Държавата няма да спира административно въглищните централи - но "пазарът ще реши кои от тях ще останат".
Ще се гарантира обаче поддържането на "базови мощности", за да не се поставя под риск снабдяването с електроенергия в страната.
Това е общото решение, до което са стигнали управляващите от кабинета и парламентарните сили, заедно с протестиращите миньори и енергетици, каза премиерът Николай Денков.
То ще бъде внесено за гласуване още утре в Народното събрание, въпреки че депутатите формално се разпуснаха в предизборна ваканция.
Денков посочи, че има разделение между протестиращите синдикати и се очаква поне един от тях да съгласува проектоспоразумението с членовете си, преди да го подпише.
Заради разногласията между тях в крайна сметка отпада и предложението за създаване на дружество за рекултивиране на старите терени за добив на въглища, което да "поеме" оставащите без работа миньори и да им гарантира заплащане за години напред.
Това стана ясно след над 7-часовата среща между премиера Денков, парламентарните сили и хората от ТЕЦ-овете.
Засега част от протестите на миньорите и служителите от въглищните централи продължават.
"България продължава да задълбочава въглищната си зависимост. Споразумението противоречи на европейските регламенти, които не позволяват след 2025 г. да има всякаква подкрепа от държавата за въглищни централи", беше коментарът на енергийния експерт Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията.
Той посочи, че и в момента ТЕЦ-овете не работят на чисто пазарен принцип, а се издържат със субсидии от държавата.
Според Владимиров споразумението нарушава европейското конкурентно право - държавата нерегламентирано ще подкрепя централи, които няма да могат да функционират на пазарен принцип.
По-рано премиерът Николай Денков обясни пред синдикатите, че териториалните планове за бъдещето на миньорските региони Стара Загора, Перник и Кюстендил са изпратени в ЕК в последния възможен срок - нещо, без което България е щяла да изгуби цялото финансиране за развитието на областите след спирането на въглищната енергетика.
Денков призова протестиращите и да влязат в диалог с правителството и да изчакат края на изборната кампания, за да може парламентарните групи да подкрепят общи предложения за преговорите с ЕК.
Човекът, от когото ще зависи Зелената сделка на България и ЕС
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: