Главчев предлага бивша депутатка от "Атака" за свой заместник Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Димитър Главчев е предложил Маргарита Николова и Силвия Къдрева за свои заместнички в Сметната палата.

Позицията на зам.-председател на Сметната палата стана ключова след промените в Конституцията.

  • Всяка от тях ще влезе в бъдещата "домова книга" на кандидатите за служебен премиер, от които президентът би трябвало да избира, ако се стигне до падане на редовното правителство на Росен Желязков.
  • Ръководителят на Сметната палата и заместниците му имат 7-годишни мандати. Това са едни от най-дългите мандати в йерархията на държавното управление, сравними с тези на главния прокурор и председателите на върховни съдилища.

Маргарита Николова е бивша депутатка от "Атака", която беше народен представител между 2013-2014 г. и между 2017-2021 г. От 2011 до 2013 беше и общински съветник на партията на Волен Сидеров в СОС.

От 2010 г. до момента тя е и финансов директор на Българската национална телевизия. В продължение на три години е била и член на Консултативния съвет на Сметната палата до 2014.

Преди това е заемала същия пост в Министерството на младежта и спорта (2001-2005), когато тогавашният министър Васил Иванов - Лучано повери управлението на Спортния тотализатор на майката на Делян Пеевски Ирена Кръстева.

Кариерата на Николова минава и през позициите финансов директор на Министерството на труда и социалната политика (2007-2009) и Министерството на регионалното развитие (до 2010 г.).

Силвия Къдрева е предложена от Главчев за втората свободна позиция на зам.-председател на Сметната палата.

От 2018 г. до момента тя е член на Комисията за противодействие на корупцията (бившата КПКОНПИ). Преди 7 години тя е избрана от Народното събрание по предложения на скандално известния тогавашен председател Пламен Георгиев.

Преди това тя е била експерт и директор на Публичния регистър за имуществените декларации - първо в Сметната палата, а след това и в КПКОНПИ.

Професионалната ѝ кариера започва в Сметната палата през 1999.

Ако бъдат избрани, Николова и Къдрева ще заемат позициите на Горица Кожарева и Тошко Тодоров, чиито мандати отдавна изтекоха.

Главчев е предложил и още двама души за членове на институцията - Даниела Въткова-Милушева и Росина Чолеева Киркова. Милушева е управител на одиторкса компания и доскорошен ръководител на катедра Финансов контрол в УНСС, а Киркова е ръководител на звеното за вътрешен одит на Сметната палата.

ГЕРБ издигна Симеон Дянков за председател на Фискалния съвeт

Спорт

Тайсън Фюри се завърна на ринга с победа. Очаква сблъсък с Антъни Джошуа

Британецът се справи с полски ветеран

10:33 - 25.07.2026
Важно днес

Шишков за кадрите на ГЕРБ в "Автомагистрали": Това, че си дълго време в администрацията, не означава нищо

МРРБ ще прекрати поръчката за основни ремонти на пътища за 1 млрд. евро

09:30 - 25.07.2026
Важно днес

Повече от 220 000 души са евакуирани заради пожарите във Франция и Испания

Повече от 220 000 души са евакуирани заради мащабните горски пожари, които обхванаха части от Франция и Испания

08:56 - 25.07.2026
Важно днес

Официално: Илияна Йотова ще се кандидатира за президент

Тя ще бъде издигната от инициативен комитет, а не от партия

21:42 - 24.07.2026
Важно днес

Илияна Йотова: Външният министър Велислава Петрова направи грешка

"Длъжността на външния министър е изключително важен пост. Трябва да има много добра координация"

21:18 - 24.07.2026
Важно днес

Партията на Радев по пътя на ГЕРБ: Задължителен предмет "Добродетели и религия" от 2028 г.

Изборът ще е между обучение по православие или ислям, или етика и гражданско образование

20:04 - 24.07.2026
Политика

Пет месеца бюджет, три години дефицит - от нюзлетъра на Института за пазарна икономика

Лошите решения се вземат лесно. Поправят се трудно

17:26 - 24.07.2026