Тръмп е съгласен Мъск да купи TikTok. Приложението нямало стойност без САЩ Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че няма против милиардерът и негов близък съюзник Илон Мъск да купи приложението за видеосподеляне TikTok, стига главният изпълнителен директор на Tesla да иска.

Китайската платформа от месеци е обект на голям интерес в САЩ, където беше наложена забрана за използването ѝ. Тя беше потвърдена от Върховния съд на САЩ и беше издадена заради съображения за националната сигурност.

Ден преди да влезе в сила законът, TikTok беше временно недостъпен в САЩ и даде ясен сигнал, че чака Тръмп да реши проблема.

Още в първия си ден като президент той подписа заповед, с която отложи със 75 дни забраната на приложението, която трябваше да влезе в сила на 19 януари. Тръмп сега активно говори за постигането на сделка, като предлага САЩ да придобият 50% дял в китайското приложение като условие за продължаване на дейността му в страната.

По думите му апликацията няма никаква стойност, ако не оперира в САЩ.

"Срещнах се със собствениците на TikTok, големите собственици. Без разрешително [приложението] няма стойност. А с разрешение може да струва около трилион долара", каза президентът.

Той предлага този, който купи TikTok, да даде половината от компанията на правителството на САЩ в замяна на лиценз за работа в Америка.

"В случая имате актив, който или няма никаква стойност или струва трилион долара. Всичко зависи от това дали САЩ ще дадат разрешително или не", допълни Тръмп по време на пресконференция пред журналисти.

Мъск е един от предполагаемите заинтересовани в сключването на сделка за придобиване, според Bloomberg. Преди години милиардерът закупи друга голяма социална платформа - Twitter (вече Х).

Миналата седмица той обяви, че отдавна е против забраната на TikTok, защото тя противоречала на свободата на словото.

"Въпреки това настоящата ситуация, при която на TikTok е позволено да работи в Америка, а на X не е позволено да оперира в Китай, е небалансирана", заяви бизнесменът.

Първите укази на Тръмп: От TikTok до амнистията за 1500 души, щурмували Капитолия

Важно днес

„Операция: Нищожен“ - протестиращи искат оставката на Борислав Сарафов

Протести с искане за оставката на Борислав Сарафов се провеждат в София, Пловдив и Варна

20:18 - 21.01.2026
Важно днес

ЕС е готов да посегне към „търговската базука“ в отговор на заплахите на Тръмп

В Брюксел се сблъскват призиви за твърд отговор и по-предпазливи позиции

19:18 - 21.01.2026
Важно днес

Тръмп поиска Гренландия за САЩ и от Давос, но ще взима острова без сила

Президентът на САЩ критикува Европа и поиска НАТО да не пречи на американската експанзия

17:11 - 21.01.2026
Политика

Защо френският президент Еманюел Макрон не сваля слънчевите очила в Давос

Френския президент сам е описал състоянието си като „изцяло безобидно“

16:48 - 21.01.2026
Технологии

YouTube ще се бори с „AI slop“ и обещава по-строг контрол върху качеството

Платформата залага на AI като инструмент за творчество, но въвежда мерки срещу „AI slop“

16:16 - 21.01.2026
Кариерен (ре)старт

Kaufland България е работодател №1 в ритейла

Компанията постигна най-високия до момента общ резултат от 96,29% в сертифицирането си като Top Employer

16:07 - 21.01.2026
Важно днес

КС ще заседава за оставката на Радев този петък

Оставката на Румен Радев ще влезе в сила едва след решението на конституционните съдии

15:50 - 21.01.2026
Важно днес

Румен Радев получил покана от Тръмп да участва в Съвета за мир за Газа

Президентът в оставка е разяснил ситуацията в България в отговор

13:37 - 21.01.2026