Пет неправителствени организации, сред които Антикорупционният фонд и Института за пазарна икономика, изпратиха протестно отворено писмо до белгийския посланик в България.
Причината: свикването на среща между ръководителите на дипломатически мисии от ЕС и делегация на ДПС начело с Делян Пеевски преди седмица.
"Проведената преди броени дни среща, организирана от Вас, между посланици на страни от Европейския съюз и съпредседателя на ДПС Делян Пеевски, санкциониран за корупция от САЩ и Великобритания, предизвиква у нас силно безпокойство", се казва в съвместна позиция на Антикорупционен фонд (АКФ), Български Институт за правни инициативи, Институт за пазарна икономика, Български хелзинкски комитет и Фондация „Даная“.
"Такива срещи, особено в Деня на Европа и ден преди началото на официалната предизборна кампания в България за избор на представители в националния и европейския парламент, са знак на легитимация на сегашното статукво".
"Такива действия не помагат за решаването на проблема с корупцията и върховенството на правото в България, а напротив - създават усещане за безнаказаност на българските политици, при това с европейско съгласие", се казва още в тяхната позиция.
Организациите правят пряка връзка между ролята на Пеевски в поредица скандали и неспособността на няколко парламентарни анкетни комисии да стигнат до резултат в проверките си по конкретни корупционни схеми във високите етажи на правосъдието.
"Техният безрезултатен край се оказа поредната илюстрация за това колко високо в съдебната власт (а и в другите власти) трябва да се търсят първопричините за проблемите в българското правосъдие и правоприлагане", допълват още представителите на неправителствените организации.
Пеевски попадна в списъка "Магнитски" през 2021 г., заедно с бизнесмена Васил Божков и бившия зам.-председател на Националното бюро за контрол на СРС Илко Желязков.
На европейското семейство на ДПС - АЛДЕ, никога не се наложи да коментира казуса със санкциите Магнитски. Сега Пеевски официално е съпредседател на Движението за права и свободи.
"Ние напълно разбираме, че за дипломатически представители е предизвикателство намирането на баланс между институционалното сътрудничество и политическата хигиена, особено в държави с хронични проблеми с борбата с корупцията като България. Срещи с политик като Делян Пеевски, санкциониран от Великобритания и САЩ за корупционни действия и превърнал се в един от символите на корупцията в България, за нас обаче са отвъд червената линия на допустимите компромиси", продължава писмото.
Представителите на организациите подчертават, че легитимацията на санкционирани за корупция политици не може да бъде европейска ценност, а представителите на държавите от ЕС в България имат особена отговорност да отстояват тези ценности "особено в условията на масирана и постоянна руска дезинформационна пропагандна кампания".
Петте граждански организации настояват да бъде проведена среща и между представителите на посолствата на държавите-членки на Европейския съюз и представители на неправителствения сектор.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: