ПП-ДБ събра 86 депутати за "санитарен кордон" срещу Пеевски

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


ПП-ДБ вече има подкрепата на 86 депутати в парламента за изграждане на "санитарен кордон" около Делян Пеевски и ДПС - Ново начало с цел формацията да не бъде допускана до властта. Това обяви съпредседателят на коалицията Кирил Петков, след като лидерите ѝ проведоха бързи разговори с партиите МЕЧ, ИТН и ДПС-Доган по темата и преговаряха за приемане на антикорупционно законодателство.

ПП-ДБ свика консултации, въпреки че е втора политическа сила, но те не са свързани със съставяне на правителство. Тезата на коалицията е, че преди да се говори дори за избор на председател на Народното събрание, е нужно съгласие за промяна в законите в следващите 3 месеца - без значение дали ще се стигне до нови предсрочни избори.

Коалицията предложи кордон около Пеевски и антикорупционни промени още в деня след изборите на 27 октомври. Партиите, които не са заявили подкрепа, са ГЕРБ и БСП. Очаква се разговорите на ПП-ДБ с левицата да са в сряда. Покана за среща е изпратена и до Бойко Борисов, но до вторник следобед нямаше отговор.

Акцията на ПП-ДБ идва ден преди 51-вото Народно събрание да възобнови опита да започне работа с избора на председател. В понеделник нито кандидатката на ГЕРБ за поста Рая Назарян, нито предложения от втората сила Андрей Цеков не събра мнозинство - и двамата имаха по 68 гласа при нужни 121, ако гласуват всички депутати. ИТН предлага депутатът ѝ Силви Кирилов, който откри 51-вия парламент като най-възрастния депутат, да оглави институцията, за да може тя да започне работа.

По този въпрос във вторник не беше постигнато решение.

ПП-ДБ получи принципно съгласие и от ДПС-Доган, ИТН и МЕЧ за антикорупционно законодателство за следващите три месеца. Конкретни предложения какво още да влезе в списъка - освен промени в Антикорупционната комисия, приемане на законите по Плана за възстановяване и устойчивост и промени в Закона за съдебната власт, свързани с избора на нов главен прокурор - ПП-ДБ очаква в следващите часове от ИТН и МЕЧ.

Разговорите, инициирани от ПП-ДБ, идват на фона на покани от ГЕРБ към ИТН и БСП за утре сутрин преди парламентът да се събере отново за избор на председател. Бойко Борисов и партията му поставиха ултиматум постът да заеме тяхна номинация заради "блестяваща" победа в изборите.

Важно днес

16-годишна сноубордистка пострада тежко на писта край Седемте рилски езера

Тя е откарана с медицински хеликоптер до болница в София

13:30 - 25.01.2026
Живот

Инстинктът не е магия, а за оцеляване не трябват мускули. Уроците на планинския водач Момчил Цветанов

Жените често са по-добри в оцеляването от мъжете и това има обяснение

11:20 - 25.01.2026
Важно днес

Air France възобнови полетите до Дубай, KLM и други авиокомпании спряха линии към Близкия изток

Германската авиокомпания Lufthansa Group ограничава полети

10:28 - 25.01.2026
Важно днес

След второ убийство от агенти на ICE протестите в Минеаполис не стихват

Случаят разпали нова вълна от демонстрации срещу дейността на ICE

09:24 - 25.01.2026
Важно днес

Осем изпълнители продължават към финала за Евровизия

Равенство в точките изпрати осем участници към финала вместо седем

09:00 - 25.01.2026
Важно днес

Американски гражданин е застрелян на улицата от агенти на ICE в Минеаполис

Видеоклип показва как агентите стрелят 10 пъти по поваления на земята Алекс Прети

04:43 - 25.01.2026
Важно днес

Кой ще представи България на Евровизия? Изборът започва тази вечер

7 от 15 изпълнители ще продължат към втория кръг на конкурса

14:47 - 24.01.2026