Защо гори Калифорния?
Апокалиптични картини от Лос Анджелис
Лос Анджелис продължава да гори.
Регионът на Южна Калифорния е един от най-гъсто населените в САЩ и е обхванат от най-разрушителното огнено бедствие в историята си.
Един от факторите, които допринесоха за огнената стихия, е настъпването на продължителни сухи условия. Всяка година по това в региона започва да духа топъл и сух вятър от пустинята, известен като "Санта Ана".
Този сезон обаче ветровете достигнаха до 150 км/ч., а липсата на дъждове доведе до избуяване и изсъхване на растителността в района, което прави всичко лесно запалимо.
Често срещана причина за тези пожари е и събарянето на електрически стълбове от силния вятър, което би могло да доведе до скъсване на кабелите.
В така нар. "град на ангелите" въпросните кабели не са вкопани в земята, както е на много други места, а "висят" във въздуха. Това представлява огромна предпоставка за опасност от пожари, тъй като на практика е необходима само искра, за да цяло дърво пламне.
По тази причина това не е обикновен пожар, който гори бавно и позволява на службите да го контролират.
Този вид пожар се носи във въздуха и е практически неуправляем, дори за добре подготвените местни огнеборци.
Бедствието в Лос Анджелис придоби такива мащаби, че се наложи от затворите да бъдат изведени 395 излежаващи присъди пожарникари, които да се включат в гасенето.
Пожарът унищожи стотици домове и напълно изтощи ресурсите за гасене на пожари и водоснабдяването.
На 180 хил. души им беше наредено да се евакуират.
Изпепелени до основи са обществени сгради, магазини, ресторанти и паметници на културата, включително къщата-музей "Уил Рождърс".
Кварталът Pacific Palisades, където и е най-големият пожар, беше превърнат в призрачен град. Престижният район е дом на много холивудски знаменитости.
AccuWeather изчислява загуби от близо 150 милиарда долара.
В борбата с пламъците са изпратени над 7500 души, включително пожарникари от съседни щати и Канада.
От Северна към Южна Калифорния се прехвърлят 250 пожарни коли с 1000 души личен състав.
"Нямаме досатъчно огнеборци, за да се справим с отделните пожари", каза пред журналисти началникът на пожарната в окръг Лос Анджелис Антъни Мароуни.
Недостигът на вода е довел до това, че някои пожарни кранове в Pasific Palisades са пресъхнали.
Пожарите към този момент да пет.
Най-големият е в Pacific Palisades.
Втори по големина е "Итън", който се разпалва близо до Пасадена.
Третият голям пожар, "Хърст", е близо до Санта Кларита.
По-малкият пожар, наречен Sunset Fire, е в сърцето на града Hollywood Hills
Последният е по-далеч - отвъд хълмовете над града.
Поне десет души за загинали. Броят на жертвите на бедствието обаче вероятно ще се увеличи, но към този момент няма официална информация от властите.
Пожарът в Hollywood Hills заплашва някои от най-известните забележителности на Лос Анджелис. Той гори само на около километър и половина от Холивудската алея на славата.
В тази зона е и Dolby Theatre, където се провежда церемонията по връчване на наградите "Оскар".
Заради пожарите обявяването на тазгодишните номинации за наградите "Оскар" беше отложено с 2 дни.
То беше насрочено за 17 януари, но сега звездите и филмите, които ще имат шанс да получат награди "Оскар", ще бъдат разкрити на 19 януари.
Илон Мъск предостави на пожарникарите и спасителните отряди сателитите на Starlink.
Чрез Starlink властите ще се свързват по-лесно с евакуираните хора.
На този фон новоизбраният президент Доналд Тръмп обвини губернатора на Калифорния Гавин Нюсъм за "на практика апокалиптичните" пожари, бушуващи в района на Лос Анджелис.
Републиканецът твърди, че Нюсъм, който е от Демократическата партия, е трябвало да подпише декларация за изпомпване на повече вода през щата, за да предотврати ситуацията.
В отговор на коментарите на Тръмп Изи Гардън, директор на комуникациите на губернатор Нюсъм, каза пред Newsweek, че "техният приоритет е да защитават животите и да се борят с тези пожари - а не да се занимаваме с политически игри."
Кметът на Лос Анджелис Карън Бас също е обект на критики, тъй като при възникване на пожарите е била на посещение в Гана, въпреки че властите са били наясно с опасността.
Тя се върна своевременно и заяви пред журналисти, че след овладяване на бедствието ще направи равносметка на направените грешки.
Потенциалните здравни рискове, свързани с продължаващите пожари в Южна Калифорния, са сериозни дори за тези, които са далеч от огъня, каза професорът по епидемиология от университетът UCLA Ан Римън пред CNN.
"Този фин прах може да измине големи разстояния и да проникне дълбоко в белите дробове. Може дори да влезе в кръвообращението", коментира тя.
По думите ѝ влошеното до такава степен качество на въздуха ще засегне най-сериозно хората с хронични заболявания, бременните жени и младите хора.