Речта на Зеленски, която ФИФА не допуска до финала в Катар (ВИДЕО) Снимка: © Screenshit Youtube

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


"Сърдечни поздрави от Украйна за всички фенове на футбола, живота и мира! Поздравявам цялата планета с финала на Световната купа! Днес сме свидетели на една обща победа - тържеството на човешкия дух.

Световното първенство по футбол неведнъж доказа, че различните държави и националности могат да решат кой е най-силен в честна игра, но не и в игра с огън.

На зеленото игрище, а не на червеното бойно поле. Това е мечтата на толкова много хора!.. Когато играчите се състезават, правейки така, че всички да се радват на мир. Всеки баща би искал да заведе сина си на футболен мач. По целия свят. И всяка майка би искала синът ѝ да се върне от война. Когато и да е. Украйна се стреми към мир повече от всичко друго на света!

Ние предлагаме на света формула на мира. Абсолютно справедлива. Предлагаме я, защото във войната няма шампиони, не може да има и равенство. Затова обявявам инициативата за провеждане на световна среща на върха по Формулата на мира тази зима. Среща на върха, която да обедини всички нации по света около каузата за глобален мир.

Трибуните на стадиона се изпразват след края на мача, а след войната градовете остават празни. Ето защо войните трябва да се провалят, а мирът да стане шампион, както е тук - в Катар, сега! Световно първенство по футбол, но не и Световна война. Това е възможно!

Моля ви, подкрепете Украйна и нашите усилия за възстановяване на мира! Присъединете се към срещата на върха на Глобалната формула на мира и станете шампион на мира! Нека заедно станем свидетели на финала - и на края на войната.

Слава Україні! И честит Ден на Катар!

Това е целият текст на 1,43-минутната реч на президента на Украйна Володимир Зеленски, която той поиска да отправи пред света преди финала на Световното първенство в Катар, но ФИФА не допусна.

Видеообръщението бе публикувано в Youtube канала Online.ua часове преди мача Франция - Аржентина, който ще определи кой е световният шампион по футбол и ще сложи край на Мондиал 2022. По-рано CNN съобщи, че Зеленски е получил отказ от световната футболна централа да се включи с "призив за мир"на английски език, който да бъде излъчен на стадион "Лусаил" в Доха точно преди първия съдийски сигнал.

Според Киев това се случва, въпреки че домакинът на първенството - Катар - е бил съгласен.

Коментар от ФИФА до момента няма, като американската телевизия още в събота е потърсила реакция оттам. Официална позиция по случая още не е дошла и Доха. Днес Катар отбелязва националния си празник.

CNN разполагаше ден по-рано с речта. Източник на медията казва, че от ФИФА смятали, че посланието във видеото е "твърде политическо". То е било изпратено в централата на световния футбол в Швейцария.

"В обръщението на президента няма нищо политическо, което да придава политическа окраска на спортното събитие, а именно няма субективни оценки, политически сигнали и още повече няма обвинения", заявяват от президентската администрация в Киев. И добавят в неделя сутринта: "Все още има време ФИФА да поправи грешката си".

Финалът между Франция и Аржентина започва в 17 ч българско време.

Искането от Украйна не е изненада - Зеленски опитва да използва всяка възможност да говори пред света за войната, която Русия води на територията на страната му. Той говори чрез видеоконферентна връзка и на срещата на върха на Г-20, и на наградите "Грами", и пред филмовия фестивал в Кан.

Актьорът и режисьор Шон Пен настоя президентът на Украйна да има думата и при връчването на наградите "Оскар" тази година. Но Зеленски там също получи отказ. Пен призова за бойкот на наградите, а след това сам връчи на държавния глава една от своите две статуетки. С посланието, че е "назаем" и Зеленски ще му я върне обратно, когато страната му спечели войната. Холивудската звезда посети Украйна и взе интервю от държавния глава.

ФИФА направи всичко възможно, за да не допусне никакви "политически послания" по време на световния турнир в Катар, първата страна от Близкия изток, в която се провежда Мондиал.

В седмиците преди Световното първенство по футбол се засилиха критиките срещу домакина заради отношението към ЛГБТИ хората и работниците мигранти. Шефът на ФИФА Джани Инфантино тогава отговори с емоционална тирада, обвинявайки Европа и Запада в лицемерие.

По-късно световната футболна асоциация и седем европейски държави влязоха в пререкания заради заплахата от санкции за всеки играч, който носи капитанска лента с надпис "OneLove" по време на мачове - в защита на хората с различна сексуална ориентация, чиито права не се зачитат в държавата домакин на първенството.

На пресконференция в петък Инфантино заяви, че ФИФА е спряла някои "политически изявления" в Катар, защото трябва "да се грижи за всички". "Ние сме глобална организация и не дискриминираме никого", каза той. По думите му хората по света искат да се наслаждават на футбола и са се откъснат от всекидневните проблеми.

Коледен булевард

Най-известните коледни песни на всички времена

Това са онези парчета, които се завръщат всяка зима

15:08 - 25.12.2025
Коледен булевард

Кейт Мидълтън и принцеса Шарлот изпълниха изненадващ коледен дует на пиано

Изпълнението беше част от коледния концерт "Together at Christmas"

14:47 - 25.12.2025
галерия

Най-добрите коледни филми според IMDb

Класацията на IMDb събира най-добрите коледни филми за всички времена

13:57 - 25.12.2025
Важно днес

В София пътищата се обработват, възможни са временни затваряния към Витоша

В страната обстановката остава усложнена на места

11:52 - 25.12.2025
Важно днес

Папа Лъв XIV: На земята няма място за Бога, ако няма място за човека

Папа Лъв XIV отправи послание с призив за състрадание към бедните и непознатите

11:01 - 25.12.2025
Важно днес

Патриарх Даниил отслужи празничната литургия за Рождество Христово в „Св. Александър Невски“

Патриарх Даниил отправи послание за единство

10:35 - 25.12.2025
Пътуване

4 пътешествия с кола до края на декември, които си заслужават да организирате

Идеи за пътуване в един уикенд между Коледа и Нова година

09:55 - 25.12.2025
Кино и сериали

Какво да гледаме по Коледа: празнична селекция с Vivacom

До 13 януари Vivacom отключва всичките си ТВ канали

09:47 - 25.12.2025
Живот

Лесен коледен щолен, който улавя духа на празниците - рецепта

Предлагаме ви този лесен коледен щолен от Dr. Oetker – класика, която не изисква повод, освен желанието за малко празнична магия.

09:47 - 25.12.2025