ГЕРБ, ПП-ДБ и БСП отказаха преговори за втория мандат с ДПС (Обновена)

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


ГЕРБ няма да подкрепи втори мандат за съставяне на правителство от страна на ДПС, става ясно от позиция на партията.

"Оценяваме Вашите усилия като втора политическа сила да съставите кабинет в рамките на 50-ото Народно събрание, но различията и противопоставянето между парламентарните групи не създават необходимата база за съставяне на стабилно правителство”, се казва в писмото до председателя на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски, подписано от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.

В него Борисов посочва още, че партията му "разчита на политическа зрялост в предстоящата предизборна кампания
като предпоставка за съставяне на правителство в следващото Народно събрание".

Преди това с мотива, че "липсват ключови приоритети", и ПП-ДБ официално отказа на ДПС да участва в евентуални преговори за кабинет с втория мандат.

В писмо, отговор на писмото на Пеевски, бившият премиер, сега депутат от ПП-ДБ Николай Денков посочва и къде са разминаванията, заради които няма как да има разговори за правителство между двете формации.

Липсващите приоритети се отнасят до върховенство на закона, борбата с корупцията, реформи в съдебна система и регулаторите, система за провежданетео на честни конкурси, пълноправно членство в Шенген и Еврозоната.

"В тази връзка заявяваме, че ПГ на ПП-ДБ няма да участва в преговорите за съставяне на правителство с втория мандат и съобразявайки се с волята на избирателите ще бъдем силна проевропейска опозиция, която ще се грижи за подобряване на живота на българските граждани и ще се бори с всеки опит за корупция и за отклоняване на България от европейския път," се казва в позицията на ПП-ДБ.

Оттам казват още, че "подходът на ДПС няма как да доведе до управление, което да работи в интерес на страната и да възстанови доверието на избирателите в институциите."

Съпредседалят на ДПС Делян Пеевски заговори за преговори за правителство с втория мандат в началото на седмицата на фона на все по-видимото разцепление в партията.

След това обяви, че е изпратил писма до всички останали парламентарно представени партии, с което да проучи дали има смисъл да бъдат водени подобни преговори.

Преди това позицията му беше, че Движението трябва да върне незабавно неизпълнен мандат за правителство на президента Румен Радев и бързо да се отиде на нови избори.

БСП също съобщи писмено, че няма да преговаря с ДПС и отговори отрицателно на писмото на Пеевски.

Срокът за отговор от парламентарните групи дали ще участват в преговори за ново правителство "на широка основа" с мандат на ДПС изтича в 17 ч. на 10 юли.

Още преди края му обаче партиите в Народното събрание дадоха заявка, че отказват да подкрепят подобен вариант за управление.

Важно днес

Работещите на Нова година ще получат по-ниско заплащане от тези на 1 януари

Причината е, че 31.12 не е официален почивен ден

10:04 - 31.12.2025
Живот

Новогодишните късмети по литературни произведения в баницата за Нова година

В последния ден от годината творческият ни капацитет обикновено е на минимум, а задачата изисква специален подход

09:18 - 31.12.2025
Живот

Татяна Шлосбърг, внучка на Джон Ф. Кенеди, почина на 35 години

Тя беше болна от рядка форма на миелоидна левкемия

09:17 - 31.12.2025
Спорт

“Арсенал” завърши 2025 година с разгром

“Челси” разочарова и е извън топ 4

00:30 - 31.12.2025
Важно днес

Движението на влакове под Ламанша е спряно заради технически проблем

От "Юростар" обявиха, че движението на влаковете "постепенно ще се възобнови" следобед

16:50 - 30.12.2025
Важно днес

Стотици домакинства в центъра на София останаха без парно и топла вода за Нова година

Услугата ще бъде възстановена до 12 часа на 1-ви януари.

16:20 - 30.12.2025
Култура

Керана, Михаела Филева, Фики и Роксана са сред претендентите да преставят България на "Евровизия

През 2026 г. във Виена "Евровизия" ще отбележи своето 70-то издание

16:20 - 30.12.2025
Важно днес

Откриха изчезналия в района на Витоша 22-годишен мъж

Към момента мъжът е контактен и в състояние, което му позволява да се придвижва

15:31 - 30.12.2025
Политика

Борисов и кабинетът в оставка се похвалиха с неизпълнен бюджет

Почти 20% от първоначално заложените в бюджета за 2025 г. постъпления не са били събрани

15:25 - 30.12.2025