Властта пуска ДАНС да решава кой може да купи "Лукойл" и кой не

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Без предварително одобрение от ДАНС да не може да започне процедура по продажба на бизнеса на "Лукойл" в България и рафинерията на руската компания в Бургас. Такива промени в закона внесоха депутати от ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС-Ново начало по спешност в парламента късно вечерта във вторник, а в сряда на обед вече минаха на първо четене и през парламентарните комисии по икономика и енергетика.

Темпото, с което се придвижва въпросът, е в нарушение на парламентарните правила, но Делян Добрев от ГЕРБ оправда това с "предчувствие за сделка".

"Представете си, че има непосредствена опасност да се сключи такава сделка в следващите дни, това би обяснило спешността", каза Добрев. Но добави, че поискал от опозицията само да си представи тази хипотеза - не твърдял, че тя е реалност.

Бившият министър на икономиката, сега депутат от ПП-ДБ - Богдан Богданов, обаче предупреди, че и сега има законов механизъм за проверка на потенциалните инвеститори в стратегически за държавата предприятия, каквото е и "Лукойл Нефтохим". Съществува междуведомствен съвет, в който ДАНС отново участва, но наред с други институци. Съгласуване има и с Европейската комисия. Сега ГЕРБ, коалиционните партньори и партията на Делян Пеевски искат Министерският съвет формално да одобрява подобни сделки, но само след доклад от ДАНС.

От коалицията ПП-ДБ отдавна алармират, че влиянието на Пеевски в ДАНС е огромно. Със същия мотив президентът Румен Радев отказа да назначи предложения от кабинета Деньо Денев за председател на службата. Единственият ефект, който постигна, е мнозинството в парламента да му отнеме правомощията да назначава с указ ръководителите на ДАНС.

Петролната рафинерия в Бургас е продадена от държавата на руската компания "Лукойл" през 1999 г. След като Русия нападна Украйна през 2022 г. и налагането на европейски санкции за руския петрол, има сигнали, че руснаците търсят купувач за българския им бизнес.

През януари премиерът Росен Желязков обяви, че е заявен интерес към рафинерията и веригата ѝ от бензиностанции - имало седем потенциални купувачи. Не даде подробности. "Лукойл" официално не е потвърждавала, че продава бизнеса си в България.

Важно днес

Politico: Кризата в Сеута може да е опит за натиск от Мароко

Около 50 хил. души преминаха границата, а 43 загинаха при опит да достигнат испанския град

16:14 - 31.07.2026
Бизнес

Netflix и Prime Video се борят да променят правилата за стрийминг във Франция

Във Франция Netflix и Prime Video могат да качват филмите 17 месеца след кинопремиерата им

14:58 - 31.07.2026
Важно днес

Пожар изпепели част от острова в язовир „Батак“, огнеборци стигнаха дотам с атракционна лодка

Огънят е потушен, а причините за възникването му се изясняват

14:47 - 31.07.2026
галерия

Сериалите, които ще гледаме през август 2026 г.

Събрахме най-интересните сериали в стрийминг платформите през август

14:20 - 31.07.2026
Важно днес

България получи 896 млн. евро от ЕК - четвъртото плащане по Плана за възстановяване

ЕК е приела, че България е изпълнила ангажимента за реформа на Антикорупционната комисия

14:03 - 31.07.2026
Технологии

Възходът и падението на Леополд Ашенбренер - най-известното Gen Z във финансите

24-годишният "Нострадамус на AI" създаде фонд за над $20 млрд., който се принуди да разпродава спешно

13:53 - 31.07.2026
Спорт

Топ съветник на Инфантино подаде оставка от ФИФА след фиаското с продажбата на Световното

Карлос Кордейро е бивш президент на Футболната асоциация на САЩ и е бивш зам.-председател на банката Goldman Sachs

13:22 - 31.07.2026
Важно днес

Столичната община не взе насериозно "бойкота" на Петър Диков за конкурса за нов главен архитект

От "Московска" 33 уверяват, че всеки архитект има време да кандидатства, включително по електронен път от плажа

12:26 - 31.07.2026