Войната в Украйна е променила значително българското обществено мнение, показва съвместно експресно, национално представително проучване на агенция Алфа Рисърч и БНТ.
След началото на военните действия руският президент Владимир Путин, който с години се радваше на позитивен рейтинг у нас, е загубил над половината от своята популярност.
В периода между 2020 и 2022 между 55% и 58% от българите са са изразявали положителни оценки за него, докато отрицателните са били около 20%. Сега ситуацията е коренно различна. Позитивните мнения намаляват почти двойно, а отрицателните скачат до 48%:
Промяната е още по-голяма, ако погледнем данните от последното голямо световно проучване. По данни на Pew от 2020 г. одобрението на Русия у нас е 73% - водещо в Европа, при това с разлика. Втора тогава е Словакия с 60%, а трета - Гърция с 58%. Данни за Сърбия в проучването няма.
Междувременно Morning Consult направи друго проучване, засягащо САЩ, Франция, Германия, Великобритания, Италия, Испания, Япония, Южна Корея и Австралия - там българската тенденция след руското нахлуването в Украйна също е спазена, като най-голяма разлика в мненията се забелязва на Апенините.
В същото време президентът на Украйна Володимир Зеленски, който доскоро не бе сред популярните политически личности у нас, печели симпатиите на 40% от анкетираните от Алфа Рисърч. 31% остават с неутрално мнение, а 29% са си изградили негативно.
Военните действия в Украйна доведоха до безпрецедентно обединение на европейските страни в налагането на санкции срещу Русия, като 63 на сто подкрепят тази политика, а 32 на сто я намират за погрешна.
Санкциите неизбежно ще доведат до поскъпване на тока и горивата - анкетираните са наясно с този факт, но въпреки това 47% от тях са склонни да понесат част от тази тежест. 36%, "основно хора с по-ограничени материални възможности", не са склонни или не биха могли да заплатят по-високите цени.
"Разбираемо е безпокойството на бизнес и граждани от предстоящите икономически трудности, но пред всекидневната загуба на човешки живот и риск от ядрена катастрофа, разбирането и надеждата на мнозинството от българите е, че единственият спасителен път е солидарността и решителното противопоставяне на войната, която, ако не бъде спряна, може да има много по-чудовищни последствия от тези, които в момента търпим," пишат от Алфа Рисърч.
55% от анкетираните одобряват поисканата от министър-председателя Кирил Петков оставка на министъра на отбраната Стефан Янев, заради изразяваните от него "лични" позиции по външната политика на страната, които са в разрез с общата правителствена позиция.
"Доминиращото одобрение за оставката на военния министър се дължи основно на факта, че в критичната за света и България ситуация, когато Европа показва пълно единство, очакванията на мнозинството от гражданите са и в българското правителство да няма разнобой," се твърди в проучването.
То е реализирано на 28-ми февруари сред извадка от 500 пълнолетни граждани от цялата страна, а информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю по телефона.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: