Антикорупционният фонд (АКФ) е сезирал Европейската прокуратура и Европейската изпълнителна агенция за климата (CINEA) за съмнителна обществена поръчка, свързана с разширяването на газохранилището "Чирен".
Според АКФ има сериозни индикации за злоупотреба с публични средства от Европейския съюз.
Новата поръчка на държавното дружество "Булгартрансгаз", обявена в края на януари, предвижда изграждането на максимум 6 вертикални сондажа, вместо предвидените по проекта 13 високоефективни наклонено-насочени сондажа.
Експертите на АКФ посочват няколко основни проблема в документацията:
-
необосновано завишена прогнозна стойност – прогнозната стойност на поръчката е над 100% по-висока от най-изгодната оферта, получена при проведените пазарни проучвания. Международната компания PM Lucas Kazakhstan LLP е предложила цена от 26,5 млн. лв. за три сондажа. Въпреки това "Булгартрансгаз" е определила прогнозна цена от 54,5 млн. лв. за същия брой сондажи.
-
липса на обосновка в документацията – не е представено обяснение как е формирана прогнозната стойност от 109,5 млн. лв. за предвидените 6 сондажа (3 x 54,5 млн. лв.)
-
промяна в технологията на сондиране – въпреки че концепцията на разширението предвижда използването на наклонено-насочени сондажи, настоящта поръчка е за вертикални такива. АКФ посочва, че това създава рискове за безопасността на газохранилището, а експлоатацията може да изисква допълнителни количества буферен газ, което би довело до увеличаване на разходите с над 100 млн. лв.
-
раздробяване на проекта – вместо предвидените 13 сондажа, настоящата поръчка обхваща само 6, което според АКФ ще доведе до забавяне и оскъпяване на разширението на газохранилището.
АКФ изпраща сигнала си до Европейската прокуратура - това е органът на ЕС, който може да разследва злоупотреби с евросредства в държавите членки. Сезирана е и Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA), която предоставя съществена част от финансирането по проекта за "Чирен".
Новият търг на "Булгартрансгаз" е започнал почти два месеца, след като АКФ публикува разкрития за нарушения в първата обществена поръчка със същия предмет. Тя в момента се разследва от Европокуратурата по сигнал за злоупотреби за почти 400 млн. лева.
От месеци АКФ осветява мащабни разкрития за ощетяване на бюджета на "Булгартрансгаз" с десетки милиони заради проваления договор за разширяване на газохранилището "Чирен". Заради този скандал държавата може да загуби 78 млн. евро от ЕС, предназначени за обновяването на критично важната газова инфраструктура.
Още по темата:
АКФ освети епидемия от шуробаджанашки назначения в държавната "Булгартрансгаз"
България може да загуби 78 млн. евро заради скандала с "Чирен"
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: