Протестът на Ина: Снимките от корниза на Партийния дом
Кадърът, заради който си струва да покориш Партийния дом. Това е гледката от позицията на Ина Ангелова, 20-годишното момиче, което привлече вниманието на всички по време на протеста на 11 юли в София. Докато целият площад скандира "Оставка", Ина търси най-добрата гледна точка, за да обхване атмосферата от събитието.
Вижте още в галерията.
Денят, в който Ина се качи върху втората сграда на Народното събрание, беше презареден с емоции - още по обяд групата протестиращи около Христо Иванов успя да пробие полицейската блокада около резиденцията на Ахмед Доган в "Росенец" и да прокара път до плажа, от който НСО ги изгони на 8 юли. Енергията от акцията край Бургас се прехвърли и в центъра на София няколко часа по-късно.
Хиляди мъже, жени и деца се събраха в пространството на Ларгото с искания за оставка на правителството и на главния прокурор Иван Гешев заради липсата на справедливост и нелегитимната обвързаност на власт, пари, силов ресурс и криминални структури.
“Всички снимат от долу, аз исках по-различна гледна точка. Видях мястото и се качих, не беше планирано”, казва Ина Ангелова в интервю за "Булевард България" след протеста.
Опитен катерач, Ина иска да направи добра репортажна снимка за портфолиото, с което кандидатства за прием в НАТФИЗ.
Образите и посланията на протеста са толкова много, че си заслужават всеки кадър.
Много голяма част от протестиращите по улиците на София са връстници на Ина - студенти и ученици, млади хора с чест и ценности, които задават нов тон на протестите в сравнение с подобни събития назад в годините.
Патриотизмът тук има ново измерение. Няма националистическа омраза, а желание за защита на ценностите в България - от природата до държавността. Мнозина казват, че са на улицата, защото не желаят да се превърнат в поредното поколение на емигранти и гастарбайтери, а искат да живеят в нормална държава.
Снимките от протестите, като тези на Ина Ангелова, показват истинското лице на гражданското недоволство - напълно различно от стилистиката на внушенията за "платени" и "аранжирани" бунтове, които "чупят държавата" или позволяват на "тинята на обществото" да ги управлява.
"Не ми се яде таратор в чужбина. И баба ми има нужда от мен! Докога ще ви чакаме?!", пише на плаката. "Това, че вие не ни виждате, не значи, че НИЕ не ви виждаме!".
Дори вицепремиерът Томислав Дончев призна, че "този път наистина ядосахме хората", след като протестите принудиха ГЕРБ да обмисля сценарии за оттегляне на Бойко Борисов от Министерски съвет
Доста от днешните участници в демонстрациите са били деца по време на последните масови граждански протести през 2013 г. Дали децата на 2020 г. ще бъдат принудени да се бунтуват срещу същите съперници след време?
"Мутрата" - образът на борците и охранителите от групировките на 90-те години, образът на буквалната силова власт, в която мускулите често заместват интелекта - се превърна в символ на онова, срещу което протестът се бори.
Пространството между "Дондуков" 1 и "Дондуков" 2 неслучайно се превърна в централна точка на напрежението - от 2016 г. досега войната между Министерски съвет и Президентството не е спирала.
България по "1984" на Оруел: "Obey" ("Подчинявай се") има нов превод в стилистиката на протестите.
Дори домашните любимци на протестиращите имат какво да кажат на властта
Протестиращите и полицейският кордон пред Министерски съвет
Бивша централа на тоталитарната партия, запалена по време на протестите срещу комунистическата символика в столицата, днес Партийният дом е мястото, в което заседават парламентарните комисии и се помещава администрацията на Народното събрание. Скоро тук би трябвало да се открие и новата пленарна зала за заседанията на депутатите.