„Ново начало“ влезе в надбягванията на държавния конезавод в Шумен Снимка: © Facebook ДПС-Област Шумен

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


На 25 октомври хиподрумът в Шумен ще бъде домакин на национални конни надбягвания – част от шампионата за бегови коне. Събитието се организира от община Шумен и държавното предприятие „Кабиюк“, а официалното откриване ще бъде направено от кмета Христо Христов (БСП).

Голямата изненада тази година обаче не е в програмата, а в наименованията на някои от наградите. Сред тях се открояват три приза, носещи името на партията на Делян Пеевски – „Ново начало“. В списъка присъстват „Голям спиртьорски приз „Ново начало“, „Голям приз „Ново начало“ и „Голям републикански приз „Дерби – Ново начало“.

Останалите състезания носят имената „Република България“, „Приз българска роза“, „Приз жребец Момент“ и „Приз Иван Иванов“ – в памет на покойния треньор от „Кабиюк“. Наградният фонд за всяко състезание е 3000 лв., с изключение на „Дерби Ново начало“, където сумата достига 5000 лв.

В предишни години гонките са били номерирани поред – първа, втора, трета – без спонсорски или политически обозначения, припомня сайта “За истината”.

Официалният афиш на събитието е публикуван и на страницата на ДПС – Област Шумен, придружен от познатия политически лозунг на партията - „Най-хубавото предстои“.

Пред „За истината“ служители на конезавода изразяват недоволството си от навлизането на партийно влияние в традиционно спортно събитие. Кой обаче носи отговорност и как партията „Ново начало“ се оказа спонсор на държавно дерби остават въпроси с нееднозначни отговори.

Директорът на „Кабиюк“ Мартин Маринов твърди пред медията, че предприятието няма общо. Същото заявяват и от община Шумен. В последствие Маринов обяснява, че организацията е била поверена на група частни коневъди и треньори, които самостоятелно са търсили спонсори:

„Тъй като няма асоциация, която да застане зад такова голямо състезание, няколко известни в бранша коневъди и треньори подеха инициативата да направят дербито“, казва Маринов и посочва като технически организатори коневъди от Шуменска, Разградска и Русенска област.

Според директора на държавния конезавод когато в конните надбягвания се намеси политиката, темата става “щекотлива”. Мартин Маринов обаче все пак защити организаторите като обясни, че „дербито е най-чаканото състезание в този спорт“, а „те явно така са си спонсорирали разходите“.

От общината коментират, че участието им в организацията е било ограничено до логистична подкрепа – почистване на терена, осигуряване на трибуни, линейка и техническа поддръжка. „Общината не определя призове, категории или участници“, уточняват от кметството.

Присъствието на „Ново начало“ в конните надбягвания не е изолирано. През лятото името на партията на Пеевски се появи и на кушиите в Североизточна България. На събора в каолиновското село Климент най-голямата награда беше „Приз ДПС–Ново начало“, а трибуните събраха депутати, кметове и партийни лидери от региона.

Подобен сценарий се разигра и през май в кубратското село Севар, където отново присъстваха представители на партийното ръководство, включително депутатът Хамид Хамид и кметът на Каолиново Нида Ахмедов.

Паралелно със спортните събития „Ново начало“ получи и официално участие в управлението на Шумен – от юни тази година заместник по финансите на кмета от БСП Христо Христов е Бейнур Ахмед, който е и общински лидер на партията на Делян Пеевски.

Важно днес

Николай Младенов ще оглави следвоенното ръководство на Газа

Това обяви израелският премиер Бенямин Нетаняху

21:53 - 08.01.2026
Важно днес

Язовир „Ивайловград” преля, засега няма опасност за населението

Засега язовирът прелива от преливниците и няма опасност за населението

18:30 - 08.01.2026
Важно днес

Отново няколко района в София са без парно заради аварии

Очаква се топлоподаването да бъде възстановено или до края на днешния ден, или най-късно до утре вечер (9 януари)

18:19 - 08.01.2026
Спорт

Бъдещето на Карлос Насар е несигурно. Има договор само за месец с федерациятя

Казусът с тежкоатлета още не е решен

18:12 - 08.01.2026
Политика

Бивш посланик поема управлението на газовата връзка с Гърция

Дългогодишният директор Теодора Георгиева е освободена, както и гръцкият директор Георгиус Сатлас, който преминава в надзорния съвет

18:02 - 08.01.2026
Важно днес

Путин помилва френския изследовател Лоран Винатие

Французинът беше разменен за арестувания в Париж руски баскетболист Даниил Касаткин

17:23 - 08.01.2026
Кино и сериали

One battle after another е филмът с най-много номинации на наградите The Actor Awards

Warner Bros се нареди като водещо студио с общо 12 номинации за четири заглавия

16:53 - 08.01.2026
Политика

Какви са вариантите пред Европа, за да спаси Гренландия от Тръмп

Възможностите пред Европа са 4, а най-нежеланият е военна конфронтация

16:33 - 08.01.2026