Блокадите на АМ "Тракия" и Прохода на Републиката продължават осми ден Снимка: © Screenshot

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Протестът на миньорите и енергетиците продължава да блокира движението по ключови пътища в страната. Вече осми ден част от АМ "Тракия" и Прохода на Републиката са блокирани.

Представителите на енергийния сектор не се отказват от демонстрациите, въпреки че преди дни беше постигнато споразумение с властта. Тяхното недоволство е около териториалните планове за справедлив преход, които са част от Плана за възстановяване и устойчивост. Те целят да трансформират икономиката на трите региона Стара Загора, Перник и Кюстендил, където има въглищни централи, които в постепенно трябва да спрат да функционират. Плановете дават възможност на България да получи близо 1,5 млрд. евро за подпомагане на регионите.

Протестиращите обаче поставиха въпросните точки пред управляващите и искат плановете, които бяха изпратени в Брюксел миналата седмица, да бъдат изтеглени и преработени, така че да удовлетворят исканията им.

"Ако исканията ни не бъдат изпълнени, следват ефективни протестни действия. Искаме диалог. По всяка една от точките от споразумението се симулира, че има съгласие. Очакваме гласуването на пътна карта", заяви представителят на КТ "Подкрепа" Стоян Стоянов в интервю за БНТ.

Властта и енергетиците все пак успяха да постигнат споразумение, което обаче не беше подписано от миньорите. То гласи, че държавата няма да спира административно въглищните централи - но "пазарът ще реши кои от тях ще останат".

Важно днес

Дете пропадна в шахта в София

Инцидентът е станал в района на 4-и километър

20:21 - 24.06.2026
Важно днес

Дефицит от времето на Виденов - реакциите за проектобюджета на кабинета "Радев"

Липса на реформи и рекорден дефицит покава, че Радев не е разбрал за какво е получил мандат, смятат от "Демократична България"

19:08 - 24.06.2026
Важно днес

Децата, загинали след удар от ТИР на магистрала "Тракия", са от школата на "Славия"

Президентът на клуба Венцеслав Стефанов обяви едномесечен траур

18:28 - 24.06.2026
Важно днес

Шефката на НДК с високата заплата вече е със съдебно решение за конфликт на интереси

Сключила е договор с фирма на сина си, в която самата тя е била собственик преди да заеме поста

18:04 - 24.06.2026
Важно днес

Общински съветници напускат ДПС и в Стамболово - "не желаят да бъдат свързвани с Делян Пеевски"

Това е поредното отцепване на кадри от местните структури на ДПС

17:55 - 24.06.2026
Спорт

След 11 години чакане - България победи Италия на волейбол

Взехме реванш от световния шампион

17:42 - 24.06.2026
Важно днес

Кейт Бланшет и Ева Майдел се обединиха срещу AI злоупотребите с човешката самоличност

Нов регистър ще позволява на всеки да посочи дали изкуственият интелект може да използва лицето, гласа и работата му

17:10 - 24.06.2026
Важно днес

Гърция налага нови по-строги глоби за пътни нарушения

Санкциите стигат до 8000 евро и включват дори багажа на задната седалка

15:49 - 24.06.2026