Париж маха паветата на "Шанз-Елизе" и го превръща в зелена градина
„Шанз-Елизе“ е един от най-известните булеварди в света. 2,3-километровата отсечка от площад „Ла Конкорд“ до Триумфалната арка почти винаги е препълнена с хора по тротоарите и автомобили на улицата. Затова Париж иска да промени облика ѝ и скоро да я превърне в „красива зелена градина“.
Кметът на френската столица Ан Идалго даде „зелена светлина“ на проекта за модернизация. Неговата цел е да се намали приблизително наполовина отредената площ за коли, да се увеличи значително броят на дърветата в района, да се премахнат паветата и да се насърчи появата на повече малки магазини, а не обекти на големи, луксозни брандове.
Проектът, който носи името „Връщане на магията на Шанз-Елизе“, няма да бъде готов до лятото на 2024, когато Париж ще приеме Олимпийските игри.
Архитектът зад „зелената промяна“ е Филип Чамбарета и неговата агенция PCA-STREAM. Стойността на проекта е 250 милиона евро. Една от целите му е да превърне булеварда в по-приятно място за разходки, тъй като много от жителите на Париж изразяват недоволство, че „Шанз-Елизе“ е мръсен, шумен и недостатъчно зелен.
Допитване от 2019 г. установи, че 30% от парижани не са съгласни с определението „най-красивата улица“, като делът им нараства, колкото по-близо до булеварда живеят, пише Bloomberg.
От PCA-Stream искат да привлекат повече посетители в район, който през последните години загуби блясъка си. Това се случи най-вече заради протестите на „жълтите жилетки“.
Според архитектите на новия план – повече от две трети от пешеходците на „Шанз-Елизе“ са туристи. Парижани съставляват само 5 на сто от общата цифра.
„Митичният булевард загуби разкоша си през последните 30 години“, смятат от Комитета „Шанз-Елизе“ – местна асоциация, която работи за рекламата и развитието на района. От три години насам тя разглежда проекти, които да подобрят улицата.
„Булевардът все по-често е изоставян от парижани и пострада от няколко кризи – протестите на „жилетките“, стачки, здравната и икономическата криза“, пишат още те и добавят: „Това изглежда като един от най-впечатляващите градски проекти на десетилетието“.
Първа част от плана за модернизация включва обновяване на района около площад „Ла Конкорд“. Тази фаза трябва да е готова преди Олимпиадата през 2024 г. Останалата част от булеварда ще бъде реновирана след игрите.
Париж работи и над по-широк план за модернизация на града преди 2024 г. На изоставените, неизползваните и остарелите пространства ще се вдъхне нов живот. Архитектите ще направят опит да ги превърнат в ресторанти, хотели, музеи и места за отдих.
Сред тези проекти са почистване на река Сена и озеленяване на района около Айфеловата кула.<br><br>
.<br><br>
.<br><br>
<br><br>
Европа налага скоростен лимит от 30 км/ч в градовете: Какви са ползите и недостатъците