България все още не получава азерски газ Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Доставките на природен газ от Азербайджан за България все още не са подновени. Страната не получава азерски газ девети ден.

Това става ясно от отговор на обществения доставчик "Булгаргаз" до БТА. От компанията уточняват, че техническите проблеми, които са спрели подаването на азерски газ за страната на 7 януари, все още не са отстранени.

Първоначално "Булгаргаз" очакваше доставките да бъдат възстановени до 11 януари, след това - до 15 януари, новият срок е до 19 януари.

Причината за прекратените доставки азерски газ е проблем с подводния тръбопровод, който доставя синьото гориво от дъното на Каспийско море към Сангачалския газов терминал, разположен южно от столицата Баку.

Това беше потвърдено от британския енергиен гигант British Petroleum (BP), който в консорциум оперира газовото находище Шах Дениз в Азербайджан.

Оттам увериха, че се работи за разрешаване на проблема и възобновяване на нормалните операции възможно най-бързо.

От "Булгаргаз" заявяват, че за да изпълняват на заявките на клиентите си за природен газ използват разнообразни източници.

Сред тях са:

  • подземното газово хранилище в Чирен;
  • внос на съхранявани в Турция количества от предходни доставки на втечнен природен газ;
  • втечнен природен газ от терминала в Александруполис;

Междувременно "Булгаргаз" поиска от КЕВР природният газ да поскъне с 2,6% от февруари. От компанията уверяват, че този ръст не е свързан с временното преустановяване на доставките от Азербайджан през януари.

Спорт

Българите на Олимпийските игри: дойстойни представяния за Александра Фейгин и биатлонистите

Мъжката щафета на България в биатлона записа второто си най-добро класиране

21:42 - 17.02.2026
Важно днес

Актьорът Шая Лабъф е арестуван след сбиване в бар

Лабъф е прекарал последните дни в обиколки по заведенията на Ню Орлиънс

18:53 - 17.02.2026
Важно днес

Не изпращайте мартеници до САЩ, пратките няма да бъдат приети

Проблемът не засяга само България

18:17 - 17.02.2026
Важно днес

МВР не видя вина в себе си, прехвърли топката към Васил Терзиев и АКФ за "Петрохан"

Служителите на ГДБОП са подценили възможността да разследват по-сериозно данните за евентуално посегателство

17:54 - 17.02.2026
Важно днес

Не политици, а кадри от МВнР ще представляват България в Съвета за мир

Росен Желязков и Георг Георгиев не могат да участват - няма да са министри

17:47 - 17.02.2026
Технологии

Китай показа бъдещето на роботите: Хуманоидите на Unitree владеят кунг фу и акробатика

Впечатляваща демонстрация на бойни изкуства и скокове в синхрон с ученици

14:39 - 17.02.2026
Важно днес

Европрокуратурата обвини четирима българи за измама с помощи за хора с увреждания

Две фирми са били създадени само за източване на пари от Европейския социален фонд

13:59 - 17.02.2026
Важно днес

Почина Джеси Джаксън - пасторът, който продължи пътя на Мартин Лутър Кинг

Американският правозащитник почина на 84 г.

13:02 - 17.02.2026
Важно днес

Ryanair осъди за 15 000 евро пътник, който е нарушил реда на борда

Осъденият пътник е причинил безредици и е нападнал пътници и членове на екипажа

12:26 - 17.02.2026