Кориците на "The Sofianer" показват какво е безценното в София
От над 200 предложения трябваше да избира тази година журито на конкурса за корица на въображаемото списание The Sofianer. Въпросът, който организаторите от фондация Credo Bonum и “Мулти култи колектив” зададоха на творците, е „Какво е безценно в София за теб?“. Отговорите на най-добрите 27 корици вече са подредени в изложба на открито - в градинката “Кристал”.
The Sofianer кани художници от България и света да създадат колекция корици на въображаемо списание The Sofianer - по модела на култовите корици на легендарното списание Тhe New Yorker. Проектът цели да отпразнува любовта на творците към София, казват организаторите - “да покаже причудливите ѝ, смешни или абсурдни страни, да даде поетичен или неочакван поглед към днешния ден, да разкрие мечтите ни за бъдещето и да инициира обществен дебат за това в какъв град (искаме да) живеем”.
Здравка Будинова
Zdravolina, или Здравка Будинова, е родом от София, плакатист по образование, илюстратор и графичен дизайнер по професия и пътешественик по душа. След бакалавъра си в НХА – София завършва магистратура в IED Madrid, Испания. Изследва света, рисувайки и пътувайки до далечни дестинации, и готви нова самостоятелна изложба с илюстрации, правени по време на пътуванията ѝ. "Едно от най-безценните неща за мен в София е това да се чувствам откривател и изследовател на нови чудатости, места и образи в собствения си роден град, всеки ден."
Дамян Дамянов
Дамян Дамянов е български художник, който работи в областта на книжния дизайн, плаката, илюстрацията, комикса и анимацията. Познат с множество странични проекти, по-важният сред които – типографският експеримент "Под езика", съществува и като книга. Доцент д-р, преподава в департамент "Визуални изкуства" на НБУ.
Сюжетът на илюстрацията "МОЧА" е вдъхновен от едно от най-знаковите събития за София през този век – дългоочакваното демонтиране на Паметника на съветската армия, познат също като МОЧА (Монумент на окупацията на Червената армия). Този акт на деконструкция е също толкова важен и символичен, както и самото съществуване на всяка емблематична за града ни скулптура, сграда или друга забележителност. Поставянето на знак B27 (забрана за паркиране и престой) в предния план е допълнително намигване на автора към зрителя.
Люба Халева
Люба Халева е завършила Националната художествена академия със специалност Плакат и визуална комуникация при проф. д-р Иван Газдов. Работи в областта на илюстрацията, книжния и графичен дизайн за издателствата Жанет 45, Лист, Колибри, ICU, Orange Books и др..
"Едно от местата, които обичам и според мен прави София град с характерен облик, е онази малка площ в центъра между храмовете на различните религиозни групи, бул. “Сливница” и ул. “Г.С. Раковски”. В последните години тази част на града е преоткрита и се възроди. Радвам се, че отново е предпочитано място за срещи, провеждат се различни събития и фестивали.", казва тя.
Тома Томов
Тома Томов работи в сферата на графичния дизайн и илюстрацията, по-професионално в последните 2 години. Завършил е Националното училище по пластични изкуства и дизайн "Академик Дечко Узунов" в Казанлък със специалност “Рекламна графика”. В момента изучава Графичен дизайн в Нов български университет.
“Илюстрацията ми изразява уникалния микро-свят на софийския градски транспорт - една безценна картина, която може да се види и преживее всеки ден, стига да имаме очи за нея.”, споделя Томов.
Нели Иванова
Нели Иванова е дипломант в специалност “Анимационно кино” в Нов Български Университет с вече завършен minor “Графичен дизайн”. Тя се занимава с 2D анимация и илюстрация, черпейки вдъхновение от колоритните хора и пейзажи, мигове от всекиддневието, малките детайли, скрити около нас, както и от вътрешния свят на човека.
"Любимо ми е да се скитам безцелно по тесните павирани улици на София, слушайки техния тих шепот и истории. Сетивата ми са необичайно изострени за всичко красиво - танца на клоните и шума на вятъра, поклащащ листата, формите на паважа, глъчката на тълпите или цветовете на светлината, обливаща сградите." Така Нели представя вдъхновението за нейната корица.
Васил Тодоров
Васил Тодоров е визуален артист и студент по архитектура. Разочарован от липсата на перспектива и творчество в съвременната архитектура, той намира отдушник във визуалните изкуства. Развил на случаен принцип през годините графичните си умения, той основно се фокусира върху колаж, лого дизайн и плакат.
"София е като една огромна мрежа, в която хората се оплитат.
Те тичат по улиците, сякаш някой ги гони, и забравят да живеят.
Забравят да дишат. Забравят кои са.
Градът им предлага всичко, но в замяна им взима душата."
- Калин Терзийски
Елизабет Иванова
Елизабет Иванова е завършила графичен дизайн в СУ Св. Климент Охридски. Има интерес към силно стилизираната илюстрация – намира за вълнуващо предизвикателство създаването на характерни лица и обекти с помощта (и лимитите) на геометрични фигури.
Вдъхновение за илюстрацията е представата за софиянеца у дома като прочит на неговите навици и особености. Поглед към вълненията на колоритните персонажи в една жилищна сграда в квартала…
Надежда Богаткова
Надежда Богаткова е художник, график и графичен дизайнер от Москва, Русия. Завършила е Факултета по приложна математика на Висшето училище по икономика, но страстта ѝ към творчеството е по-силна. След като се мести в България преди две години, тя основава собствена творческа общност, наречена „Sketch Break“, където организира срещи по скициране, работилници за колаж и акварел, разходки в галерии и пленери.
“София ме очарова със своята архитектура, особено с уникалните си църкви - сред уютните улички често срещам големи горди сгради. Църквите се вплитат в града, стават неразделна част от него. Дори да разглобиш църква и да я сглобиш, да я преместиш на друго място, да я скриеш в дворове – пак ще си остане църква, безпогрешна за нищо друго. За мен един от символите на София е сложното преплитане на куполи, колони и прозорци, което определя уникалната атмосфера на града.”
Александра Ръжева
Александра Ръжева е на 21 г. от София и е завършила СМГ "Паисий Хилендарски". Занимава се с 2D анимация и дизайн на персонажи. В момента живее в Париж и е студент по анимационно кино в Gobelins Paris. Сега e завършила бакалавър и продължава с магистратура по режисура на анимационни филми. Работила е в няколко анимационни студиа в София и в Париж и винаги е имала специален афинитет към традиционната 2D анимация на хартия.
"За мен винаги специален чар на София ще си останат сгушените под чадъри в дъжда баби и дядовци, продаващи шарени цветя. В цялата сивота това винаги ни кара да се спрем и да оцветим всекидневието си, като вземем малък букет или китка от срязания пластмасов бидон за вода, кофичка кисело мляко или кашон от плод-зеленчук.", казва тя.
Стела Маркова
Стела Маркова се занимава с графичен дизайн и илюстрация. Завършила е бакалавър „Графичен дизайн“ в СУ „Св. Климент Охридски“. След това продължава своето обучение като кандидатства в английски университет с кампус в Солун, Гърция – University of Sunderland, където разработва дипломен проект – детска книга със заглавие „Случаят с изчезналата ул. Търговска“. В момента продължава своя творчески път, работейки като графичен дизайнер в маркетингова агенция.
Предложението ѝ за корица на „The Sofianer“ e една от илюстрациите за детска книга, която разработва за дипломния си проект в University of Sunderland. Историята е свързана със стара София и по-точно ул. "Търговска", която не съществува вече.
Преди Втората световна война тя е била една от главните улици, емблематична за града, защото някои от най-известните писатели, художници и поети са се разхождали по нея и са се събирали в книжарници, кафенета и др.
След бомбардировките улицата не е възстановена, а интересните ѝ истории биват забравени.
"За мен най-ценното в София остава богата ѝ история – това, че всеки ден откривам нови неща за обитателите ѝ, за това как е бил устроена и как се е променила с времето, но и съм любопитна да наблюдавам как се развива и предлага нови възможности за нашето общо бъдеще.", споделя Стела.
Станислав Шейтанов
Станислав Шейтанов се премества от Бургас в София преди 5 години и тази година е дипломант по графичен дизайн в Нов български университет. Основните му интереси са в областите на съвременното кино и на лого дизайна, като има афинитет към изчистените и опростени запазени символи и илюстрации.
"Идеята за корицата дойде от моето ежедневно пътуване по време на следването ми, което съм запомнил с извисената красота на планината, забелязваща се в далечината при изкачването по бул. "Монтевидео", контрастираща със заземеното преживяване на индивидуалния пътник в софийския градски транспорт.", казва той.
Михаела Михайлова
Михаела Михайлова – Мики е сценограф и визуален артист. Родена е в София, завършва Националната художествена академия през 2019 г. Обича да пътешества и намира вдъхновение в природата, архитектурата и музиката. Цени чара на българския нрав, както и символиката във вековните традиции.
"София е шарена, наситена с цветове, аромати и очарователни кътчета. Мултикултурна и многостранна, тя непрекъснато се променя – понякога към по-добро, друг път към по-лошо.", описва столицата ни Михаела.
"Създадох илюстрация, която разказва за малка част от разнообразните софийски фасади. Стари сгради, нови постройки, в централни райони, отдалечени квартали, ярки калкани, сиви стени, модерни конструкции, социалистически дизайни, високи небостъргачи и едноетажни къщи – всички те допринасят за уникалния облик на града."
София Аврамова
София Аврамова е студент по графика и илюстрация в Нов български университет и възпитаник на приложната гимназия в София. Към момента се занимава непрофесионално с илюстрация и графичен дизайн.
Илюстрацията ѝ представя познатите на всички ни „баби пред блока“, вездесъщите на квартала, вечно наблюдаващи и знаещи повече за теб от теб самия.
"Идеята ми не е да ги представя с лошо, а просто човек, като ги види, да си се сети за неговите такива дами на входа, защото вярвам всеки си има такива, но нека се сещаме за тях с усмивка.", разказва тя.
Богдан Бояджиев
Богдан Бояджиев е родом от София. След като завършва Националната художествена академия, започва творческият му път в татуирането. Вярва, че трудът краси човека, затова и винаги има множество интересни проекти покрай него.
"Като тийнейджър често покорявах Витоша със Симеоновския лифт, а сега, като родител, мечтаех да се качим с цялото семейство, но, за съжаление, това е само спомен. Докато го рисувах, исках да уловя уютната атмосфера и величието на планината, но също така и да създам нещо, което би пленило интереса на дъщеря ми, като една кокетна коледна картичка.", казва Бояджиев.
Любов Крумова
Любов Крумова завършва бакалавърската си степен по Графичен дизайн в Нов български университет. Специализира главно в черно-бяла илюстрация, която след това инкорпорира в проектите си.
"Илюстрацията ми е вдъхновена от картините, които се продават на улица "Граф Игнатиев", и от заобикалящия ги хаос. В допълнение към сцената реших да вмъкна други интересни и запомнящи се софийски места, изобразени под една или друга форма като гълъби.", описва корицата си Крумова.
Деспина Кънева
Деспина Кънева завършва УАСГ в специалност Урбанизъм, след което работи като урбанист в сферата на градското планиране и дизайн. От няколко години се занимава с графичен дизайн и илюстрация на свободна практика. Обича София, нейната многоликост и всичките ѝ странности.
Илюстрацията ѝ е вдъхновена от начина, по който хората в София общуват помежду си, слагайки различни предмети в градската среда, които с времето стават част от градския дизайн на столицата.
"Наскоро някой ми каза, че една от целите му е „да остави нещо след себе си”. Явно това е цел на доста софиянци," казва Деспина с усмивка.
Chapelle Nicolas
Шапел Никола е френски художник, който прекарва много време в София, тъй като съпругата му е от София. Едно от нещата, които забелязва при първите си посещения в града, са свободните кучета. Той обича кучетата и за него те са безценна част от София, затова иска да им отдаде почит, като ги постави пред един от най-емблематичните исторически паметници на София – катедралата „Св. Александър Невски“.
Татяна-Атанасия Топлийска
Татяна-Атанасия Топлийска се занимава с илюстрация и печатни техники.
Чрез творчеството си изследва неуловими мигове и човешки усещания, онези, които често пропускаме, ако не забавим ритъма на всекидневието си.
"Вълнувам се от състоянията, които се усещат на границата между реалност и сън.", казва тя.
Завършила е магистратура “Илюстрация” в НХА, а в момента живее в Париж и работи в сферата на комуникационния дизайн.
"За мен най-ценното в София са зелените пространства - симбиозата между дивото и градското, където човек може да открие покой и тишина. Избрах да изобразя Езерото с лилиите, защото около него са от най-милите ми детски спомени и все още го виждам със същите омагьосани очи, очакващи с нетърпение първата лилия на лятото. ", връща се към спомените си Татяна-Атанасия.
Йована Димитрова
Йована Димитрова е завършила НУИИ Илия Петров – специалност Живопис. Има бакалаварска степен в НХА по Стенопис, магистърска степен в НБУ – специалност Изкуството от стъкло в дизайна и архитектурата. В момента изучава втора магистратуа Керамика – съвременни дигитални форми в НБУ. От 2020 г. е член на СБХ в секция Дизайн.
Graffiti cat е вдъхновена от софийските графити, които можем да видим навсякъде – в подлези, спирики, по фасадите на къщи и хотели, огради, входове и т.н. Както и от уличните животни – в случая котки, които се срещат навсякъде.
Мила Димитрова
Мила работи като графичен дизайнер. В свободното си време обича да рисува и да обикаля из София. В момента се дипломира с Графика и илюстрация.
Казва, че безценното за нея в София са хората и архитектурата.
"Избрах да илюстрирам Къщата с ягодите, защото за мен тя е изключително красива и те връща във време, което отдавна е изминало.
Част от нещата, които забелязвам и са ми много присърце, са хората в града. От дядото в магазина до момичето на тротинетката в градинката. Всеки има своя свят и своя история. Хората са многоцветни и интересни и всеки носи в себе си "софиянеца"., казва още тя.
Емил Киров
Емил Киров е роден в София. Живее и работи в Берлин като графичен дизайнер и визуален артист. Завършва специалност Моден дизайн в Националната художествена академия в София.
"Поставих тази емблематична за града сграда в центъра на рисунката. В същото време се опитах да хвана духа на града – с неговите разнообразни квартали, локации, малки градинки, знакови сгради, паметници от различни исторически периоди, които ежедневно създават приказката на София.", описва работата си Киров.
Велимира Българанова
Велимира Българанова е илюстратор на свободна практика, която се занимава с разнообразни проекти, участия по събития и арт базари. Работата ѝ често е вдъхновена от живота около нея и лични преживявания.
Илюстрацията ѝ разкрива скритите кътчета измежду фасадите на централна София, където времeто е оставило своя отпечатък. Добре познат на всички ни градски пейзаж, превърнал се в дом на много котки и висящи кабели.
Александра Димитрова
Александра е артист и илюстратор от САЩ и България. Работи в областта на културата и бранд развитието и се интересува от теми, свързани с идентичност, общество и изкуство.
"Илюстрацията е базирана на тази снимка на Иван Шишиев: Дали сме непоклатими вървейки уверено напред, или сме фрустрирани от пречките по пътя ни, дали сме с вдигнати длани нагоре, или държим вяра в ръцете си...
София може да ни обедини или да ни раздели, но винаги сме част от симбиозата на града.", описва я тя.
Катрин Кочорапова
Катрин Кочорапова израства и живее в София. Завършва Художествената гимназия НУИЙ „Илия Петров” със специалност живопис и след това продължава образованието си в Националната художествена академия в София с Дизайн на порцелан и стъкло. Колекционер е на тукашни и чуждестранни книги, свързани с визуална комуникация, илюстрация или независими издания, а в свободното си време може да бъде намерена да катери някоя стена.
"Мнозина от нас са отраснали покрай Парка на съветската армия и паметникът за нас не носи политически смисъл, а по-скоро е спомен за детството на малките софиянчета и белег на нашето израстване.", казва тя.
Вик Губерска-Слейман
Вик Губерска-Слейман е продуктов дизайнер и фрийланс илюстратор. Родена е в София и понастоящем живее тук, но по-голямата част от професионалния си опит придобива през 10-те години, прекарани в Дубай.
"Като илюстратор черпя вдъхновение от ежедневието и автентичния човешки опит. Изобразявам емоции и ситуации, в които зрителят може да се припознае.", казва Вик.
"Обожавам летните вечери с приятели в София и винаги съм била вдъхновена от скритите пространства по покривите на града. Когато се прибрах в България, открих едно такова местенце, наречено "The Swimming Pool". Влюбих се в гледката, в аромата на липите там горе и в усещането за свобода, което идва от това да бъдем 'на пъпа на града'."
Ирина Дзюбова
Ирина Дзюбова е художник и илюстратор, живее и се вдъхновява в София от 8 години. Предимно създава картини с пастели, опитвайки се да предаде красотата на цвета и светлината. Освен това Ирина е автор на илюстрациите към няколко образователни проекта по изучаване на езици, както и на няколко книги за деца. За своите илюстрации тя използва акварел, цветни моливи, дигитални и смесени техники.
"В тази илюстрация бих искала да отразя красотата и духа на София, както ги виждам аз, гост на града. Тихите улици, красивите сгради и зелените площи за мен винаги създават усещане за спокойствие и хармония. София е безценна за мен, защото предоставя възможността да се вгледаш навътре и да откриеш истинската си същност.", описва града и вдъхновението си Ирина.
Радослав Ангелов
Радослав Ангелов се интересува предимно от живопис. Малките квартални улички за него са цяло богатство.
"Като художник често се хващам как търся градски сюжети за рисуване. Тази огромна сателитна чиния, която виси от една стара тераса, се намира на едва 20 метра от блока, в който живея в София. Начинът, по който светлината на следобените часове я залива, постоянно ме кара да я заглеждам, когато минавам оттам", описва вдъхновението си Радослав. И добавя:
"Старите сгради, пълни с реликви от миналите времена, за мен са изключително интересна и привлекателна част от града."