14 юни e Световен ден на кръводарителя Снимка: © Аргент

14 юни е Световният ден на кръводарителя. Тази година Световната здрава организация (СЗО) ще отбележи деня под надслов „Дари кръв, дари надежда: заедно спасяваме животи.“.

В основата на този акт на солидарност стои идеята, че всички хора сме свързани. Според теорията „Six Degrees of Separation“, всеки човек на планетата може да бъде свързан с всеки друг (непознат) чрез верига от шестима души. При кръводаряването тази връзка не просто се скъсява – тя придобива реално измерение. С едно дарение могат да бъдат спасени до трима души. Ако всеки от тях дари, ефектът се умножава и създава жива мрежа от взаимопомощ.

В световен мащаб и на локално ниво тенденцията е за увеличаване нуждите от кръвни съставки. Националният ни център по трансфузионна хематология (НЦТХ) зарежда над 50 болнични заведения в София и Западна България. На пациентите, лекувани в тях, ежедневно се предоставят около 70 – 80л. кръвни съставки. Единственият начин е кръводаряването.

Състояние на системата: недостиг на персонал и ресурси

Нуждите на лечебните заведения от кръв нарастват, а центърът работи с ограничен човешки ресурс. Не е тайна, че цялата здравна система у нас страда от недостиг на медицински кадри, особено на медицински сестри. В НЦТХ и конкретно в отделението за работа с кръводарителите, той е сериозен. Това ограничава възможността мобилни екипи да обслужват групови дарителски акции на работни места и институции. Разчита се на дарявания в стационарни условия в НЦТХ, но опитът показва, че вместо 50 човека, на място даряват 10-15.
Години наред изгражданите връзки с редовни доброволци не се развиват, а създаването на контакти с потенциални бъдещи се затрудняват.

Ако има възможност за повече мобилни кръводарявания, ще се увеличи броят на безвъзмездните доброволни кръводарители и постепенно нуждата от фамилни дарители, ще намалее. За да се случи това, медицинските специалисти в областта на трансфузионната хематология заслужават достойно заплащане.

Осигуряването на кръвни съставки в условията на намален персонал се случва заради всеотдайността на хората, останали да работят в НЦТХ, за които това е кауза и неуморен ежедневен труд.

Съотношение 1:1

Средно на ден постъпва кръв от около до 180 дарители, голяма част от които даряват за свои близки с планови операции. Така се поддържа ниското съотношение 1:1 между входящите и изходящите количества. Трябва ли да стигнем до глад за кръв?

Защо да дарите кръв?

Даряването на кръв не е просто акт на доброта – това е директен начин да се спаси човешки живот. Разберете как може да дарите кръв тук.

Ето няколко ползи за дарителите:

  • Усещане за удовлетворение, че си помогнал на до трима души;
  • Обновяване на кръвните клетки, което подпомага работата на имунната система и кръвоносните съдове;
  • Намаляване на риска от сърдечносъдови и онкологични заболявания;
  • По-бързо възстановяване след оперативни интервенции;
  • Безплатен скрининг на кръвното налягане, хемоглобина, вирусни инфекции и други показатели.

Argent Group се ангажира да призове всички, които имат възможност да дарят и включи в инициативата си Димитър Павлов, Христо Пъдев и Филип Буков.

На 13 юни от 11:00 ч. На тържествена церемония в аулата на Националния център по трансфузионна хематология, заедно с БЧК ще бъдат отличени партньорски организации и редовни дарители за тяхната отдаденост, съпричастност и принос към спасяването на човешки животи.

*Съдържание от Argent Group.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Кино и сериали

"Чужденецът" на Озон: Трябва ли да виждаме лицето на смъртта

Море, секс, слънце и красиви млади тела не е формула за щастлив край

11:10 - 11.10.2025
Важно днес

Денков: Целта е да се отстрани кметът на Варна, но нямат убедителни доказателства срещу него

Така Николай Денков коментира задържането на Благомир Коцев в ареста

10:24 - 11.10.2025
Кино и сериали

„Когато насилникът се превърне в жертва“ — режисьорката Лина Вдовий разказва собствената си история в документалния филм „Татко”.

“TATA” е личен филм за страха, мълчанието и възможността да излекуваш травмата, като я заснемеш

09:44 - 11.10.2025
Важно днес

Най-масовото спортно събитие в София затваря за коли центъра на града този уикенд

Ограниченията са в сила на 11 и 12 октомври

09:26 - 11.10.2025
Политика

Тръмп ескалира търговската война и заплаши с нови 100% мита за внос от Китай

Пазарите реагираха мигновено

09:01 - 11.10.2025
Спорт

Александър Везенков достигна нов връх – 3000 точки в Евролигата

Везенков бе категоричният MVP при успех над "Дубай"

07:19 - 11.10.2025
Важно днес

Съдът остави Благомир Коцев в ареста, прокуратурата извади нов таен свидетел - руски гражданин

СГС поиска прокуратурата да разпита посочените от защитата свидетели

20:25 - 10.10.2025
Важно днес

СГП отказа да разследва прокурорката по делото „Коцев“ въпреки данните за агросхеми на семейството ѝ

Според получен сигнал мъжът, синът и свекървата на Велислава Патаринска са получили близо милион лева неправомерно

19:46 - 10.10.2025