Разногласия в НАТО по въпроса за пълно прекъсване на отношенията с Русия Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Страните-членки на НАТО имат разногласия относно следващите им стъпки спрямо Русия, съобщава The New York Times.

Балтийските държави и Полша искат пълно прекъсване на отношенията с Москва и полагане на целенасочени усилия властта там да бъде поставена на колене. Според тях, всеки изход от войната, който може да бъде представен от Владимир Путин като победа, би навредил на сигурността в Европа.

Други държави, като Франция, Германия и Турция, желаят да запазят дипломатически контакт с президента Владимир Путин, независимо от военните престъпления, които войските му извършват. Те са на мнение, че Русия не може да бъде пречупена лесно и че категорична победа срещу нея е малко вероятна.

Срещата между външните министри на страните-членки тази седмица се концентрира върху това каква помощ може да бъде оказана на Украйна, но едно заключение изглежда общо прието - войната е далеч от своя край и макар агресорът да се представя зле и вече да му се наложи да се оттегли от района покрай Киев, Русия все пак бележи бавен и същевременно много брутален прогрес в източната част на страната.

"Москва не се отказва от амбициите си в Украйна," каза генералният секретар на Нато Йенс Столтенберг. "Наблюдаваме значително изтегляне на войски от Киев, за да се прегрупират, превъоръжат и презапасят. Фокусът им се пренасочва към Изтока."

"В следващите седмици очакваме засилен натиск на Русия в Източна и Южна Украйна - ще опитат да завземат цял Донбас и да изградят сухопътна връзка с окупирания Крим. Това е ключов етап от войната," добави още той.

САЩ и Европейския съюз подготвят нови санкции срещу Кремъл, но без големи очаквания те да ускорят развръзката във войната, съобщава The New York Times.

На предстоящите срещи на НАТО обаче фокусът ще попада върху изпращане на военна помощ към Украйна, а не върху мерките срещу руските олигарси и институции.

"Украйна има спешна нужда от военна подкрепа," продължи Столенберг. "Това е причината, поради която е толкова важно съюзниците от НАТО да се съгласят да продължат да я подкрепят с много различни видове военно оборудване, както с по-тежко, така и с леки оръжейни системи."

Важно днес

След смъртта на 18-годишния Билгин директорът и обвинената в тормоз учителка напускат училището

МОН проверява училището в Нова махала, психолози работят със съучениците на момчето

18:07 - 29.01.2026
Важно днес

ЕС обяви Иранската революционна гвардия за терористична организация

Междувременно американски военноморски сили са разположени около Иран

18:00 - 29.01.2026
Политика

Мария Габриел пак е кандидат - този път за зам.-шеф на ЮНЕСКО

Правителството в оставка я подкрепя, но писмото за това е "тайна"

17:21 - 29.01.2026
Важно днес

Вечер в памет на жертвите на комунизма

Денят отбелязва жертвите както на Народния съд, така и всички пострадали от комунистическия режим

16:29 - 29.01.2026
Важно днес

Мария Филипова също е готова да стане служебен приемер

Зам.-омбудсманът даде второто "да" за служебен премиер

15:09 - 29.01.2026
Важно днес

"Синя" и "Зелена" зона в София поскъпват със задна дата

Съдът поскъпването на платените зони за паркиране от 5 януари

14:23 - 29.01.2026
Важно днес

Мнозинството, заедно с "Възраждане", бърза да ограничи гласуването от чужбина

Управляващите гласуваха и срок от три дни, в които да се правят предложения между първо и второ четене

14:13 - 29.01.2026
Важно днес

Големият пожар в петзвезден хотел в Куршевел вероятно е тръгнал от комин

Близо 300 души са били евакуирани във френския курорт

13:50 - 29.01.2026
Важно днес

След пожара във „Фанагория“ - загинали са седем коня, има съмнения за умишлен палеж

Треньорът Петко Тишев е ранен при пожара

13:07 - 29.01.2026