Интериорът, който възхити дизайнерите - Lunain на Луи Денаву
Lunain
Последният проект на парижкия интериорен дизайнер Луи Девану носи името Lunain и възхити ценителите.
Новоремонтираният апартамент в сграда стил ‘‘ар нуво“ се намира в 12-и район на Париж. Пространството от 110 кв.м преди е принадлежало на собственик на нощен клуб. Старото обзавеждане е било вдъхновено от популярна дрогерия на първия етаж на автентичната сграда на Publicis, намираща се на ул. "Шанз-Елизе". Декорът на популярната дрогерия е дело на руския дизайнер Славик от 1958 г.
За реконструкцията Денаву запазва съществувата структура на апартамента с извитите стени и сводести врати и го допълва с мебели по мярка. Таванът също е боядисан в пастелно сиво-зелено, за да повтори оригиналните витражи на имота.
Мебелите от оцветен дъб са в духа на 20-те и 70-те години на миналия век. Усеща се и неконформисткото усещане за дизайн на французина.
Трапезната маса е друго забележително постижение в апартамента - изработена е от масивна дъбова основа и диск от бял мрамор от Карара като плот. Конзолната маса в интериора е от черен дъб и е отговор на натуралната привлекателност на витражите.
Луи Денаву започва кариерата си в света на съвременното изкуство, преди да се фокусира върху архитектурата и интериора. Динамична му практика е с фокус върху стратегическото балансиране на занаятчийски техники и естетика. Базираният в Париж дизайнер черпи вдъхновение от експериментални белгийски фирми като Office Kersten Geers David Van Severen и architecten De Vylder Vinck Taillieu.
„Всички формални възможности в рамките на дизайна вече са проучени“, обяснява интериорният артист за проектите си. „Днес работим повече като филмови режисьори, които отговарят предимно на нуждите на своите клиенти и след това на нуждите на контекста. Смесването на елементи от 19-и век със съвременни детайли е част от този процес.“
The suspended home
Да се запознаем и с други проекти на дизайнера.
Тук интериорните решения на французина са вдъхновени от японския интериор. Покривът е с площ от 40 кв.м. "Плъзгащите се дървени панели позволяват на пространството да си играе с дневната светлина, като живее с ритъма на слънцето и сезоните." Наклонената стъклена фасада се движи назад с 2 метра, за да създаде балкон, а когато всички прозорци са отворени, границата между вътре и вън изчезва. Интериорът е проектиран умишлено с контролирана простота.
Мезонетът Saint Roch
Денаву е помолен да обнови и украси мезонет, собственост на двама художници. Апартаментът се намира между градината Тюйлери и Опера Гарние, а спиращата дъха гледка е към купола на църквата "Свети Рох" на улица "Сен Оноре".
Виждаме италианска маса от 70-те години на миналия век и специално проектиран банкет, изработен от панели от избелен дъб с кожени възглавници. Парапетът е вдъхновен от ретро океанските кораби, с шлайфани и лакирани стоманени капси.
Офис в Париж
Топла палитра от благородни материали, текстурирани повърхности и извити стени превръщат един посредствен офис в изискано помещение, което надхвърля нормите на работното място. Така офисът на технологична компания в 8-и район на Париж се превръща в шедьовър на съвременната естетика. Той се простира на 4000 кв. м. Денаву си партнира с бивши съученици от компанията за интериорни проекти École Camondo, Hauvette & Madani.
Екипът облицова вътрешните стени с двоен слой топло дърво, за да контрастират с гладкия камък. Елегантни ленени завеси контролират колко светлина да прониква в помещенията.
Диванът Onigiri
Този път виждаме единична мебел. Вдъхновението отново е от Япония и местните сладкиши със заоблени форми. Диванът перфектно съчетава японски и френски дизайн. Масивната дъбова основа е взета от японските сандали "Geta", като предлага устойчивост в сравнение с дивани, чиито текстилни материали докосват земята и се износват бързо.
Estienne-dorves
Един от първите проекти (или поне първите публикувани в портфолиото) на Луи Денаву е обзавеждането на мезонет за веригата хотели Particulier.
Тясната всекидневна и високият ѝ таван напомнят на апартаментите в Амстердам. "Отвори, водещи към терасата на хола, и добавената окачена стая помогнаха да се вдъхне свобода на този проект.", коментира Денаву. "Няколко предмета бяха боядисани, за да създадат декор, верен на своите обитатели - известен вкус към еклектика и мечтателство."