Жертвите от пожара в Лос Анджелис растат, вятърът се завръща

Огнеборците продължават неравната битка срещу опустошителните пожари, които унищожиха хиляди домове и отнеха живота на 24 души в района на Лос Анджелис.

Метеоролозите отново предупредиха за опасно време със завръщането на силните ветрове тази седмица.

Най-малко 16 души са в неизвестност, а властите заявиха, че се очаква този брой да нарасне.

Националната метеорологична служба на САЩ издаде предупреждения за опасни условия за пожари до сряда, със силни ветрове, които могат да достигнат до 113 км/ч.

Най-опасният ден ще бъде вторник, заяви метеорологът Рич Томпсън, цитиран от AP.

Началникът на пожарната служба на окръг Лос Анджелис Антъни К. Мароне, заяви че 70 допълнителни цистерни са пристигнали.

Самолети са спуснали в неделя вещество, което забавя огъня, и властите очакват то да подейства като бариера по склоновете на хълмовете.

Началникът на пожарната служба на Лос Анджелис - Кристин Кроули, призова хората да избягват изгорелите квартали.

„Все още има активни пожари в района на Палисейдс, което го прави изключително опасен,“ каза Кроули по време на брифинг в неделя сутринта. „Няма ток, няма вода, има спукани газопроводи и нестабилни структури.“

Властите предупредиха, че пепелта може да съдържа олово, арсен, азбест и други вредни материали.

Департаментът по горско и пожарно опазване на Калифорния заяви, че пожарите са изпепелили 160 квадратни километра - площ, по-голяма от Сан Франциско.

Екипи от Калифорния и още девет щата участват в борбата с пожарите, като се използват близо 1 400 пожарни коли, 84 самолета и повече от 14 000 души персонал, включително новопристигнали пожарникари от Мексико.

След ожесточена битка в събота, пожарникарите успяха да спрат разпространението на пламъците в каньона Мандевил.

Грабежите продължават да бъдат сериозен проблем, като властите съобщават за нови арести с разрастването на разрушенията.

Войски от Националната гвардия на Калифорния пристигнаха в петък, за да помогнат за охраната на имотите.

Пожарите, които започнаха във вторник на север от централната част на Лос Анджелис, са унищожили повече от 12 000 сгради.

Белият дом съобщи, че към неделя повече от 24 000 души са се регистрирали за федерална помощ, предоставена по силата на основната декларация за бедствие на президента Джо Байдън от миналата сряда.

Броят на жертвите при пожарите в Лос Анджелис достигна 16

Защо гори Калифорния?


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

AI в сгъваем формат: новите флагмани на Z Flip7 и Z Fold7 на Samsung са тук

Samsung представи новото поколение на своите премиум устройства

19:44 - 09.07.2025
Важно днес

Протестът във Варна след ареста на кмета: "Днес е Благо, утре си ти"

"Варна ще покаже, че този кмет ще управлява тук и никой не може да го смени, докато не ги бие на избори"

18:41 - 09.07.2025
Важно днес

Кметът на Варна остава в ареста за 72 часа по искане на прокуратурата

Заедно с него са арестувани и обвинени още трима души

18:00 - 09.07.2025
Важно днес

Росен Христов обмислял да търси "политическо убежище в Европа"

"Аз не смятам да чакам, аз ще си гоня правата"

17:24 - 09.07.2025
Важно днес

Полиция обискира централата на крайнодесния "Национален сбор" във Франция

Разследването е за потенциална измама, пране на пари и фалшиви документи в периода 2020–2024 г.

17:20 - 09.07.2025
Важно днес

Съпругата на Благомир Коцев: Претърсиха и дрехите на новороденото ми дете, препоръчаха да не се обаждам на адвокат

По думите на Камелия Коцева над 15 агенти на антикорупционната комисия са претърсили дома им.

15:36 - 09.07.2025
Важно днес

Синдикатите блокират пътя за Гърция и магистрала "Тракия"

Този път исканията са за по-високи заплати в горските стопанства

15:21 - 09.07.2025
Спорт

Нирмал Пурджа - алпинистът, който счупи пореден рекорд в алпинизма

41-годишният непалец стана първият човек, покорил върхове осемхилядници 50 пъти

15:07 - 09.07.2025
Политика

Тръмп прогледна за Путин: “Засипва ни с куп глупости”

Президентът на САЩ Доналд Тръмп рязко промени тона си по отношение на Владимир Путин и вече не вярва на “любезности”

13:31 - 09.07.2025