Най-добрите книги за 2023 г. на The New York Times

Всяка година екипът на The New York Times прекарва месеци в обсъждане на най-забележителните книги, които минават през ръцете им.

Редакцията започва да чете от пролетта с целта да определи най-силните заглавия на настоящата година.

Ето кои са 10-те най-добри книги - 5 художествени и 5 документални за 2023 г., според The New York Times.

The Bee Sting от Пол Мъри

The Bee Sting от Пол Мъри

„Това е книга, която показва невероятната любов и издръжливост на едно семейство, дори когато светът наоколо се разпада."

Пол Мъри прави триумфално завръщане с The Bee Sting - трагикомична история за семейство, което се бори с кризите - финансовата от 2008 г. и личните - от настоящето.

Семейство Барнс - Дики, Имелда, Кас и Пи Джей - са заможна ирландска фамилия, чието състояние започва да се срива след финансовата криза преди 15 г. В допълнение към това и на четиримата се налага да се справят с различни трудности - неочаквано появяване на дълго пазена тайна, изнудване, смърт на минала любов, досаден враг, тревожен онлайн приятел и други.

Романът свързва историите на все по-изолираните Барнс, цялата картина, която Пол Мъри заформя обаче не е на опустошение, а на надежда.

Пол Мъри е ирландски писател, финалист за престижната литературна награда "Букър" с книгата „Скипи умря“, издадена на български език през 2023 г. от издателство "Кръг".

Chain-Gang All-Stars от Нана Куаме Аджей-Бреня

Chain-Gang All-Stars от Нана Куаме Аджей-Бреня

Антиутопична сатира, в която затворници, осъдени на смърт, се дуелират по телевизията за шанс за свобода.

Chain-Gang All-Stars е дебютният роман на младия Нана Куам Аджей-Брениах и втората му книга след сборника с разкази от 2018 г. Friday Black.

Според екипа на The New York Times романът прави читателите си съучастници на кръвожадните фенове, които седят край бойния ринг, докато главните персонажи се борят за дните си.
„На фона на разтърсващата любовна история между двама от най-добрите състезатели, които са принудени да избират между себе си и свободата, бойните сцени са толкова добре написани, че показват колко лесно може да е да приемем един толкова болен свят.", пише The New York Times.

Нана Куам Аджей-Брениах е американски автор на т.нар. спекулативна литература. Той е обявен за един от „5-те автори под 35 г.“ от Националната книжна фондация на САЩ през 2018 г. Носител е и на наградата PEN/Jean Stein Book Award през 2019 г. До момента книгите му не са издавани на български език. 

Eastbound от Майлис дьо Керангал

Eastbound от Майлис дьо Керангал

Eastbound представлява кратък лиричен роман на Майлис дьо Керангал, публикуван за първи път във Франция през 2012 г. и преведен наскоро на английски от Джесика Мур.

Една от другите книги на авторката е сред фаворитите на Бил Гейс и бившата му съпругата Мелинда - "Сърце за живите", издадена на български от "Летера". Покрай развода им стана ясно, че двамата са обичали да я четат заедно. В центъра ѝ е историята на едно трансплантирано сърце. 

"Eastbound" разказва за млад руснак на име Альоша, който пътува по Транссибирската железопътна линия. Той е във влак с други войници, а настроението е мрачно.

Когато романът излиза във Франция преди повече от 10 години войната на Русия срещу Украйна не е нищо повече от психотичен блясък в очите на Владимир Путин.

Днес Eastbound/"На изток" е история на нашето време.  Единствено бойно поле в книгата е влакът. Чрез него авторката пресъздава безпорядъка и бруталността на руската армия и отчаянието на мъжете, принудени да служат в нея.

В началото на романа повече от сто нови наборни войници са натъпкани - много от тях правостоящи, във вагоните трета класа на транссибирски влак, пътуващ на изток.

Не им е съобщено къде са разпределни. Не стига това, но самият факт, че са във влака е достатъчно унижение. Те вече са белязани като неудачниците на Русия, защото не са избегнали ежегодния пролетен набор в страната, както са направили по-заможните и с по-добри връзки.

Перспективата пред повечето от тях е да бъдат тормозени от по-старшите в казармите, може би да ги изнасилят, да горят гениталиите им с цигари или да ги накарат да оближат тоалетните. Можете да си представите какъв е духът.

Майлис дьо Керангал е французойка, издала десет книги – сборници с разкази и романи. Романът „Сърце за живите“, който е единственото ѝ заглавие, издадено на български език, получава десет литературни награди.

