутиковият хотел и курорт Villa Palladio.
Джайпур е известен като "розовия град" заради сградите си в пастелни нюанси на цвета. Макар Villa Palladio да е на половин час път, мястото дава усещането за различен свят.
Хотелът не е украсен с флоралните или геометрични шарки, с които е известен Джайпур. Стените са в алено червено - като одеждите на римокатолическите кардинали, и нарове, вдъхновени от картините на Ботичели. Друг често срещан елемент са палмите.
Вилата някога е била резиденция на кралското семейство в Канота. В бутиков хотел я превръщат италианският предприемач Барбара Миолини и холандската дизайнерка Мари Ан Удейанс.
И двете днес са жители на Джайпур.
Миолини израства в Швейцария. Тя прекарва първите години от кариерата си в провинция Венето, Италия, където е повлияна от историческите и архитектурни препратки на един от най-великите италиански архитекти от 16-и век Андреа Паладио.
През 2005 г. идва на почивка в Джайпур, и така и не си тръгва - остава да живее там.
Паладио е известен с това, че съчетава елементи от Ренесанса и съвременни френски практики, с което съдава напълно уникален стил, известен като англо-паладианизъм.
Миолини иска да създаде нещо подобно и така решава да смеси индо-моголския и италианския рококо стил.
„Дворът в Джайпур е център на индийското луксозно производство за около 300 години, докато Венеция е била столица на европейския лукс от векове“, казва Миолини. „Има невероятна изтънченост и история на естетиката в двата града. Когато "разговарят", те си говорят красиво.“
Сградата, превърнала се във Villa Palladiо, има кратка, но фантастична история.
Тя е построена от благородника на Канота Абхай Сингх през 1960 г. в характерния стил на Раджастан - с открити павилиони, изпъкнали арки, дворове, кули и подобни на крепост стени.
Миолини казва, че структурата е била в добра форма и е била добре поддържана.
„Това място носеше усещане за италианска носталгия. Исках да сведа структурните интервенции до минимум.
Упоритата работа и вниманието към детайла все пак се отплащат, като се има предвид, че това е място, което в доста случаи новият дизайн не е добре дошъл.
„Джайпур има свой собствен стил“, коментира д-р Вибхор Мукул Сингх, който е правил архитектурни проекти както в Италия, така и в Раджастан. „Наистина е предизвикателство да бъде приета някаква чуждестранна архитектура тук. Villa Palladio днес е италианска на външен вид и в същото време е дълбоко вкоренена в индийската земя.“
Един от начините, по който дизайнерите остават верни на наследството на вилата е чрез включването на възможно най-много местни занаятчии в работата . Миолини споделя, че завивките, възглавниците, килимите, лампите и столовете в хотела са направени в Джайпур.
В много случаи местните никога не са били в Италия, нито познават традициите ѝ, но успяват да следват ръчните скици на Удейанс, за да създадат всичко.
Успехът не е изненада за дизайнерите.
„Осъзнахме, че обикновените занаятчии са разбрали най-добре нашия дизайн и чувствителност към проекта“, казва Миолини.
Крайният резултат е място, където две традиции си сътрудничат, вместо да се сблъскват.
Както можете да предположите,Villa Palladio е изключително атрактивно място. Особено за Инстаграм. Хотелът е отворен от около година, а акаунтът му в социалната мрежа има около 40 хил. последователи.
Отделно от това мястото е включвано в различни списания и дигитални издания, сред които Elle, Vogue, Tatler, Traveller, DolceVita и т.н.
Средната цена за една нощувка варира между 337 и 467 евро.
Villa Palladio разполага с обичайните спа и басейн, но също и по-нестандартни места като тайна градина, стая за медитация и библиотека.