АКФ описа скандални данни за забавеното разширение на газовото хранилище "Чирен"

Държавата е допуснала поне 2-годишно забавяне на проекта за разширяване на газовото хранилище "Чирен" - ключов обект за енергийната сигурност на България, който трябваше да се финансира със средства от ЕС.

Главният партньор в консорциумите, които бяха ангажирани да правят разширението - "Главболгарстрой" - се отказа от проекта след сигнал на вътрешния одитор на "Булгартрансгаз" Велко Пеев за сериозни нарушения, ощетяващи държавата със стотици милиони.

Вместо ДАНС да обърне внимание на сигналите на одитора, той е уволнен от работа през юни 2024 г. с формално основание, че му е отнет достъпът до класифицирана информация.

Европейската прокуратура на Лаура Кьовеши се заема с разследването по случая през август 2024 г.

Няколко месеца по-рано Велко Пеев е бил подложен на завоалирани заплахи, включително намеци, че може да последва съдбата на покойния бивш директор на "Булгартрансгаз" Георги Гегов, който си отиде внезапно на 42 г..

При отказа на ГБС - държавният възложител е отказал да поиска неустойки, които можеше да върнат в бюджета 26 милиона лева. Сега поръчката се подготвя повторно, с нови съмнения за излишно оскъпяване на вече забавените дейности.

Това показва ново разследване на Антикорупционния фонд, което стъпва върху свидетелски данни на уволнения одитор.

На практика - изпълнителят не е започвал работата по сондажите, която трябваше да бъде извършена до края на този месец. Изграждат се само новата компресорна станция и преносният газопровод.

Владимир Малинов, който ръководеше "Булгартрансгаз" в периода на изготвяне на одитния доклад, в момента е служебен министър на енергетиката.

През август 2024 г. Малинов съобщава, че дейностите по разширяването на газохранилището се спират, докато приключи разследването на ЕП. АКФ обаче разкрива, че още преди това изпълнението на дейностите по проекта е било толкова изостанало, че е било невъзможно той да приключи в срок.

Проектът е трябвало да бъде задействан още през 2022 г., но вместо да се пусне в обща поръчка, е разделен на три - и трите търга печелят консорциуми с един и същи водещ партньор - ГБС.

При оригиналната поръчка се предвижда изграждането на десет наклонено-насочени сондажа.

Мартин Владимиров: Русия саботира разширяването на Чирен

Проверката на вътрешния одитор на "Булгартрансгаз", който оперира "Чирен", покава, че са допуснати сериозни отклонения от подписаните договори.

Възложителят - "Булгартрансгаз" - е поискал да промени технологията на сондажите от разширението - вместо наклонено-насочени те да бъдат вертикални. Според Велко Пеев новото предложение спестява разходи на строителя, но не е устойчиво по отношение на сигурността на цялото газохранилище.

Отделно от това - технологията предполага използването на допълнителни количества буферен газ, което увеличава общите разходи за експлоатацията на сондажите.

Проблем е и това, че ГБС променя три пъти подизпълнителя си, който отговаря за най-важната и сложна част от договора - и накрая е избран "турско-американски консорциум от две дружества, управлявани от съпружеска двойка без опит в газовите сондажи", според разследването на АКФ.

През януари 2024 засегнатият отстранен подизпълнител PM Lucas пише няколко писма до Владимир Малинов, в които сигнализира както за опасност за компрометиране на целия проект, така и за предполагаеми данни за нерегламентирана намеса от страна на Делян Пеевски (конкретни данни по този въпрос не са съобщени в разследването).

Впоследствие одиторът Пеев е уволнен, след като получава заплахи за живота си, а докладите му не предизвикват действия от българските институции.

Велко Пеев беше и човекът, който през 2009 г. като старши одитор на Българския енергиен холдинг (БЕХ) изготвя доклкад, в който осветява сериозни нередности и корупционни съмнения около проекта за АЕЦ "Белене" - продажба на оборудване на занижени цени, липса на документи за разходи на десетки милиони евро и съмнителни практики в управлението на договора с консултантската фирма. През 2011 г. това стана повод за повдигане на темата в Народното събрание от депутата Мартин Димитров, който настояваше за пълна ревизия на проекта.

Ако проектът за разширение на "Чирен" не бъде изпълнен, това може да доведе до загуба на 78 млн. евро европейско финансиране и удар по енергийната сигурност на България, а оттам и на ЕС.

По план разширението на газовото хранилище трябваше да е готово в края на 2024-та или началото на 2025-а. Сега всичко започва отначало.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

СГС разреши издаване на европейска заповед за арест на Стоян Мавродиев (Обновена)

Бившият директор на ББР беше обявен за издирване в страната в края на август

15:01 - 26.11.2024
Бизнес

Мерките на БНБ не спират рекордния ръст на ипотечните кредити

Те влязоха в сила от 1 октомври

13:59 - 26.11.2024
Изключи телефона, включи Коледа

Над 40% от българите прекарват повече от 4 часа дневно на мобилни устройства

Пълноценното общуване с близките е основен мотиватор за намаляване на екранното време

13:26 - 26.11.2024
Кино и сериали

"Wicked" счупи рекорди и оглави боксофисите по света, но не и в България

Филмът "Wicked" (Злосторница) се превърна в хит в световния боксофис

13:10 - 26.11.2024
Важно днес

Борисов вече не иска да е премиер и е готов да върне първия мандат

Лидерът на ГЕРБ обвини ПП-ДБ за ситуацията. ГЕРБ защитава избора на Сарафов за главен прокурор

12:08 - 26.11.2024
Важно днес

Европрокуратурата обвини български бизнесмен в измама за 19,2 милиона евро

Предприемачът кандидатствал да продава земеделски машини в Конго

11:54 - 26.11.2024