Дьо Керангал е определяна като една от надеждите на новото поколение френски писатели. Авторката е работила в престижното издателство „Галимар“.

The Fraud от Зейди Смит

The Fraud от Зейди Смит

Романът е базиран на известен криминален случай от XIX век, в който подсъдимият е обвинен, че се е представял за благородник.

The Fraud успешно описва социалните противоречия на епохата чрез образите на няколко персонажа - шотландката Елиза Туше, която работи като икономка в дома на застаряващ писател в лондонското предградие. Самия писател -  Уилям Ейнсуърт, чиято слава и социален статус опровергават критиката, която приема творчеството му като "общо взето скучно, освен когато е отвратително"?  И човек, представящ се за сър Роджър Тичборн, наследник на благородник със състояние, за когото се смята, че е загинал при корабокрушение.

Въпросната гибел вдъхновява едногодишен съдебен процес, който привлича до маниакалност вниманието на английските медии и общественост?

Като разказвач Зейди Смит се превъплъщава във всеки от многото си различни персонажи и така показва как всеки от нас, дори без да знае, се представя погрешно по един или друг начин.

Това е роман за нравите от XIX век, в който най-различни хора имат множество лоши черти, а резултатът, благодарение на перфектното чувство за хумор на авторката, е особено смешен.

Британката Зейди Смит прави литературния си дебют с романа „Бели зъби", който още преди да бъде завършен окончателно е откупен от голямо британско издателство и впоследствие награждаван многократно. Освен "Бели зъби“, книгите "NW" и "Време за суинг" са достъпни на български език от издателство "Жанет 45". 

North Woods от Даниел Мейсън

North Woods от Даниел Мейсън

В друг роман, North Woods на Даниел Мейсън, всичко започва пред прага на една къща в дивата природа на Западен Масачузетс.

„Книгата оставя читателите там в продължение на 300 години и почти 400 страници - една след друга, в раздели, преплетени с писма, стихотворения, текстове на песни, записи от дневници, бележки от медицински случаи, списъци с недвижими имоти."

Ако ще я четете, очаквайте да се запознаете с обитателите на място от колониално време до наши дни. Има фермер, който продава ябълки, аболиционист* и богат собственик на производствена фабрика. Също двойка бръмбари, художник на пейзажи, призрак - животите им се пресичат за кратко, но най-вече се наслагват един върху друг.

„Мейсън е превъзходен и гениален домакин, който ви кани да останете колкото искате и да направите от мястото каквото пожелаете."

Даниел Мейсън е американски писател и лекар, чийто художествени книги са публикувани в над 28 държави. В България единственото заглавие от Мейсън е "Акордьорът на пиана" (изд. "Летера").


* Аболиционизмът е политическо движение за премахване на робството, отмяна на търговията с роби и освобождението им в Западна Европа и Америка. 

The Best Minds от Джонатан Розен

The Best Minds от Джонатан Розен

В The Best Minds Джонатан Розен пише за приятелството си с Майкъл Лаудор - човек, който влиза в заглавията на американските вестници през 1995 г. след като успешно завършва юридическия факултет на Йейл, докато страда от шизофрения.

Лаудор отново се появява в новините през 1998 г. Този път, защото намушква бременната си приятелка с кухненски нож. След тази случка мъжът е изпратен в психиатрична клиника с максимално ниво на сигурност.

Розен разглежда границата между гениалност и лудост. Книгата му е писана въз основа на видеоклипове, съдебни и полицейски протоколи, правни и медицински изследвания, интервюта, дневници и записки на Майкул Лаудор (включително такива за собствена книга).

"The Best Minds е дълбоко обосновано обвинение срещу общество, което дава приоритет на печалбата, бързите решения и щастливия край пред дългия път на грижата."

Джонатан Розен е автор на няколко романа. Негови есета са публикувани в The New York Times и The New Yorker. До момента работата му не е издавана у нас. 

Bottoms Up and the Devil Laughs от Кери Хаули

Bottoms Up and the Devil Laughs от Кери Хаули

В Bottoms Up and the Devil Laughs Кери Хаули пише по темата за националната сигурност и хората, въвлечени в нея. Историята включва фалшификатори, информатори, лица, които участват във военни действия.

В центъра е Риалити Уинър - бивша служителка на военновъздушните сили на САЩ и силен неподдръжник на Доланд Тръмп. Тя е осъдена по Закона за шпионажа за изтичане на класифицирана информация към The Intercept.

При разпит от агент на федералната полиция младата жена признава, че изнесла данните. Това се случва през 2016 г., когато хакери от руското военно разузнаване се опитват да повлияят на изборите в САЩ преди президентския вот от 2016 г., спечелен от Тръмп.

За това си деяние Риалити Уинър бива осъдена на 63 месеца затвор.. 

Кери Хоули е автор в New York Magazine, професор в програмата за писане на документална литература на Университета на Айова и сценарист. Първата ѝ книга, "Thrown", получава множество похвали от литературните критици на научни издания. "Bottoms Up and the Devil Laughs" е втората. Досега няма адаптация на нейна работа на български. 

Fire Weather от Джон Вайълант

Fire Weather от Джон Вайълант

През 2016 г. бушуващи горски пожари унищожават Форт Макмъри в провинцията Албърта, Канада.

Във Fire Weather Вайълант описва подробно как е започнал пожарът, как се е разраснал, щетите, които е нанесъл – и идеалната буря от фактори, довели до катастрофата.

„Запознаваме се с пожарникари, петролни работници, метеоролози и застрахователни специалисти. Но истинският герой тук е самият огън: непокорна и ужасяваща сила с ненаситни апетити. Тъй като климатът се променя, а хората не, това ще продължава да се случва отново и отново."

Джон Вайълант е американско-канадски писател и журналист. Творбите му са публикувани в The New Yorker, The Atlantic, National Geographic и Outside. Досега книгите му не са издавани у нас. 

Master Slave Husband Wife от Илйон У

Master Slave Husband Wife от Илйон У

Master Slave Husband Wife разкрива история на поробена цветнокожа двойка от 1848 г. в Джорджия.

Елън и Уилям Крафт предприемат дръзко бягство на север. Те се маскират като болна млада бяла жена и нейния роб.

Елън е богаташката с шапка тип цилиндър и тъмнозелени очила. Невероятно е, че въпреки близките срещи и решителните ловци на роби, Крафт успяват да избягат, като междувременно обикалят Англия и пишат разказ за пътуването си.

„Тяхната история сама по себе си е достатъчно забележителна. Но завладяващата интерпретация на Илйон У, която пресъздава бягството с художествени подробности, е също толкова голям подвиг - на изследване, разказване, съчувствие и проницателност."

Илйон У е автор на няколко бестселъра на The New York Times. Текстовете ѝ са публикувани в The Boston Globe, The Wall Street Journal, Time Magazine и The New York Times. До момента тя е получавала подкрепа за изследователската си дейност от фондация Whiting, Национален фонд за хуманитарни науки и Американското антикварно общество, наред с други. У има бакалавърска степен по хуманитарни науки от Йейл и докторска степен по английски език от Колумбийския университет. Нейни книги не са превеждани на български. 

Some People Need Killing от Патриша Еванджелиста

Some People Need Killing от Патриша Еванджелиста

Some People Need Killing обхваща годините между 2016 и 2022 г., когато Родриго Дутерте е президент на Филипините и провежда мащабна кампания за незаконни убийства на критиците му.

Убийствата зачестяват дотолкова, че журналисти като Патриша Еванджелиста, тогава репортер на независимия новинарски сайт Rappler, съхраняват в компютрите си папки, които са организирани не по дата, а по час на смъртта.

,,Докато предлага интимните разкрития на мемоарите и по-широкия контекст на историята, Еванджелиста обръща голямо внимание и на езика, и то не само защото е писателка. Езикът може да се използва за общуване, за отричане, за заплашване, за подмамване. Той може да разпространява лъжи, но също така позволява да се говори истината."

Патриша Еванджелиста е филипински журналист и режисьор на документални филми. Тя отразява най-вече върху конфликти, бедствия и случаи, свързани с права на човека. Еванджелиста е мултимедиен репортер за дигиталната новинарска агенция Rappler и е автор в списание Esquire. "Some People Need Killing" е първата ѝ книга.

Ние използваме "бисквитки" и други персонализиращи технологии, за да подобрим вашето преживяване в нашия сайт, да ви покажем персонализирано съдържание, таргетирана реклама, за да анализираме трафика на сайта и да проследим откъде идва нашата аудитория. Ако искате да разберете повече по темата можете да прочетете нашата "Политика на поверителност", както и "Политика за съхранение на личните данни", съобразно регламента за GDPR, който е в сила от 23 май 2018г.

Избирайки "Приемам", вие се съгласявате да използваме вашите "бисквитки" и други трафични данни.

Приемам