Най-добрите футболни филми и сериали
Най-гледаното футболно първенство в света - Висшата лига, се завръща след тримесечно прекъсване. В негова чест ви предлагаме кратък списък с някои от най-добрите филми и сериали, свързани с английския спорт.
Escape to Victory
Филм за футбол, в който участват Силвестър Сталоун, Майкъл Кейн, Пеле и почти пълният първи състав на "Ипсуич Таун" от началото на 80-те години? Няма как да не го включим.
Действията ни пренасят в нацистки затворнически лагер, където са задържани главните герои.
Кейн е в ролята на бивш британски професионален футболист, на когото е поверена задачата да организира двубой между затворници и надзиратели.
Изходът от него ще се окаже с много по-голям залог от очакваното - свободата на арестантите.
Вижте и останалите филми в галерията.
The Damned United
Връщаме се към края на "златните години" на "Лийдс Юнайтед" и към най-тъмния период от кариерата на един от най-легендарните треньори - Брайън Клъф.
Неговата история се пресича с тази на клуба за само 44 дни, които стоят в основата на филма.
Клъф е популярен както с уменията си до страничната линия, така и със своя буен характер. Тази комбинация му помага да стане треньор на годината в Англия през сезон 1977/78 и да спечели множество трофеи с "Дарби Каунти" и "Нотингам Форест" (включително две титли от Купата на европейските шампиони), но му изиграва лоша шега в "Лийдс".
Когато той заема поста през 1974 година, клубът точно се е разделил с Дон Реви, който ги е извел към първото ниво в Англия, спечелил е два пъти първенството и веднъж FA Cup. Надеждите са, че той ще го наследи и ще продължи развитието на отбора.
Избухливият му нрав обаче води до големи конфликти в съблекалнята и престоят му на "Елън Роуд" продължава едва малко повече от месец.
Green Street Hooligans
"Stop saying 'soccer'"
Ако има човек, който би изглеждал абсурдно в ролята на футболен хулиган, то това е Илайджа Ууд. Перфектният актьор, който да изиграе американец, пристигащ в Лондон - дом на някои от най-големите клубове в спорта и съответно на част от най-страстните агитки.
След като е несправедливо изключен от Харвардския университет, героят на Ууд попада в света на футболното хулиганство, който е напълно непознат за него - бой между мачовете, събирания и бира след бира в пъбовете, феновете на всеки отбор имат организация, която трябва да брани честта си.
Въпреки че е сред футболните филми, които предизвикват най-голям интерес сред аудиторията, Green Street Hooligans има и много критици. Популярно е мнението, че The Firm и The Football Factory отразяват значително по-добре суровата хулиганската култура на Острова.
Sunderland 'Till I Die
Когато е планирано заснемането на документалния сериал по Netflix, надали очакванията са били такива.
Първите кадри ни връщат към началото на сезон 2017/2018 година - "Съндерланд" точно са изпаднали в Чемпиъншип от Висшата лига и очакванията са да се борят за завръщане в елита.
Тогавашният собственик на клуба Елис Шорт решава да покани екип, който да заснеме процесите "зад кулисите" с идеята, че този ход би привлякал потенциални инвеститори.
На "Стейдиъм ъф Лайт" обаче следва пълен крах. Вместо да се класира за Висшата лига, "Съндерланд" отново завършва на последните позиции и се озовава в Първа футболна лига - третото ниво в Англия.
Сериалът улавя динамичната ситуацията в отбора, като по време на заснемането му идва и нов собственик - Стюарт Доналд.
Maradona by Kusturica
Каква комбинация само? Един от най-колоритните персонажи в спорта, Диего Марадона, разкрива живота си пред сръбския режисьор Емир Кустурица, който многократно е показвал, че знае как да представя на екрана подобни пъстри истории.
Аржентинската легенда не поставя почти никакви прегради: в една от сцените той е интервюиран, заграден от полуголи танцьорки, в популярно кабаре в Буенос Айрес.
Въпреки че остава усещането, че Кустурица умишлено отбягва някои от по-грозните страни в живота на един от най-великите футболисти за всички времена, филмът не е за пропускане.
The English Game
Най-новото попълнение в нашия списък. "The English Game" разказва за създаването на футбола в съвременния му вид, как той надскача разликите в класите и за превръщането му в професия.
До 70-те години на 19 век спортът все още е в ръцете на богатите, като отбор от работническата класа така и не е достигал до четвъртфиналите на FA Cup.
През това десетилетие обаче настъпва промяна. И то на много нива. Обръща се все повече внимание на пасовете и на постепенното придвижване на топката, докато до този момент се е разчитало предимно на индивидуалните умения на футболистите. Играчите започват да получават заплащане от собствениците на клубовете, което променя досегашното разбиране за "джентълменски спорт", в който елитът доминира.
Тези събития правят сериала приятен и интересен за наблюаване, но оценката на повечето критици е ниска - въпреки че изобразява реални исторически моменти, някои факти са неверни, а диалозите са по-скоро допълнение към сюжета, а не водеща движеща сила.